Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

W akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży nieruchomości, nabywca może zobowiązać się do dobrowolnego poddania się egzekucji – w przypadku nie wywiązania się z zapłaty należności.

Na czym polega poddanie się egzekucji

Sporządzając akt notarialny, strona zobowiązana do zapłaty może zobowiązać się, iż w przypadku nie spełnienia świadczenia w określonym terminie (lub po spełnieniu określonego warunku), podda się egzekucji.

Dla wierzyciela (w naszym przypadku sprzedawcy nieruchomości) oznacza to, że nie będzie musiał wytaczać powództwa o zapłatę – jeśli kupujący nie wpłaci określonej sumy.

Jak powinna wyglądać klauzula o poddaniu się egzekucji

Z uwagi na fakt, iż umowa sprzedaży nieruchomości sporządzana jest przed notariuszem – powinien on zadbać o to, aby wszystkie klauzule umowne były zgodne z prawem oraz skuteczne. W skrócie zapis o poddaniu się egzekucji powinien zawierać :

  • odniesienie do kwoty, która musi być zapłacona,
  • termin w jakim dłużnik powinien świadczenie spełnić, po upływie którego wierzyciel (sprzedawca) może skorzystać z uprawnień wynikających z klauzuli (np. kupujący zobowiązał się zapłacić należność w ciągu 2 tygodni od daty sporządzenia aktu).

Zapisu takiego nie można „narzucić” – musi się na nią zgodzić druga strona umowy.

Klauzula wykonalności

Jeśli nabywca nie wywiązał się z zobowiązania – akt notarialny należy w pierwszej kolejności opatrzyć klauzulą wykonalności (podobnie jak prawomocny wyrok). W tym celu należy złożyć w sądzie rejonowym – właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika – odpowiedni wniosek. Do wniosku należy załączyć uwierzytelniony odpis aktu notarialnego.

Wniosek podlega opłacie w wysokości 50 zł – może być ona uiszczona w znakach sądowych lub przelewem na rachunek sądu.

Sąd ma 3 dni na nadanie klauzuli wykonalności. W praktyce jednak tak krótki termin rozpoznania wniosku występuje bardzo rzadko.

Jeśli zapłata uzależniona była od spełnienia określonego warunku (np. opróżnienia lokalu) – należy we wniosku udowodnić spełnienie warunku. Jeśli zapłata uzależniona była od upływu terminu – wynika wprost z aktu i nie musi być udowadniana.

Jeśli świadczenie zostało spełnione częściowo – należyto uwzględnić we wniosku; odpowiednia adnotacja znajdzie się w treściklauzuli.

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Posiadając akt notarialny opatrzony klauzulą, należy skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

Jakie są skutki poddania się egzekucji:

  • sprzedający (wierzyciel) nie musi wytaczać powództwa o zapłatę – co oznacza że nie musi wnosić wpisu, ani oczekiwać na rozpoznanie sprawy,
  • akt notarialny z klauzulą wykonalności jest równoważny z wyrokiem sądu opatrzonym taką klauzulą,
  • zapis nie daje jednak gwarancji spełnienia świadczenia – dłużnik może być niewypłacalny – a inni wierzyciele mogą mieć pierwszeństwo w egzekucji nawet z dopiero kupionej nieruchomości.

Klauzula o poddaniu się egzekucji nie dotyczy tylko sprzedażynieruchomości. Dłużnik może również złożyć oświadczenie o poddaniu sięegzekucji w odrębnym akcie notarialnym.

Podstawa prawna art. 777 § 1 ust. 5 kodeksu postępowania cywilnego.

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...