reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego

Bezrobotni podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że nie są objęci ubezpieczeniem z innego tytułu. Warto wyjaśnić, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby bezrobotnej trwa od dnia uzyskania przez nią statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu.

Obowiązek ubezpieczenia

Obowiązkowi ubezpieczenia podlegają bezrobotni niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Należy wyjaśnić, że obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu osoby podlegającej temu obowiązkowi do Funduszu oraz opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych w ustawie. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do Funduszu uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Rejestracja bezrobotnego

Aby osoba bezrobotna mogła być objęta ubezpieczeniem musi być zarejestrowana we właściwym ze względu na stałe lub czasowe zameldowanie urzędzie pracy. Jeśli natomiast nie posiada żadnego zameldowania, zgłasza się do urzędu pracy, na którego obszarze przebywa i składa tutaj oświadczenie, że nie jest zarejestrowana w innym urzędzie pracy.

Zobacz także dział: Status bezrobotnego

Kto opłaca składkę

Składkę zdrowotną za osobę zarejestrowaną jako bezrobotna opłaca właściwy urząd pracy, ale tylko w przypadku braku innej podstawy do objęcia jej obowiązkiem ubezpieczenia.

Ustanie ubezpieczenia

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ten, w przypadku osób bezrobotnych objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, powstaje z dniem uzyskania statusu bezrobotnego, a wygasa z dniem utraty tego statusu.

Zobacz: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego ( tj. od dnia utraty statusu bezrobotnego).

Ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Bezrobotny pobierający zasiłek dla bezrobotnych, bezrobotny pobierający stypendium za szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy podlega (niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego) obowiązkowi ubezpieczenia społecznego: emerytalnemu, rentowemu (i wypadkowemu – w przypadku bezrobotnych pobierających stypendium) od dnia nabycia do dnia utraty prawa do tych świadczeń.

Zobacz także serwis: Emerytury

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 15.02.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego
Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama