REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Ponad 2510 zł więcej dla niepełnosprawnego w 2025 roku? Pomysł nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do najniższej krajowej

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Zbieraj rachunki. Odliczysz zakup telefonu i koszt abonamentu. Organy podatkowe potwierdzają możliwość. Kto może skorzystać?

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają taką możliwość. Rozwój nauki i techniki powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, obecnie ułatwiają czynności życiowe osób niepełnosprawnych i mogą być rozliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

W 2025 r. podwyżka o 9,05% świadczenia pielęgnacyjnego. 0% dla zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł

Dobra wiadomość dla opiekunów osób niepełnosprawnych (w znaczeniu lepsza niż wiadomości dla budżetówki o 4,1% podwyżki). Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie w 2025 r. nie o 7,6%, a przeszło 9%. W artykule przyjmujemy do obliczeń korzystniejszą wykładnię przepisów, że podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego na 2025 r. obliczamy na podstawie minimalnego wynagrodzenia 4242 zł brutto (na 1 stycznia 2024 r.), a nie 4300 zł brutto (na 1 lipca 2024 r.). 

Świadczenie wspierające – terminy wypłat, punktacja

Kiedy jest termin wypłaty świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych z ZUS? Ile wynosi świadczenie wspierające? Jaka jest punktacja?

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

REKLAMA

Dodatek dla osób niepełnosprawnych 2024

Dodatek dla osób niepełnosprawnych, który należy się od 2024 roku to nowe świadczenie wspierające. Komu przysługuje świadczenie? Ile wynosi dodatek dla niepełnosprawnych w zależności od poziomu potrzeby wsparcia? Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierające 2024/2025. Dla kogo? Ile? [tabela]

Kto może otrzymać świadczenie wspierające? Jaki wniosek trzeba złożyć do ZUS? Jakie kwoty tego świadczenia obowiązują w 2024 roku do 28 lutego 2025 r.?

Renta socjalna 2024 (brutto-netto) - kwota, dla kogo. Kiedy podwyżka do minimalnego wynagrodzenia?

Renta socjalna to świadczenie z ZUS dla osób pełnoletnich, które z powodu naruszenia sprawności organizmu są całkowicie niezdolne do pracy. Do przyznania tej renty nie liczy się staż pracy, ale żeby ją uzyskać trzeba spełnić pewne warunki. ZUS wyjaśnia jakie to warunki. Ile wynosi renta socjalna w 2024 roku? Czy (i od kiedy) wzrośnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Ponad 15.000 zł wpłynęło na konta uprawnionych. Dlaczego? Ruszyły wypłaty nowego świadczenia z ZUS. Trzeba je wyrównać za 3 miesiące.

Ponad 15.000 zł wpłynęło na konta uprawnionych. Ruszyły wypłaty świadczenia wspierającego. Oprócz bieżącej należności, na konto wpłynie wyrównanie za 3 miesiące.

Rząd o nowym dodatku dla osób niepełnosprawnych. Tylko z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Inni zwykłe podwyżki waloryzacyjne?

Łukasz Krasoń przekazał informacje o nowym dodatku dla osób niepełnosprawnych, inspektorach dostępności i windach. W artykule relacja z wypowiedzi wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne są wściekłe. Dodatek 2025 zł tylko dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji

Zamiast podwyżki renty socjalnej do 4300 zł brutto prawdopodobnie będzie dodatek do tej renty. Wyniesie około 2519,04 zł (ostateczna wartość ma być obliczona na koniec 2024 r.). Osoby niepełnosprawne są wściekłe. Dodatek 2025 zł będzie tylko dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji.

Od 712 zł do 3920 zł – taki przelew można dostać w 2024 r. Urzędy zalała fala wniosków. Jednak wydawanie decyzji idzie wolno.

Osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia mogą w 2024 r. korzystać z nowego instrumentu wsparcia, jakim jest świadczenie wspierające. Jednak ustalanie prawa do niego rozciąga się w czasie.

2419,33 zł – to próg uprawniający do 500 plus dla niesamodzielnych. Ale czy wiesz, jakie warunki trzeba spełnić, aby je uzyskać?

2419,33 zł – to próg uprawniający do 500 plus dla niesamodzielnych. Mogą je uzyskać pełnoletnie osoby ze stwierdzoną niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Muszą jednak spełnić konkretne warunki.

Kolejne 100 zł dopłaty do prądu. Do tego bon energetyczny. Sprawdź, kto dostanie. Budżet to 30 mln zł.

Kolejne 100 zł dopłaty do prądu - to dalsza pomoc dla najbardziej potrzebujących związana ze wzrostem cen energii. Będzie przysługiwała niezależnie od bonu energetycznego. Celem jest zapobieganie rezygnacji z leczenia. PFRON przeznaczy na ten cel 30 mln złotych.

PFRON: Stawka w programie "Rehabilitacja 25 plus” wynosi 3200 zł miesięcznie. Wnioski tylko do 7 czerwca 2024 r.

PFRON przyjmuje wnioski do programu "Rehabilitacja 25 plus” (od 29 kwietnia 2024 r.)

PFRON: Osoby niepełnosprawne zachowają etat. 15% podwyżka dofinansowań dla ich zatrudnienia

Podwyżka o 15% dofinansowań do pensji osób niepełnosprawnych. Dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (wcześniej 2400zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (wcześniej 1350zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (wcześniej 500zł).

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

MRPiPS: Opiekun nie może sam zaparkować przed apteką i kupić leków dla osoby niepełnosprawnej

Ministerstwo Rodziny odpowiedziało negatywnie na pytania o możliwość używania przez opiekunów karty parkingowej bez obecności w samochodzie osoby niepełnosprawnej. Nawet, gdy opiekun parkuje w związku z czynnościami na rzecz osoby niepełnosprawnej w celu kupienia leków albo odbioru sprzętu zaopatrzenia medycznego. 

MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

To ostatnie chwile na odzyskanie pieniędzy za samochód za 2018 r. Można uwzględnić nawet 11.400 zł. Sprawdź, jak to rozliczyć.

Z ulgi rehabilitacyjnej na samochód można skorzystać w wysokości 2280,00 zł rocznie. Jednak jeśli podatnik nie dysponuje w odpowiednim momencie orzeczeniem o niepełnosprawności, nie może dokonać odliczenia. Gdy je uzyska, będzie natomiast mógł zrobić korektę zeznań rocznych.

Komunikat PFRON: Dopłaty do zakupu mieszkań przez osoby niepełnosprawne. W Krakowie 120 000 zł, w Łodzi 92 190 zł

Maksymalne kwoty dofinansowania w 2 kwartale 2024 roku w ramach Programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Dostępne mieszkanie.

Podwyżki z PFRON o 20%? 600 zł, 1620 zł i 2870 zł (miesięcznie) dopłat do zatrudnienia osób niepełnosprawnych?

Stawiamy w tytule pytajniki bo na razie jest mowa o uchwale Rady Dialogu Społecznego wzywającej rząd do takich podwyżek. O podwyżkę walczą pracodawcy za pośrednictwem RDS. Chodzi o wzrost z 500 zł do 600 zł miesięcznie, z 1350 zł do 1620 zł, z 2400 zł do 2870 zł (w zależności od stopnia niepełnosprawności). Symetryczne podwyżki dotyczą zatrudniania osób ze schorzeniem szczególnym.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

Łuszczyca daje prawo do orzeczenia o niepełnosprawności [WYWIAD]

Łuszczyca a orzeczenie o niepełnosprawności - okazuje się, że chorzy na łuszczycę mogą otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Choruje na nią ogromna liczba Polaków. Informacja ta może przyczynić się do ułatwienia im życia na wielu płaszczyznach. Jak uzyskać orzeczenie i jak przywrócić normalne życie? Opowiada pan Łukasz Matusik, chory na łuszczycę od 20 lat aktywista i wolontariusz.

Ile osób otrzymało świadczenie wspierające 713 zł, 3206 zł, 3918 zł? Ile nie zakwalifikowało się [poniżej 70 punktów]

DGP ustalił, że 37,8% osób starających się o świadczenie wspierające otrzymało od 95 do 100 punktów. Mają prawo do 3918 zł (220% renty socjalnej - maksimum). Z drugiej strony 30% nie otrzyma świadczenia wspierającego, gdyż nie przekroczyli progu 70 punktów.

Rząd o nowych świadczeniach: Śmierć opiekuna a pomoc osobie niepełnosprawnej [Fundusz Wsparcia]

Każdy z nas zna historię rodziny, w której rodzice opiekują się swoim synem/córką z ciężką niepełnosprawnością. Rodzice to osoby np. 70+, a ich niepełnosprawne dziecko 45+. Rodzice mają obawy, kto zaopiekuje się ich dzieckiem po ich śmierci. Odpowiedzią są planowane przez rząd premiera Donalda Tuska świadczenia z Funduszu Wsparcia. Wypowiedzi jego przedstawicieli świadczą o świadomości problemu u polityków.  

Jak to uzyskać? MOPS z pieniędzy PFRON kupi dla osoby niepełnosprawnej laptopa, komórkę, łóżko, rower, materac, wózek, protezę. I rehabilitację

MOPS dostaje od PFRON 25 mln zł. MOPS dofinansowuje [na wniosek] wydatki osobie niepełnosprawnej. Jak to działa?

Rząd: 100 mln zł dla opiekunów tracących świadczenie pielęgnacyjne i pomoc w znalezieniu pracy

Rząd zapowiada nowelizację ustawy o świadczeniu wspierającym i pomoc opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy stracą świadczenie Pielęgnacyjne. Rząd wprowadzi rozwiązania pomagające w znalezieniu pracy. Rząd planuje wydać na te cele około 100 mln zł.

Rząd: 150 000 wniosków o świadczenie wspierające. Na dziś tylko 3000 osób niepełnosprawnych ma określone poziomy wsparcia

Rząd: 80% ze 150 000 wniosków o świadczenie wspierające „na papierze. To źle. Lepiej składać wnioski elektronicznie. Tylko 3000 osób niepełnosprawnych ma określone poziomy wsparcia. na dziś.

Sz. Hołownia: Renta socjalna będzie 4300 zł. Rząd skieruje do Sejmu własną ustawę? Świadczenie wspierające po 9460 zł?

Osoby niepełnosprawne żądają przyspieszenia prac nad zrównaniem wysokości renty socjalnej z pensją minimalną (od 1 lipca 2024 r. 4300 zł). Marszałek Sejmu potwierdził, że to rozwiązanie zaproponowane przez projekt obywatelski, wejdzie w życie. Jest jednak możliwe, że do Sejmu trafi osobny projekt. Tym razem rządowy.

2419,33 zł - to próg uprawniający do 500 zł świadczenia uzupełniającego. Od marca 2024 r. korzysta z niego więcej osób

Od marca 2024 r. wzrósł próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego nazywanego też 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tym samym powiększy się grupa osób, które mogą z niego skorzystać.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku - dla kogo, kwota, zasady przyznawania, przepisy

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne? Ile wynosi w 2024 roku? Kto może je otrzymać? Jak się ubiegać o to świadczenie? 

9460 zł – tyle może jeszcze w 2024 r. wynosić świadczenie wspierające. Bez kryterium dochodowego. Toczą się prace nad nowelizacją.

Od 1 stycznia 2024 r. zmieniły się zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Zmieniono zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego oraz uchylono specjalny zasiłek opiekuńczy. Jednak najważniejsza zmiana wciąż przed nami. Wysokość świadczenia wspierającego może bowiem tuż po jego wprowadzeniu znacząco wzrosnąć!

Komunikat PFRON: 5 lat dopłat do czynszu dla niepełnosprawnych wchodzących na rynek pracy. Dopłaty 1250 zł do 3350 zł miesięcznie

Do 31 marca 2024 r. dla mieszkań we Wrocławiu miesięczna dopłata z PFRON do czynszu najmu wynosi 3297 zł (2429 zł). Ale np. na Podkarpaciu jest to 1833 zł (1350 zł). Kwoty w nawiasach określają dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych, nie korzystających w poruszaniu się z pomocy wózka inwalidzkiego. Od 1 marca 2024 r. dopłaty trwają do 5 lat (wcześniej do 3 lata).

Świadczenie wspierające również dla niektórych cudzoziemców

Osoby z niepełnosprawnością od początku 2024 r. mogą się starać o świadczenie wspierające. Pomoc w tej formie została przewidziana dla osób pełnoletnich, czyli tych, które ukończyły 18 lat. Skorzystać z niej mogą zarówno obywatele polscy, jak i niektórzy cudzoziemcy.

ZUS wyjaśnia: Czy cudzoziemcy mogą otrzymać świadczenie wspierające?

Od stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnością mogą starać się o świadczenie wspierające. Z nowej formy wsparcia mogą skorzystać osoby po ukończeniu 18. roku życia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS, jednak najpierw trzeba uzyskać decyzję ostateczną z wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Po świadczenie wspierające będą mogli sięgać obywatele polscy zamieszkujący na terytorium Polski. Czy to świadczenie mogą otrzymać również cudzoziemcy?

Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnego czy pielęgnacyjne dla opiekuna? ZUS: Można złożyć wniosek, poczekać na wydanie decyzji i wtedy wybrać co będzie korzystniejsze

Prawo i wysokość świadczenia wspierającego ustalane są przez ZUS na podstawie decyzji Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). Świadczenie przyznawane jest bezpośrednio osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, a nie jak to było w przypadku świadczeń wypłacanych przez organ gminy – dla jej opiekuna. Co ważne obu tych świadczeń nie wolno łączyć. Trzeba zdecydować się na jedno z nich. Jak wybrać? Co radzi ZUS?

UE: Za darmo zaparkujesz jak w Polsce w Paryżu, Berlinie, Madrycie. Europejska Karta Niepełnosprawności i Europejska Karta Parkingowa dla osób niepełnosprawnych

Parlament Europejski przyjął w środę w Strasburgu swój mandat do negocjacji z Radą Unii Europejskiej (państwami członkowskimi) w sprawie unijnej karty osób niepełnosprawnych i karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych.

Komunikat PFRON: Tylko do 8 stycznia 2024 r. zaległe wnioski. Po wniosku będzie refundacja składek ZUS. PFRON czeka też na korekty wniosków

Komunikat dotyczy nowych przepisów o przedłużaniu orzeczeń o stopniu niepełnosprawności w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacja składek ZUS/KRUS. I możliwości m.in. odzyskania refundacji składek ZUS związanych z nieważnymi orzeczeniami o niepełnosprawności. 

„Dostaniesz tyle pieniędzy od państwa” [KOMENTARZ]

Jak dużo musi przejść upokorzeń osoba niepełnosprawna, aby ktoś ocenił w jakim poziomie się mieści?

Ustawa nie tylko wydłuża orzeczenia o niepełnosprawności do 30 IX 2024 r. Przywraca ważność orzeczeń wygasłych po 5 VIII 2023 r. Nie stracisz renty albo zasiłku

Sejm uchwalił pilny projekt ustawy przedłużającej terminy ważności orzeczeń o niepełnosprawności do 30 września 2024 r. Ustawa działa także wstecz na korzyść osób niepełnosprawnych - przywraca ważność orzeczeń, które już wygasły.

Świadczenie wspierające 2024 - wnioski - ważna jest kolejność składania. Do wniosku do ZUS nie trzeba załączać decyzji WZON [Komunikat ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że trafiły do niego pierwsze wnioski o świadczenie wspierające. Ale wnioski te są z reguły niekompletne. ZUS wskazuje, że aby otrzymać wsparcie w postaci świadczenia wspierającego trzeba najpierw uzyskać decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON),  która ustali poziom potrzeby wsparcia. Dopiero kolejny krok to wniosek do ZUS o świadczenie wspierające.

Komunikat PFRON: Przypominamy o prawidłowej kolejności składaniu formularzy w 2024 r. Inaczej wezwiemy do korekty [refundacja dla osób niepełnosprawnych]

Komunikat PFRON dotyczy formularzy INF-O-PdM lub INF-O-PdR i zasad ich składania w 2024 r.

2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o konieczności podwyżki o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej do oczekiwanej przez zainteresowanych kwoty 2000 zł.

Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r. - wniosek, kto otrzyma, ile wynosi, jak uzyskać. Sprawdź co nowego dla osób z niepełnosprawnością w 2024 roku

Świadczenie wspierające to nowa forma pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2024 r. Chcesz wiedzieć kto trzyma, ile wynosi i jak uzyskać to świadczenie? Sprawdź!

Dodatkowe 500 zł z ZUS. To nie stopień niepełnosprawności decyduje o przyznaniu świadczenia

W minionym roku ponad 388 tys. osób z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji – dostawało, co miesiąc pieniądze z ZUS. Dodatek przyznawany jest od 1.10.2019. nadal jednak wiele problemów stwarza rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji. 

REKLAMA