10 ulg dla emerytów i rencistów

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
10 ulg dla emerytów i rencistów / 10 ulg dla emerytów i rencistów / Shutterstock

Istnieje szereg świadczeń z których mogą skorzystać emeryci i renciści, szczególnie po osiągnięciu 75. roku życia. Przedstawiamy poniżej najważniejsze ulgi i zniżki na 2024 r. i 2025 r. dla seniorów. 

rozwiń >

Ulgi i zniżki dla seniorów w 2024 r. i 2025 r.

Istnieje szereg świadczeń z których mogą skorzystać emeryci i renciści, szczególnie po osiągnięciu 75. roku życia. Przedstawiamy poniżej najważniejsze ulgi i zniżki na 2024 r. i 2025 r. dla seniorów. To właśnie polityka senioralna stała się dla rządu jednym z priorytetów. Trzeba podejmować wszelkie działania, aby osoby na emeryturze czy rencie mogły korzystać z przysługujących im praw oraz usług i nie były wykluczone społecznie. Jednym ze sztandarowych projektów rządu jest tzw. bon senioralny. Szczegóły w artykule poniżej.

Jakie ulgi dla seniorów?

  1. Zniżki na przejazdy dla emerytów i rencistów

  2. Tańszy parking

  3. PIT-0  dla seniora

  4. Ulga na RTV dla seniora

  5. Zwolnienie z opłat za śmieci

  6. Bezpłatne leki dla seniora 75+

  7. Darmowe sanatorium dla seniora

  8. Zniżki w kinach, muzeach i teatrach, ośrodkach rehabilitacyjnych

  9. Szczepienia na grypę

  10. Bezpłatna mammografia

Zniżki na przejazdy dla emerytów i rencistów i tańszy parking

Wysokość opłaty za przejazdy komunikacją dla emerytów i rencistów zależy od danej gminy. Seniorzy chcący skorzystać z tej ulgi powinno sprawdzić jaka uchwała obowiązuje w ich gminie oraz uzyskać ewentualnie informację od przewoźnika, który bezpośrednio zajmuje się przewozem. Wiele gmin wprowadza programy dla osób z niskimi dochodami, czy w wieku emerytalnym 60+/65+, które w całości albo częściowo zwalniają z opłat za komunikację czy dają 50% zniżki. Niekiedy posiadają kartę parkingową dla osoby z niepełnosprawnością parkowanie może też być o połowę tańsze.

Ważne
Bilet Seniora

Seniorom przysługują zniżki przy zakupie biletu na pociąg PKP. Osoby uprawnione do skorzystania z oferty mogą kupić bilet ze zniżką 30 proc. Zniżka przysługuje na bilety krajowe PKP Intercity w 1. i w 2. klasie. O przyznaniu zniżki decyduje kryterium wieku – pasażer musi mieć co najmniej 60 lat.

PIT-0  dla seniora

Późniejsze przejście na emeryturę i pozostanie aktywnym zawodowo jak najdłużej powoduje podwyższenie emerytury. Ulga dla pracujących seniorów - polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85.528 zł, osiągniętych z:

  • pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy),

  • działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5% stawką (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

  • zasiłku macierzyńskiego

  • umowy zlecenie zawartej z: podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, właścicielem (posiadaczem) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli wykonujesz te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością, albo z przedsiębiorstwem w spadku

z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, pod warunkiem, że z tytułu uzyskania tych przychodów podlega się ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ważne

Jak sama nazwa wskazuje, seniorzy i wiąże się to z wiekem emerytalnym, dla: kobiet powyżej 60. roku życia lub mężczyzn powyżej 65. roku życia.

Tacy seniorzy mogą skorzystać z ulgi, jeżeli pomimo nabycia uprawnienia do świadczenia z ZUS czy KRUS, nie otrzymują: emerytury lub renty rodzinnej z KRUS, emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń, emerytury lub renty rodzinnej z ZUS, świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej, uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.

Zwolnienie na RTV dla seniora

Uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych mogą uzyskać osoby wymienione w art. 4 ust.1 ustawy abonamentowej, które przedstawią w placówce pocztowej dokumentację oraz złożą oświadczenia potwierdzające uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych, wymagane zgodnie z treścią rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w przedmiotowym zakresie. Wyjątkiem są osoby, które ukończyły 75 lat i posiadają zarejestrowany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, które na mocy ustawy z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych, z mocy prawa zostały zwolnione od opłat abonamentowych. 

Zwolnienie z opłat za śmieci dla seniora

Opłata za wywóz śmieci zależy od danej gminy. Seniorzy chcący skorzystać z tej ulgi powinno sprawdzić jaka uchwała obowiązuje w ich gminie oraz uzyskać ewentualnie informację od firmy, która bezpośrednio zajmuje się wywozem śmieci, a która ma podpisana umowę z gminą. Wiele gmin wprowadza programy dla osób z niskimi dochodami, czy w wieku emerytalnym 60+/65+, które w całości albo częściowo zwalniają z opłat za wywóz nieczystości. 

Bezpłatne leki dla seniora

Aby dany lek był bezpłatny musi się znajdować w wykazie bezpłatnych leków w obwieszczeniu refundacyjnym. Niestety nie wszystkie leki są bezpłatne. Za darmo seniorzy (szczególnie 65+) mogą otrzymać wiele leków stosowanych przy takich problemach zdrowotnych jak: zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, nadciśnienie, nadmiar cholesterolu, astma, jaskra, osteoporoza czy choroba Alzheimera. Wśród bezpłatnych leków znajdują się także te przeciwzakrzepowe i przeciwdepresyjne. Szczegóły, dawki i wykaz darmowych czy refundowanych częściowo leków trzeba zawsze sprawdzać na aktualnej liście.

Darmowe sanatorium dla seniora

Z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać jeżeli otrzyma się skierowanie od lekarza (w ramach ubezpieczenia zdrowotnego). Skierowanie wymaga potwierdzenia przez NFZ. Pewnej grupie osób przysługują preferencyjne warunki, ponieważ są one w całości zwolnione z ponoszenia kosztów leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. Przykładowo senior, który ukończy 60 rok życia i ma orzeczenie o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy - będzie mógł skorzystać z darmowego sanatorium. Jednak najpierw, aby otrzymać darmowy pobyt w sanatorium w 2024 r. ale i w 2025 r. należy spełnić szereg formalności. Najważniejsze jest badanie lekarskie, ponieważ to lekarz kwalifikuje do leczenia uzdrowiskowego lub na rehabilitację uzdrowiskową. Co lekarz bierze pod uwagę? W szczególności lekarz weryfikuje: stan zdrowia pacjenta, przebieg choroby, która jest wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, w ramach konkretnych kierunków i miejsc leczniczych uzdrowisk, które mają specjalizacje (np. kardiologiczną, neurologiczną); efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej (jeżeli korzystałeś z tej formy leczenia lub rehabilitacji); tzw. zdolność do samoobsługi i samodzielnego poruszania czy przemieszczania się na wózku inwalidzkim; brak przeciwskazań do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Szczegóły poniżej.

Zniżki w kinach, muzeach i teatrach, ośrodkach rehabilitacyjnych, basenach, na zajęciach z tańca, jogi czy warsztatach ceramicznych

Emerytura daje wolność w postaci większej ilości czasu. Seniorzy mogą efektywnie wykorzystać czas wolny, szczególnie w dużych miastach, gdzie istnieje wiele możliwości. Seniorom którzy ukończyli 60, 65 czy 70 rok życia przysługuje szereg zniżek w miejscach kultury. Wystarczy tylko rozejrzeć się po swojej okolicy, zaglądnąć np. do Domu Kultury. Osoby starsze mogą liczyć na nawet 50% zniżki w kinach, muzeach i teatrach, ośrodkach rehabilitacyjnych, basenach, na zajęciach z tańca, aerobiku, jogi czy warsztatach ceramicznych.

Darmowe szczepienia na grypę

Zaczął się sezon jesienny to oznacza sezon grypowy. Zachorować na grypę może każdy, ale szczególnie ciężko przechodzą grypę: osoby powyżej 65. roku życia; dzieci poniżej 5. roku życia; kobiety w ciąży; osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności, cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca. Szczepienia przeciwko grypie są w połowie refundowane dla kobiet w ciąży i bezpłatne dla osób powyżej 75 roku życia.

Bezpłatna mammografia

Do programu profilaktyki raka piersi uprawnionych jest sporo kobiet. Panie w wieku 45-74 lat mogą bezpłatnie wykonać badania mammograficzne.

Prawo
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
04 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze - i słusznie bo było to długo wyczekiwane świadczenie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
04 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę? Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową. Osoby z niepełnosprawnościami same podkreślają, że nie jest to zajęcia dla wszystkich i łatwe.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności części orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
03 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

pokaż więcej
Proszę czekać...