Jak rozliczyć się z fiskusem przez Internet

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
rozwiń więcej
Mimo krytyki spowodowanej pojawianiem się błędów w funkcjonowaniu, popularność e- pitów wzrasta. Oszczędność czasu, możliwość rozliczenia się o dowolnej porze dnia przekonuje coraz więcej osób. Internet wkroczył już do większości dziedzin naszego życia.

Rok 2010 jest kolejnym, za który podatnicy mogą złożyć deklarację za pośrednictwem Internetu, bazując na deklaracjach nie wymagających podpisu elektronicznego. 


Jakie zeznania podatkowe możemy przesłać przez Internet


Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów w 2011 roku będzie możliwe przesłanie przez Internet zeznań podatkowych: PIT-36, PIT-36 L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2010 (PIT-28), deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2010 (PIT-16A), deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2010 (PIT-19A), wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16), który zostanie złożony w roku 2011.

Zobacz: Prawo podatkowe - forum


Formularz interaktywny lub aplikacja desktopowa


Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się przez Internet, mają do wyboru dwie metody składania e-PIT. Można to zrobić albo poprzez formularz interaktywny albo przez aplikację desktopową.

Formularz i aplikację można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.

I w przypadku formularza i aplikacji należy pobrać wtyczkę plug-in i zainstalować ją na komputerze. Wtyczka jest dodatkowym narzędziem do programu Adobe Reader, który służyć nam będzie do wypełnienia zeznania rocznego. 


Wymagania systemowe


Jeżeli wybierzemy rozliczenie w drodze aplikacji, pamiętać musimy, że pobrać aplikację możemy jeżeli jesteśmy użytkownikiem któregoś z następujących systemów operacyjnych: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Linux lub MacOS. Aplikacja działa na popularnych przeglądarkach internetowych FireFox i Internet Explorer. Do poprawnego działania formularza niezbędny jest program Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej. Program jest darmowy, można go ściągnąć ze strony producenta. 


Wypełnianie elektronicznej deklaracji

Elektroniczna deklaracja wygląda tak samo jak jej papierowa wersja. Jeżeli nie wypełnimy wszystkich obowiązkowych pól, nie będzie można wysłać dokumentu. Ułatwieniem na pewno jest to, że po ustawieniu kursora myszki na odpowiednim polu zostaje wyświetlona podpowiedź- krótki opis oraz sposób wypełnienia pola. Jeżeli popełnimy błąd w deklaracji, zostaniemy o tym powiadomieni w odpowiednim komunikacie. Jeżeli błąd popełnimy w wyliczeniach, dane zostaną automatycznie poprawione.
Podpisywanie deklaracji

Po wypełnieniu zeznania trzeba go podpisać. Zamiast ręcznego lub elektronicznego podpisu do potwierdzenia tożsamości wykorzystywane są dane osobowe. Po wciśnięciu przycisku "Wybierz rodzaj podpisu" wyświetli się pytanie, czy wysłać zeznanie bez użycia podpisu kwalifikowanego. Po kliknięciu ikony "Tak" dane osobowe z początku zeznania zostaną skopiowane na jego koniec. 


Wysyłanie deklaracji- kreator wysyłania formularza

Po wypełnieniu i podpisaniu deklaracji uruchomiony zostaje kreator wysyłania formularza. Po przesłaniu dokumentu do systemu, wyświetli się komunikat techniczny "Dokument wstępnie przetworzony". System wygeneruje specjalny skomplikowany numer referencyjny, który będzie niezbędny dla pobrania odpowiedniego potwierdzenia złożenia zeznania.


Urzędowe Potwierdzenie Odbioru - jedyny dowód złożenia zeznania na czas


Ostatnim krokiem jest pobranie, na podstawie numeru referencyjnego, Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Warto je wydrukować, gdyż jest to jedyny dowód złożenia zeznania na czas. Wypełniania deklaracji lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Potwierdzenie może dotrzeć do podatnika nawet po 24 godzinach.

Korekta deklaracji, zeznania lub wniosku


W przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną podatnik nie jest zobowiązany przesyłać korekty w tej samej formie.

Możliwe jest np. wysłanie jest za pośrednictwem poczty czy wizyta w Urzędzie Skarbowym. Odpowiednio – możliwe jest korygowanie deklaracji składanej w formie standardowej – poprzez korektę deklaracji złożoną za pośrednictwem sieci Internet. Korekta składana w formie elektronicznej bez e-podpisu może dotyczyć wyłącznie:
a. w roku podatkowym 2008 - PIT-37,
b. następujących zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2009:
• PIT-36,
• PIT-36L,
• PIT-37,
• PIT-38,
• PIT-39;
c. następujących zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2010:
• PIT-36,
• PIT-36L,
• PIT-37,
• PIT-38,
• PIT-39;
d. zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2010 (PIT-28),
e. deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2010 (PIT-16A),
f. deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2010 (PIT-19A);
W pozostałym zakresie korekty w formie elektronicznej wymagają użycia e-podpisu.


Za rok 2010 małżonkowie już mogą rozliczyć się tylko przez Internet


Małżonkowie nie muszą już składać dodatkowo w formie tradycyjnej oświadczenia UPL-1.

Wniosek o opodatkowanie łącznie z małżonkiem może być wyrażony przez jednego z małżonków, wówczas traktuje się go na równi z oświadczeniem o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. W roku 2011, zeznanie za 2010 rok, można złożyć łącznie, a jako dane uwierzytelniające podać informacje dotyczące jednego z małżonków.

Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów

Prawo
Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!
16 maja 2025

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?
16 maja 2025

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek dla do renty]
16 maja 2025

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja
16 maja 2025

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?
16 maja 2025

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]
16 maja 2025

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

Polska bez pracowników? Kryzys kadrowy pogłębia się – migranci mogą być ratunkiem, ale biurokracja blokuje zatrudnianie
16 maja 2025

Do 2035 roku Polska straci ponad 2 miliony pracowników. Czy cudzoziemcy uratują nasz rynek pracy? Eksperci alarmują: potrzeba prostszych i szybszych procedur migracyjnych, bo bez nich polska gospodarka nie poradzi sobie z demograficznym kryzysem.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym
16 maja 2025

W zakresie postępowania spadkowego i dziedziczenia po zmarłych członkach rodziny wciąż jest dużo pytań i wątpliwości. Pojawiają się one szczególnie przy tego typu "perełkach orzeczniczych" - kiedy to sądy wydają dość kontrowersyjne wyroki. W ostatnim czasie taki właśnie zapadł, a dotyczył przyznania przez sąd całego spadku po matce - córce - mimo że córka odrzuciła spadek. Córka nie musiała czekać długo aż zgłoszą się do niej wierzyciele, bo spadek obciążony był długami. Sprawa trafiła do RPO.

Jeśli miałbym do końca życia mieszkać w DPS, to wolałbym umrzeć - co dalej z asystencją osobistą?
16 maja 2025

"Jeśli miałbym do końca życia mieszkać w DPS, to wolałbym umrzeć" - tak mocne słowa można było usłyszeć w środę 13 maja 2025 r. na proteście osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i asystentów. Protest miał miejsce przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, a jego celem były apele o jak najszybsze wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

Ministerstwo Rodziny nadal pracuje nad drugim dodatkiem dla osób niesamodzielnych. Dodatek ważny dla wykluczonych ze świadczenia wspierającego
16 maja 2025

Jeszcze na przełomie 2023 r. i 2024 r. obiecywano podwyżkę renty socjalnej – każdy rencista (socjalny) miał mieć 4666 zł brutto (w 2025 r.). Od samego początku było to nierealne z uwagi na brak środków w budżecie. Zamiast tej ogromnej podwyżki wprowadzono więc dodatek dopełniający, ale tylko dla rencistów mających dodatkowo orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Po tym ruchu rządu renciści z innych grup niż socjalni domagają się takiego samego dodatku do renty. Wszystko wskazuje na to, że …. będzie ten dodatek. Będzie to wielkie wsparcie dla rencistów. Trwają prace nad projektem ustawy – hamuje je jednak prawdopodobnie Ministerstwo Finansów chyba podnosząc problem braku odpowiednich środków (opinia publiczna nie jest informowana o stanowisku MF w tej sprawie.

pokaż więcej
Proszę czekać...