Raport plus z informacją o ocenie punktowej

Agnieszka Wiśniewska
rozwiń więcej
Raport plus z informacją o ocenie punktowej można odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta.
Biuro Informacji Kredytowej sporządza różne raporty określające stan zaciągniętych zobowiązań klientów banków i innych instytucji udzielających kredytów. Raport plus z informacją o ocenie punktowej, poza danymi osobowymi i finansowymi, zawiera ocenę klienta pod kątem możliwości uzyskania przez niego kredytu.

Raport plus z informacją o ocenie punktowej to historia kredytowa wnioskodawcy, z tym że została poszerzona o ocenę punktową.

Kiedy można uzyskać raport plus z informacją o ocenie punktowej?

Raport plus z informacją o ocenie punktowej może zostać wydany na każde życzenie wnioskodawcy. Jego uzyskanie jest odpłatne. Opłata za taki raport w polskiej wersji językowej wynosi 35 zł, natomiast w angielskiej wersji językowej – 45 zł.

Gdzie można złożyć wniosek o uzyskanie raportu?

Podobnie jak w przypadku raportu plus, wniosek o udostępnienie raportu plus z informacją o ocenie punktowej można złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta (BOK) BIK bądź wysłać listem poleconym na adres BOK. Wniosek może także zostać złożony przez pełnomocnika, o ile posiada on dokument pełnomocnictwa z notarialnie poświadczonym podpisem wnioskodawcy. Ważne aby wniosek został poprawnie wypełniony oraz podpisany. Należy również dołączyć dowód wpłaty.

Zobacz: Informacja ustawowa a raport plus z BIK

Odebranie raportu

Raport plus z informacją o ocenie punktowej można odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta. Może to uczynić również pełnomocnik posiadający pełnomocnictwo ogólne lub szczególne z notarialnie poświadczonym podpisem wnioskodawcy, z którego treści będzie wynikało upoważnienie do odbioru zamówionego przez wnioskodawcę raportu. Wnioskodawca może otrzymać raport listem poleconym, o ile wskazał adres na który ma zostać przesłany.

Do czego służą oceny punktowe?

Kiedy BIK przekazuje bankom dane o kliencie, udostępnia im także tzw. oceny punktowe, które są później wykorzystywane przy rozpatrywaniu decyzji kredytowych. Takie oszacowania przyspieszają wydawanie decyzji, pozwalają na obiektywną ocenę z wykorzystaniem jednakowych kryteriów oraz umożliwiają automatyczną ocenę ryzyka.

Scoring, czyli metoda punktowa oceny ryzyka kredytowego

Punktową ocenę ryzyka oblicza się za pomocą tzw. scoringu. Metoda ta polega na ocenie wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy przez porównanie jego profilu z profilami klientów, którzy otrzymali już kredyty. Im bardziej jest on zbliżony do profilu klientów terminowo spłacających kredyty w przeszłości, tym wyższa ocena punktowa zostanie przyznana.

W jaki sposób wylicza się ocenę punktową?

Wyliczenie oceny punktowej następuje na podstawie danych zebranych o kliencie przy zastosowaniu odpowiedniej formuły matematycznej. W przypadku BIK dane są przekazywane przez banki i SKOK-i. Ocena punktowa stanowi sumę wszystkich punktów przyznanych klientowi za poszczególne elementy charakterystyki. Po uwagę brane jest na przykład to czy:

a) zostały zarejestrowane jakiekolwiek opóźnienia w spłatach posiadanych dotychczas kredytów,

b) przekroczono limity na karcie kredytowej.

Zobacz: Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?

Jak scoring wykorzystywany jest przez banki?

Scoring pozwala na szybką, precyzyjną i obiektywną ocenę wiarygodności klienta. Ocena może być dokonywana w stosunku do dotychczasowych, jak i do nowych klientów. Przez zastosowanie oceny punktowej znacząco skraca się czas oczekiwania na decyzję kredytową, obniża to także koszty jej wydania. Dzięki takim ocenom możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa w obrocie pieniężnym i zminimalizowanie ryzyka przy przyznawaniu kredytów.

Jakie korzyści przynosi klientowi uzyskanie raportu plus z informacją o ocenie punktowej?

Dla klienta ubiegającego się np. o kredyt na zakup mieszkania raport tego rodzaju będzie miał bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim pozwoli na określenie szans na uzyskanie takiego kredytu. Klienci, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania mogą liczyć na większą przychylność ze strony banków. Poza tym będą mogli spodziewać się dużo bardziej atrakcyjnych ofert ze strony banków i innych instytucji udzielających kredytów.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Prawo
Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego
29 kwi 2024

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

pokaż więcej
Proszę czekać...