Kategorie

Informacja ustawowa a raport plus z BIK

Agnieszka Wiśniewska
W razie braku wpływu płatności na konto w ciągu 22 dni od daty złożenia wniosku, raport plus z BIK nie zostanie udostępniony.
W razie braku wpływu płatności na konto w ciągu 22 dni od daty złożenia wniosku, raport plus z BIK nie zostanie udostępniony.
Fotolia
Fotolia
Informacja ustawowa to podstawowa informacja, o jaką można wnosić do Biura Informacji Kredytowej. Poza tym można uzyskać tzw. raport plus, udostępniany odpłatnie na każde życzenie wnioskodawcy. Czym różnią się od siebie te dwa zestawienia?

Czym jest raport plus?

Przez raport plus należy rozumieć historię kredytową wnioskodawcy. Sporządza się ją w formie wydruku z systemu informatycznego. Raport udostępnia się na każde życzenie klienta. Jego uzyskanie jest odpłatne.

Ile wynosi opłata za udostępnienie raportu?

Opłata za udostępnienie raportu plus w polskiej wersji językowej wynosi 30 zł, natomiast w angielskiej wersji językowej – 40 zł.

Gdzie można złożyć wniosek?

Wniosek o uzyskanie raportu plus, dostępny w Biurze Obsługi Klienta (BOK) BIK lub na stronie internetowej BIK, należy wypełnić i podpisać oraz dołączyć do niego uzupełniony formularz przelewu (wpłaty). Wniosek można złożyć osobiście w BOK bądź wysłać listem poleconym na adres Biura Obsługi Klienta BIK.

Zobacz: Ile kosztuje adwokat?

Wniosek może zostać złożony przez pełnomocnika – pracownik BOK czyni o tym wzmiankę. Dokument pełnomocnictwa powinien być opatrzony notarialnie poświadczonym podpisem wnioskodawcy.

W sytuacji gdy chcemy aby raport został przesłany na wskazany adres, konieczne jest załączenie do wniosku dowodu wpłaty.

Odebranie raportu

Raport plus można odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta. Może to uczynić również pełnomocnik. Musi jednak posiadać pełnomocnictwo ogólne lub szczególne z notarialnie poświadczonym podpisem wnioskodawcy, z którego treści będzie wynikało upoważnienie do odbioru zamówionego przez wnioskodawcę raportu. Odbiór raportu będzie możliwy po uprzednim okazaniu dowodu całkowitej opłaty za jego wydanie.

Przesłanie raportu listem poleconym na wskazany adres

Wnioskodawca może otrzymać raport plus listem poleconym, o ile wskazał adres na który ma zostać przesłany. Zestawienie zostanie wysłane dopiero po wpływie płatności na konto BIK. Maksymalny czas oczekiwania BIK na dokonanie przelewu (wpływ na konto) wynosi 22 dni.

W razie braku wpływu płatności na konto w ciągu 22 dni od daty złożenia wniosku, raport nie zostanie udostępniony. Ponowne uzyskanie zestawienia będzie możliwe po złożeniu nowego wniosku i jego opłaceniu.

Raport nieodebrany

Raport nieodebrany przez wnioskodawcę lub zwrócony przez Pocztę Polską (jako nieodebrany) jest przechowywany przez BIK przez okres jednego miesiąca. Termin liczy się od daty wygenerowania raportu. Raport nieodebrany może zostać ponownie przesłany po wniesieniu przez wnioskodawcę zryczałtowanej opłaty za ponową wysyłkę w kwocie 10 zł.

Czym różni się raport plus od informacji ustawowej?

Warto zwrócić uwagę na różnice między informacją ustawową a raportem plus. Mianowicie, informacja ustawowa może być udostępniania nie częściej niż raz na 6 miesięcy, raport natomiast – na każde życzenie klienta-wnioskodawcy. Obydwa zestawienia zawierają takie same dane osobowe i finansowe, z tym, że raport plus został uzupełniony o rubrykę podsumowań zawierającą szczegółową informację o łącznej liczbie posiadanych przez wnioskodawcę zobowiązań.

Uzyskanie raportu plus będzie szczególnie ważne przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Przede wszystkim można go otrzymać w każdym czasie, ponadto opisuje szczegółowo już posiadane obciążenia finansowe.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.