Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]

tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Drugi dodatek do renty: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani / Shutterstock

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Artykuł o drugim dodatku:

Poniżej list naszej Czytelniczki:

Dodatek do renty socjalnej a dodatek chorobowy - osoby niepełnosprawne zróżnicowane z uwagi na wiek

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują przepisy wprowadzające dodatek dopełniający do renty socjalnej, który jest wypłacany od maja 2025 roku z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2025 roku. Wprowadzenie tego rozwiązania doprowadziło do zróżnicowania grupy osób niepełnosprawnych, ze względu na wiek, w którym doszło do nabycia przez nie niepełnosprawności. Sytuacja ta powoduje wśród osób korzystających z renty z tytułu niezdolności do pracy lub przeszły z tej renty na emeryturę poczucie głębokiej niesprawiedliwości.

Wymóg stażu ubezpieczeniowego oznaczał, że osoby te przez określony czas podlegały obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i z tego tytułu opłacały składki na ubezpieczenie rentowe.

Kwestia zróżnicowania odbiorców dodatku dopełniającego w związku z nabyciem niepełnosprawności, w określonym czasie ich życia została złamana zasada równości wynikającej z art. 32 Konstytucji RP. Przepis konstytucyjny wprost stanowi, że wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, a ponadto nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Cechą istotną w tym przypadku jest stan zdrowia danej osoby, który skutkuje trwałą niezdolnością do wykonywania pracy. W tym kontekście renta socjalna jest instytucją zbliżoną do renty z tytułu niezdolności do pracy/osób będących na emeryturze po takiej rencie, które to świadczenie jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego związanym z istnieniem stanu chorobowego, który czyni taką osobę ubezpieczoną obiektywnie niezdolną do pracy w ramach wszystkich swoich posiadanych kwalifikacji. Osoby ubiegające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy musiały dodatkowo spełnić przesłanki w zakresie stażu ubezpieczeniowego, które nie są uwzględnianie w przypadku renty socjalnej. Wymóg stażu ubezpieczeniowego oznaczał, że osoby te przez określony czas podlegały obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i z tego tytułu opłacały składki na ubezpieczenie rentowe.

Kiedy rząd wprowadzi drugi dodatek? Co z kryterium niesamodzielności osób niepełnosprawnych

Rządowe odpowiedzi, są niespójne. Możliwości skorzystania ze świadczenia wspierającego mają też te osoby, które otrzymały ten dodatek dopełniający. Nadmienię, że renciści socjalni dodatkowo mogą otrzymywać rentę rodzinną.

W chwili obecnej jest duża różnica w wysokości otrzymywanych świadczeń.

Ważne

Rząd mozolnie pracuje nad rządowym projektem ustawy, dotyczącym dodatku dopełniającego do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy dla osób, u których orzeczono niezdolność do samodzielnej egzystencji. Nie wiemy już, gdzie mamy szukać sprawiedliwości

Prawo
Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży
16 maja 2025

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Co każdy wyborca wiedzieć powinien? Jak i gdzie oddać ważny głos?
16 maja 2025

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!
16 maja 2025

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?
16 maja 2025

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]
16 maja 2025

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja
16 maja 2025

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?
16 maja 2025

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]
16 maja 2025

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

Kto musi wymienić prawo jazdy na polskie? Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła to intensywnie sprawdzać
16 maja 2025

Inspekcja Transportu Drogowego od końca 2024 roku coraz częściej sprawdza kierowców z państw trzecich, czyli nienależących do UE w zakresie ich prawa jazdy. Co istotne, nie doszło do zmian przepisów w tej kwestii, ale zmieniła się ich dotychczasowa praktyka kontrolna. W czasie kontroli drogowej pokazanie prawa jazdy wydanego poza UE po 185 dniach pobytu w Polsce wiąże się naruszeniem przepisów. Dlaczego? Ma to niebagatelny wpływ na funkcjonowanie polskich firm transportowych, które często zatrudniają truckerów z zagranicy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) wskazuje (źródło: Dane statystyczne dotyczące transportu międzynarodowego w 2024), że na koniec ubiegłego roku wydano blisko 116 000 świadectw kierowcom, pochodzącym z krajów spoza UE. Jakie są konsekwencje działań ITD dla przewoźników i kierowców?

Polska bez pracowników? Kryzys kadrowy pogłębia się – migranci mogą być ratunkiem, ale biurokracja blokuje zatrudnianie
16 maja 2025

Do 2035 roku Polska straci ponad 2 miliony pracowników. Czy cudzoziemcy uratują nasz rynek pracy? Eksperci alarmują: potrzeba prostszych i szybszych procedur migracyjnych, bo bez nich polska gospodarka nie poradzi sobie z demograficznym kryzysem.

pokaż więcej
Proszę czekać...