reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Cennik > Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?

Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?

Historia kredytowa to nic innego jak zaciągnięte przez nas zobowiązania finansowe oraz ich stan. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne jest jej budowanie, zwłaszcza w sytuacji zwrócenia się do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu. Możemy się wtedy spotkać z decyzją odmowną, ponieważ bank nie będzie w stanie ocenić ryzyka związanego z udzielonym zobowiązaniem.

Biuro Informacji Kredytowej i jego misja

Biuro Informacji Kredytowej można określić mianem ogólnodostępnego instrumentu pozwalającego bankom i ich klientom na sprawdzenie historii wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Biuro zostało powołane do zwiększenia ochrony i bezpieczeństwa obrotu pieniężnego, a co za tym idzie zminimalizowania ryzyka kredytowego. Podmioty mogące skorzystać z usługi BIK często zwalniają swoich klientów z konieczności uzyskania pisemnych zaświadczeń o stanie swoich zobowiązań. Poza tym to banki ponoszą odpowiedzialność za wiarygodność i poprawność danych przekazywanych do bazy BIK.

W którym momencie nasze dane trafiają do BIK?

Warto podkreślić, że BIK to nie czarna lista dłużników. Nasze dane trafiają do bazy BIK w momencie złożenia wniosku o kredyt, i później kiedy otrzymamy już zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Bank aktualizuje dane odnośnie zobowiązania co miesiąc. Dane w BIK będą przetwarzane do momentu całkowitej spłaty kredytu, o ile spłata nastąpi terminowo.

Jak długo przetwarza się dane po wygaśnięciu zobowiązania?

W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.

Zobacz: Kiedy stawiennictwo w sądzie jest obowiązkowe?

Przetwarzanie danych bez zgody klienta

Istnieją przesłanki umożliwiające przetwarzanie danych przez BIK bez zgody klienta. Przede wszystkim dane można w dalszym ciągu przetwarzać, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

a) klient nie regulował zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni,

b) upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania klienta przez bank o zamiarze przetwarzania jego danych bez jego zgody.

Dodatkowo dane mogą być przetwarzane dla celów statystycznych. Dotyczy to wszystkich klientów i odbywa się przez 12 lat od wygaśnięcia zobowiązania, oraz umożliwia dokonanie przez bank oceny ryzyka kredytowego za pomocą modeli statystycznych.

Czy warto budować pozytywną historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej jest niezmiernie ważne. Dane, które znajdują się w BIK nie tylko określają początkowy stan zadłużenia, lecz również jego aktualny stan oraz historię zobowiązania w ujęciu miesięcznym. Bank zwracając się do BIK o udzielnie informacji o kliencie może szybko i sprawnie oszacować wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Należy pamiętać, że udzielenie kredytu wiąże się z ryzykiem dla banku i innych instytucji udzielających takich zobowiązań. Warto więc budować historię kredytową, nawet negatywną, niż nie posiadać jej w ogóle. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na instytucje udzielające kredytów. Jeżeli klient nie spłaca przez pewien czas zobowiązań, ale ostatecznie reguluje swoje zadłużenie, bank może ocenić ryzyko związane z udzieleniem mu kolejnego kredytu. Dane przetwarzane w bazie BIK pokazują jak klient radzi sobie ze spłatą zadłużenia, w przypadku osoby nie widniejącej w bazie oszacowanie potencjalnego zagrożenia jest niemożliwe.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Czy budowanie pozytywnej historii kredytowej może przełożyć się na konkretne profity ze strony banku?

Dla banków i innych instytucji udzielających kredytów, klient widniejący w bazie BIK, oraz posiadający pozytywną historię kredytową, jest cenny. Może się to przełożyć na warunki oferowane przez wyżej wymienione podmioty. Zaciągając kredyt na mieszkanie lub samochód będziemy mogli negocjować np. niższe oprocentowanie, uproszczenie procedur, obniżenie prowizji i opłat dodatkowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.
W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama