reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Jaka kara za znęcanie się?

Jaka kara za znęcanie się?

Przestępstwo znęcania się jest jednym z przestępstw najczęściej występujących na wokandzie sądowej. Ustawodawca jako karalne określił zachowania polegające na fizycznym lub psychicznym znęcaniu się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny.

Jaka jest kara za to przestępstwo?

Przedmiotowe przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5,chyba, że było popełnione z zastosowaniem szczególnego okrucieństwa (bo wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10).

Z kolei, jeżeli następstwem znęcania się nad inną osobą (w tym również znęcania się z szczególnym okrucieństwem) jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Kto popełnia przestępstwo znęcania się?

Przestępstwo określone w art. 207 Kodeksu karnego popełnia każda osoba, która znęca się nad:

  • osobą najbliższą
  • nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy
  • nad małoletnim
  • nad osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny.

Zobacz: Postępowanie karne

Co to znaczy „znęca się”?

Słowo znęca się odnosi się zarówno do fizycznego znęcania się nad kimś (np. jego biciem, kopaniem etc.) jak i psychicznego znęcania się (typu wyzwiska, poniżanie etc.)

Należy wskazać, iż w uchwale z 9 czerwca 1976 r. (VI KZP 13/75, OSNKW 1976, nr 7-8, poz. 86) Sąd Najwyższy przyjął, iż chociaż czasownik „znęca” teoretycznie określa kilka powtarzających się zachowań, to dotyczy również sytuacji jednorazowych, lecz intensywnych i rozciągniętych w czasie (np. tortury trwające tylko jeden dzień)

SN określił ponadto, iż ustawowe określenie "znęca się" oznacza działanie albo zaniechanie, polegające na umyślnym zadawaniu bólu fizycznego lub dotkliwych cierpień moralnych, co oznacza, iż zakwalifikował on znęcanie się jako przestępstwo wyłącznie umyślne.

Czym jest szczególne okrucieństwo?

Szczególne okrucieństwo nie jest określone w drodze definicji w Kodeksie karnym, dlatego to czy miało ono miejsce jest każdorazowo przedmiotem oceny sądu. W orzecznictwie przyjmuje się, iż jest to zadawanie cierpień przekraczających intensywnością „zwykłe” znęcania się (określone w art. 207 p. 1 ) oraz iż szczególne okrucieństwo w zachowaniu sprawcy należy wiązać nie tyle ze skutkami czynu, ile przede wszystkim z rodzajem i sposobem działania; winno być analizowane w odniesieniu do konkretnej osoby, relatywnie do jej stanu fizycznego i psychicznego (tak SN w wyroku z dnia 17 grudnia 1970 r., IV KR 199/70, OSNKW 1971, nr 5, poz. 7).

Co się stanie, jeżeli znęcając się sprawca uszkodzi ciało ofiary?

W toku znęcania się nad ofiarą sprawca może uszkodzić jej ciało. Należy wskazać, iż wówczas sprawca odpowiada za dwa przestępstwa: uszkodzenia ciała oraz za znęcanie się (wymierzana jest mu w jednym wyroku jedna kara z przepisu, który przewiduje surowszą odpowiedzialność karną). Reguła ta ma zastosowanie też wówczas, gdy sprawca niezależnie od znęcania się nad ofiarą popełnił w stosunku do niej inne przestępstwo (np. zgwałcił ją).

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pojęcie znęcania się odnosi się zarówno do fizycznego jak i psychicznego traktowania.
Pojęcie znęcania się odnosi się zarówno do fizycznego jak i psychicznego traktowania.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama