Bezdomny na rynku pracy

Adam Janus
rozwiń więcej
Osobom bezdomnym znacznie trudniej znaleźć pracę ze względu na brak stałego zameldowania.
Osobą bezdomnym niezwykle trudno znaleźć stałą, legalną pracę. Pracodawcy patrzą na takie osoby podejrzliwie i nie chcą zatrudniać osób nie mających stałego miejsca zamieszkania. Pomoc w znalezieniu pracy bezdomnym oferują Powiatowe Urzędy Pracy.

Bezrobotny może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy

Osoba bezrobotna może poszukiwać pracy za pomocą Powiatowego Urzędu Pracy. Osoba nie mająca stałego, ani czasowego miejsca zamieszkania powinna zgłosić się do tego urzędu pracy, na terenie którego aktualnie przebywa. Nie musi to być urząd właściwy miejscowo, ze względu na ostatnie miejsce stałego lub czasowego zameldowania.

Bezrobotny rejestrując się musi się wylegitymować. Jeżeli w dokumencie tożsamości figuruje miejscowość zamieszkania inna niż właściwy jest urząd, to bezrobotny musi złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest zarejestrowany w innym urzędzie pracy.

Powiatowy Urząd Pracy nie może odmówić rejestracji bezrobotnemu, który nie ma stałego lub czasowego miejsca zamieszkania

Korzyści płynące z tytułu posiadania statusu bezrobotnego

Dla osoby bezdomnej uzyskanie statusu bezrobotnego może być bardzo atrakcyjne. Osoby bezrobotne podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ciężar opłacania składki spoczywa na Powiatowym Urzędzie Pracy. Po zarejestrowaniu się w urzędzie, bezrobotny w razie konieczności będzie mógł liczyć na świadczenia zdrowotne.
Bezdomny, po zarejestrowaniu jest traktowany na takich samych zasadach, jak każdy inny petent w urzędzie pracy. W związku z tym może uczestniczyć w kursach, szkoleniach i innych zajęciach umożliwiających podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Bezrobotny ma dostęp do informacji o wolnych etatach.

Zobacz również serwis: Bezrobotni

Dla kogo zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje każdemu, kto aktualnie pozostaje bez stałego zatrudnienia, a w okresie ostatnich 18 miesięcy przepracował rok, dotyczy to tez osób zwolnionych z zakładu karnego, a którzy podczas odbywania kary wykonywali pracę.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Prawo
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów
07 maja 2024

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy
07 maja 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek
07 maja 2024

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

pokaż więcej
Proszę czekać...