Wyrok zaoczny

Łukasz Matys
rozwiń więcej
inforCMS
W określonych przez kodeks wypadkach sąd może wydać wyrok zaoczny. Czym wyrok zaoczny różni się od zwykłego wyroku i jakie uprawnienia daje powodowi.

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia wyroki zaoczne. Poświęca im nawet oddzielny rozdział.

Kiedy można wydać

Sąd wydaje wyrok zaoczny w sytuacji gdy pozwany nie bierze udziału w postępowaniu. Pozwany nie bierze udziału w postępowaniu jeżeli:

  • nie wnosi w sprawie odpowiedzi na pozew,
  • nie stawia się na rozprawie lub posiedzeniu, a pozwany nie zastrzegł, że postępowanie można przeprowadzić pod jego nieobecność.

Warto wiedzieć, że gdy zachodzą podane wyżej przesłanki sąd musi (a nie może) wydać wyrok zaoczny.

Natychmiastowa wykonalność

Każdy wyrok zaoczny jest z urzędu zaopatrzony w rygor natychmiastowej wykonalności.

Doręczenie

Sąd z urzędu doręcza obydwu stronom wyrok, wraz informacją o przysługującym im środkach zaskarżenia.

Sprzeciw

Każda ze stron może zaskarżyć wyrok zaoczny. Jednak pozwanemu i powodowi przysługują inne środki zaskarżenia. Pozwany może złożyć od wyroku zaocznego sprzeciw. Ma na to 7 dni od dnia w którym został mu wyrok został mu doręczony.

W sprzeciwie pozwany powinien przytoczyć zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz fakty i dowody na ich uzasadnienie. W sprzeciwie pozwany może wnieść również o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności.
Jeżeli sprzeciw został złożony prawidłowo, przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zarządza doręczenie sprzeciwu powodowi.

Apelacja

Powód wnosi od wyroku zaocznego apelację. Powód w wypadku gdy jego powództwo zostało oddalone w całości lub w części może w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku żądać uzasadnienia. Po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem może on wnieść do sądu apelację.

Ponowne rozstrzygnięcie

Po ponownym rozpoznaniu wydaje wyrok w którym:

  • wyrok zaoczny w całości lub części utrzymuje w mocy lub
  • uchyla go i orzeka o żądaniu pozwu lub
  • pozew odrzuca lub
  • postępowanie umarza.

Koszty postępowania

Koszty rozprawy zaocznej (rozprawy, która się odbywa po wniesieniu sprzeciwu) co do zasady ponosi pozwany. Dzieje się tak nawet w wypadku gdy sąd uchylił wyrok zaoczny. Tylko w dwóch sytuacjach pozwany nie będzie musiał ponosić kosztów postępowania. Ma to miejsce gdy:

  • niestawiennictwo pozwanego było niezawinione,
  • do akt nadesłanych do sądu przed rozprawą nie dołączono wyjaśnień pozwanego.

Jednakże gdy pozwany cofnął sprzeciw (a sąd uzna to za dopuszczalne) sąd umarza postępowanie i orzeka o kosztach.

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...