Kto i w jakich relacjach stosuje przemoc?

Ewa Duchnowska
certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
rozwiń więcej
Przemoc w rodzinie./ Fot. Fotolia
Zjawisko przemocy może występować w różnych relacjach. W każdej z nich zawsze występuje nierównowaga sił – przez co osoba słabsza ma mniejszą zdolność do obrony.
  1. Mężczyzna – kobieta – to najczęściej występująca przemoc (ponad 90% przypadków w związkach intymnych). Mężczyzna wykorzystując swoją przewagę, np. siłę fizyczną, pozycję społeczną, zależność ekonomiczną, podporządkowuje sobie partnerkę wbrew jej woli.
  2. Kobieta – mężczyzna – przemoc w tej relacji pojawia się coraz częściej, choć ciągle wzbudza wiele kontrowersji. Powstaje wówczas, gdy kobieta ma przewagę nad mężczyzną  w sferze ekonomicznej, intelektualnej i emocjonalnej. Często szantażuje, ma pretensje, które zniewalają mężczyznę i uniemożliwiają jego samoobronę. Kobiety stosują również wobec mężczyzn przemoc fizyczną, ale zdarza się to rzadko.
  3. Rodzic – dziecko – rodzice wykorzystują swoją przewagę we wszystkich aspektach życia (np. siła fizyczna, doświadczenie życiowe, dojrzałość emocjonalna i umysłowa). Oprócz tego mają tzw. „władzę rodzicielską”, która pozwala niektórym rodzicom traktować dzieci jak swoją własność, z którą mogą robić to, co uważają za słuszne.
  4. Krewny – dziecko – dorośli członkowie rodziny stosują brutalne metody wywierania wpływu na dzieci, tłumacząc to tym, że w ten sposób uczą szacunku do starszych.
  5. Dorosłe dzieci – starzejący się rodzice – często zdarza się to w rodzinach, w których dzieci przez wiele lat doświadczały przemocy ze strony rodziców lub były świadkiem stosowania przemocy jednego rodzica wobec drugiego. „Wyuczyły” się zachowań przemocowych i w wyniku zmiany układu sił zaczęły je stosować.
  6. Rodzina – niepełnosprawny – opieka nad  chorym i niepełnosprawnym członkiem rodziny wymaga wielu wyrzeczeń i podporządkowania swojego życia potrzebom chorego. Wywołuje to wiele nieprzyjemnych emocji, tj. żal, smutek, frustracja, bezsilność, bezradność, poczucie krzywdy. Jest to trudne i nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić. Często jedynym znanym sposobem rozładowania ww. emocji jest agresja wobec chorego.
  7. Starsze rodzeństwo – młodsze – starsze dzieci często znęcają się nad młodszymi, powielając tym samym zachowania przemocowe dorosłych zaobserwowane w domu, które mają na celu wymuszenie posłuszeństwa i podporządkowanie. Przypomina to zjawisko „fali” w wojsku i szkołach.
  8. Rodzina – inni – dotyczy to szczególnie członków rodziny o innej orientacji seksualnej. Narażeni są oni na szykany, przemoc fizyczną i psychiczną. Sytuację tych osób pogarsza mała tolerancja społeczna, przyzwalająca na przemocowe traktowanie.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

Ww. relacje pokazują, że osoby doznające przemocy w rodzinie, w zależności od układu, „wchodzą” także w role sprawców, np. można być ofiarą w relacji z ojcem/matką dziecka a sprawcą w relacji z dzieckiem albo innym członkiem rodziny.

Zobacz również: Jaka kara za znęcanie się?

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...