34. posiedzenie Sejmu - dzień trzeci. Izba ma przeprowadzić głosowania m.in. nad wyborem sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatami są zgłoszeni przez PiS: poseł Marek Ast oraz profesor nauk prawnych Artur Kotowski.
Sejm na żywo: 9 maja
Posłowie będą też pracować nad projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, przygotowanym przez Konfederację. Celem projektu jest wyłączenie z egzekucji komorniczej wszystkich zwierząt – w tym zwierząt domowych i gospodarskich.
Sejm przeprowadzi też pierwsze pytanie projektu nowelizacji ustawy - Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy - Prawo o prokuraturze. Projekt przygotowali posłowie PiS; dotyczy on m.in. zagwarantowania prawa osoby niebędącej stroną postępowania, w szczególności świadka do obecności pełnomocnika w postępowaniu karnym.
Sejm na żywo: 8 maja
Sejm będzie też pracował nad dwoma komisyjnymi projektami nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego. Mają one zapewnić osobie tymczasowo aresztowanej pełną realizację prawa do obrony, w tym prawa do porozumiewania się z obrońcą za pośrednictwem aparatu telefonicznego, a także podczas nieobecności innych osób.
Posłowie będą też pracować nad kolejnym projektem ws. odpolityczniania spółek Skarbu Państwa przygotowanym przez posłów Polski 2050. Projekt ma zwiększyć poziom profesjonalizmu i fachowości w nadzorowaniu majątku publicznego poprzez podniesienie wymogów kwalifikacyjnych i zaostrzenie kryteriów wykluczających dla kandydatów do rad nadzorczych z udziałem Skarbu Państwa.
Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej w sprawie uruchomienia programu pilotażowego dotyczącego skrócenia czasu pracy, o którą zwrócił się Klub Lewicy do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W porządku obrad są też pytania w sprawach bieżących. Posłowie KO chcą zapytać ministra do spraw polityki senioralnej o sprawę wyłudzeń mieszkań od seniorów.
Sejm na żywo: 7 maja
Sejm zajmie się też projektem ws. podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 do 7 tys. zł. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. W toku prac sejmowych wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski poinformował, że koszt podniesienia zasiłku pogrzebowego wynosi 1,2 mld zł w 2026 r.
Posłowie będą też kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, która jest realizacją jednego z kamieni milowych KPO. Głównym celem wdrożenia KSK jest podniesienie efektywności leczenia chorób układu krążenia. Każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną opartą o jednakowe standardy.
Relacja online: