REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Wiśniewska
W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.
W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Historia kredytowa to nic innego jak zaciągnięte przez nas zobowiązania finansowe oraz ich stan. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne jest jej budowanie, zwłaszcza w sytuacji zwrócenia się do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu. Możemy się wtedy spotkać z decyzją odmowną, ponieważ bank nie będzie w stanie ocenić ryzyka związanego z udzielonym zobowiązaniem.

Biuro Informacji Kredytowej i jego misja

REKLAMA

Biuro Informacji Kredytowej można określić mianem ogólnodostępnego instrumentu pozwalającego bankom i ich klientom na sprawdzenie historii wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Biuro zostało powołane do zwiększenia ochrony i bezpieczeństwa obrotu pieniężnego, a co za tym idzie zminimalizowania ryzyka kredytowego. Podmioty mogące skorzystać z usługi BIK często zwalniają swoich klientów z konieczności uzyskania pisemnych zaświadczeń o stanie swoich zobowiązań. Poza tym to banki ponoszą odpowiedzialność za wiarygodność i poprawność danych przekazywanych do bazy BIK.

W którym momencie nasze dane trafiają do BIK?

Warto podkreślić, że BIK to nie czarna lista dłużników. Nasze dane trafiają do bazy BIK w momencie złożenia wniosku o kredyt, i później kiedy otrzymamy już zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Bank aktualizuje dane odnośnie zobowiązania co miesiąc. Dane w BIK będą przetwarzane do momentu całkowitej spłaty kredytu, o ile spłata nastąpi terminowo.

Jak długo przetwarza się dane po wygaśnięciu zobowiązania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych przez klienta, pozostają one nadal w BIK celem oszacowania ryzyka przez bank przy udzielaniu kolejnego kredytu.

Zobacz: Kiedy stawiennictwo w sądzie jest obowiązkowe?

Przetwarzanie danych bez zgody klienta

Istnieją przesłanki umożliwiające przetwarzanie danych przez BIK bez zgody klienta. Przede wszystkim dane można w dalszym ciągu przetwarzać, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

a) klient nie regulował zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni,

b) upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania klienta przez bank o zamiarze przetwarzania jego danych bez jego zgody.

Dodatkowo dane mogą być przetwarzane dla celów statystycznych. Dotyczy to wszystkich klientów i odbywa się przez 12 lat od wygaśnięcia zobowiązania, oraz umożliwia dokonanie przez bank oceny ryzyka kredytowego za pomocą modeli statystycznych.

Czy warto budować pozytywną historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej jest niezmiernie ważne. Dane, które znajdują się w BIK nie tylko określają początkowy stan zadłużenia, lecz również jego aktualny stan oraz historię zobowiązania w ujęciu miesięcznym. Bank zwracając się do BIK o udzielnie informacji o kliencie może szybko i sprawnie oszacować wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Należy pamiętać, że udzielenie kredytu wiąże się z ryzykiem dla banku i innych instytucji udzielających takich zobowiązań. Warto więc budować historię kredytową, nawet negatywną, niż nie posiadać jej w ogóle. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na instytucje udzielające kredytów. Jeżeli klient nie spłaca przez pewien czas zobowiązań, ale ostatecznie reguluje swoje zadłużenie, bank może ocenić ryzyko związane z udzieleniem mu kolejnego kredytu. Dane przetwarzane w bazie BIK pokazują jak klient radzi sobie ze spłatą zadłużenia, w przypadku osoby nie widniejącej w bazie oszacowanie potencjalnego zagrożenia jest niemożliwe.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Czy budowanie pozytywnej historii kredytowej może przełożyć się na konkretne profity ze strony banku?

Dla banków i innych instytucji udzielających kredytów, klient widniejący w bazie BIK, oraz posiadający pozytywną historię kredytową, jest cenny. Może się to przełożyć na warunki oferowane przez wyżej wymienione podmioty. Zaciągając kredyt na mieszkanie lub samochód będziemy mogli negocjować np. niższe oprocentowanie, uproszczenie procedur, obniżenie prowizji i opłat dodatkowych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W lipcu 2025 roku już 900 plus na dentystę. Dla każdego, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak skorzystać?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

Od 1 lipca 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów łatwiej o sanatorium. Rozporządzenie w mocy [NOWY WNIOSEK]

Zmieniły się zasady wystawiania skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową - jest nowy wzór wniosku. Według nowych zasad i przepisów rozporządzenia, które już obowiązują, także lista lekarzy, którzy mogą kierować na leczenie jest rozbudowana. Oznacza to tyle, że osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy, którzy leczą się u lekarzy z zakresu tych specjalności będą mieli uproszczone możliwości dostania się na leczenie uzdrowiskowe. Co jeszcze się zmienia i skąd wynikają te zmiany?

Mieszkanie Plus dla 9,9 mln seniorów - nowy rządowy program bez kryterium dochodowego oraz bez zmian w prawie dziedziczenia. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać lokal mieszkalny?

Rząd przygotowuje nowe rozwiązanie mieszkaniowe dla 9,9 mln seniorów – tzw. najem senioralny. Dzięki niemu starsze osoby, nawet posiadające własne mieszkanie, będą mogły zamieszkać w lokalu gminnym dostosowanym do ich potrzeb - bez żadnych barier oraz bez konieczności spełniania kryterium dochodowego. Celem projektu jest zapewnienie seniorom większej niezależności i poprawa warunków życia bez konieczności przeprowadzki do domu opieki.

REKLAMA

Ponad 500 zł dodatkowo za staż, co miesiąc. Jest ustawa, wypłaty w III kwartale 2025 r. [dla kogo, przez ile?]

Od 1 czerwca 2025 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. 2025 poz. 620). Regulacja wprowadza szereg uprawnień dla pracowników, osób bezrobotnych, pracodawców, urzędów pracy oraz osób z niepełnosprawnościami. Nowa ustawa daje możliwość otrzymania ponad 500 zł za staż. Poniżej szczegóły, bo trzeba wiedzieć, że regulacja nie jest skierowana dla tak wielu, jakby się mogło wydawać i na tak długo, jakby chciano.

Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał przekraczający 32 lub 35 st. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie? Miały zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2025 r. Okazuje się, że wejdą ale najwcześniej po 1 stycznia 2027 r.

ZUS: Kolejne prawomocne orzeczenie sądu II instancji. SA w Katowicach stanął po stronie emerytki [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

REKLAMA

MRPiPS wprowadza bezwzględny zakaz pracy w czasie upałów. Kara do 3 lat pozbawienia wolności dla pracodawcy, który nie zwolni pracowników do domów

W związku ze zmianą klimatu i wynikającymi z niej coraz częstszymi falami upałów, w czasie których temperatury niejednokrotnie przekraczają 30 st. C – MRPiPS zdecydowało się na dookreślenie w przepisach o BHP maksymalnych progów temperatury (wynikającej z warunków atmosferycznych), których przekroczenie skutkować będzie zakazem wykonywania pracy przez pracowników. Projekt resortu pracy nie obejmuje jednak, na tych samych zasadach, wszystkich pracowników – ochroną przed pracą w upalnych warunkach, nie zostaną objęci m.in. pracownicy gastronomii, hoteli czy opiekunowie małych dzieci. Pracodawcę łamiącego nowe zakazy – czekać będą natomiast surowe konsekwencje.

ARiMR: premie finansowe dla rolników. Wnioski do 31 lipca 2025 r.

Do 31 lipca 2025 r. można się ubiegać o 200 tys. zł przypomina prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o premie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pieniądze można przeznaczyć na wiele celów.

REKLAMA