Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
rozwiń więcej
Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej? / Shutterstock
Fala bankructw nie zwalnia. Do końca listopada 2021 roku opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym aż 48.102 ogłoszenia związane z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. Co jest powodem tak tragicznej sytuacji finansowej Polaków?

Upadłość konsumencka - powody

Bardzo trudne czasy, z którymi przyszło nam się zmierzyć, spowodowały globalny kryzys. Sytuacja pandemiczna przyniosła ogromne straty, zarówno w sferze finansowej jak i rodzinnej. Coraz częstsza utrata pracy, obniżenie wynagrodzenia, czy nawet choroba i śmierć najbliższej osoby często powodują sytuację, w której zobowiązania schodzą na drugi tor. Uwaga stuprocentowo zostaje skupiona na rodzinie oraz poszukiwaniu nowych możliwości zarobkowych, co powoduje pierwsze zaległości w regulowaniu zobowiązań. Brak stałego i pewnego wynagrodzenia powoli przyczynia się do powstawania niewypłacalności. Wielokrotnie brak środków powoduje sytuację, w której dłużnik zmuszony jest do wyboru pomiędzy spłatą raty kredytu, a zakupem żywności czy niezbędnych leków. Należy pamiętać, że bankrutem nikt nie staje się z dnia na dzień, to trwały, często bardzo długi proces, w którym dłużnik traci nie tylko środki, lecz również zdrowie psychiczne i często nawet kontakt z najbliższymi.

Na podjęcie tej ostatecznej decyzji, jaką jest upadłość, najczęściej (według danych udostępnionych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i BIK) decydują się osoby w wieku 36-45 lat. Najpewniej jedną z przyczyn podejmowanych przez dłużników decyzji jest ułatwienie dostępu do pozyskania statusu upadłego poprzez zmianę wcześniej obowiązujących przepisów, bowiem w chwili obecnej upadłość może zostać ogłoszona również dłużnikowi, który z premedytacją doprowadził do swojego zadłużenia. Często mimo ogromu włożonych prób w ratowanie sytuacji, podejmowania się dodatkowych prac dorywczych, czy przedkładania poprawy płynności finansowej ponad zdrowie, dłużnik popadł w tak poważne problemy, które są niemożliwe do wybrnięcia. Wszczęcie egzekucji komorniczej dodatkowo pogarsza sytuacje, bowiem z należności głównej zawartego zobowiązania, do spłaty zostają doliczone koszty prowadzonej egzekucji, koszty sądowe, koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym oraz oczywiste odsetki. Często suma dodatkowych kosztów przewyższa kilkukrotnie pierwotnie zawartą kwotę zobowiązania, przyczyniając się do podjęcia decyzji o zawieraniu zobowiązań na poczet spłaty zaległych rat i popadania w spiralę zadłużenia.

Upadłość konsumencka ostatecznością

Miniony rok niewątpliwie pokazał jak krucha i niepewna może być sytuacja finansowa, a brak środków na regulowanie bieżących wydatków może przyczynić się finalnie do bankructwa i podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości. Wzrost zainteresowania i podejmowania decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości na przestrzeni ostatnich lat niewątpliwie prognozuje jeszcze większą liczbę upadłych w 2022 roku. Pamiętajmy jednak, że upadłość jest ostatecznością, a możliwości wyjścia z pierwszych potknięć w regulowaniu zobowiązań istnieje wiele. W celu wybrania odpowiednich narzędzi do walki o lepszą przyszłość, warto zasięgnąć po wiedzę, doświadczenie oraz pewność działań profesjonalistów w tym zakresie.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RiO

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
rozwiń więcej
Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...