Obrońca z urzędu

Redakcja
rozwiń więcej
Adwokat z urzędu w sprawie karnej./ Fot. Fotolia
Niektórym osobom przysługuje adwokat z urzędu bez dopełniania innych formalności. W innych sytuacjach konieczne jest złożenie wniosku. Sprawdź kiedy możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy adwokata.

Obrońca obowiązkowo

Kodeks postępowania karnego wskazuje przypadki, gdy ustanowienie obrońcy z urzędu jest obligatoryjne (obowiązkowe).

Ma to miejsce w sytuacji, gdy oskarżony (lub podejrzany) jest osobą głuchą, niemą lub niewidomą lub zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności. Z obroną obligatoryjną mamy również do czynienia w przypadku nieletnich, a także w sytuacji, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na okoliczności utrudniające obronę. W powyższych przypadkach sąd ustanawia obrońcę z urzędu, bez konieczności podejmowania dodatkowych czynności przez oskarżonego.

W postępowaniu przygotowawczym i przed sądem

Ustanowienie obrońcy z urzędu może mieć miejsce zarówno w postępowaniu przed sądem, jak i na etapie postępowania przygotowawczego.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Obrońca na wniosek

Dla osób, których nie stać na ustanowienie obrońcy z wyboru, przewidziano możliwość ustanowienia obrońcy z urzędu. Warunkiem jest wykazanie przez oskarżonego (lub podejrzanego), iż nie jest on w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Gdyby w toku postępowania okazało się, iż okoliczności na podstawie których wyznaczono obrońcę z urzędu nie istnieją, sąd może cofnąć wyznaczenie adwokata z urzędu.

Aby uzyskać obrońcę z urzędu ze względu na trudną sytuację materialną, należy do sądu złożyć wniosek i odpowiednio go uzasadnić, to znaczy wykazać, iż oskarżony rzeczywiście nie jest w stanie ponieść kosztów obrony. Warto tu dołączyć zaświadczenie o zarobkach czy zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego, w przypadku studentów – zaświadczenie z uczelni o posiadaniu statusu studenta itp.

Wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu należy skierować do prezesa sądu właściwego do rozpoznania sprawy. W postępowaniu przygotowawczym wniosek pismo składamy za pośrednictwem prokuratora.

Zobacz również: Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach karnych

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...