Włochy

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Włochy wdrożyły Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. W wyniku przyjęcia powyższych przepisów minimalny okres gwarancji na towary zakupione przez konsumentów we Włoszech wynosi minimum 2 lata. Przyjmuje się, że każdy brak zgodności, który uwidocznił się w ciągu 6 miesięcy od daty dostawy, istniał w chwili dostawy, o ile nie dowiedziono inaczej. W tym okresie konsument ma prawo do przywrócenia zgodności towaru.

W ciągu wspomnianego okresu 2 lat konsument może żądać wolnej od opłat naprawy lub wymiany towaru. W pierwszej kolejności konsument może żądać, aby sprzedawca dokonał naprawy albo może żądać od sprzedawcy jego zastąpienia, chyba, że jest to niemożliwe lub nieproporcjonalne. Każda naprawa lub zastąpienie powinna być dokonana w rozsądnym czasie (około 2 tygodni) i bez istotnej niedogodności dla konsumenta, z uwzględnieniem charakteru towarów i celów, dla których konsument ich potrzebuje.

Jeżeli nie jest to możliwe, konsument może domagać się obniżki ceny (w przypadku drobnych wad) lub unieważnienia umowy. W przypadku zwrotu zapłaconej kwoty, konsument nie ma obowiązku przyjęcia noty kredytowej. Jeżeli zgodzi się przyjąć notę kredytową, powinien sprawdzić jej okres ważności. Jeżeli nie oznaczono okresu ważności, nota kredytowa jest teoretycznie ważna przez 10 lat.

Dobrowolne gwarancje udzielane przez producentów nie mogą ograniczać ustawowych praw konsumentów. Okres gwarancji na towary z drugiej ręki może zostać w umowie skrócony do 1 roku, nie może być jednak krótszy niż jeden rok.

Wymiana towaru

Sprzedawcy nie są prawnie zobowiązani do wymiany towaru. Jest ona uzależniona od dobrej woli sprzedawcy. Z tego względu istotne jest, aby przed dokonaniem zakupu upewnić się, czy sprzedawca zgodzi się na wymianę lub uzyskać pisemne potwierdzenie – na przykład w formie notatki na paragonie.

Ceny

Obowiązującą we Włoszech walutą jest euro. Ceny muszą być umieszczone w oknach wystawowych oraz na metce przy towarze wewnątrz sklepu. Sprzedawcę obowiązuje cena umieszczona na metce. Wciąż jednak istnieją sklepy, w których ceny towarów nie są oczywiste. By uniknąć zaskoczenia, warto pytać o cenę przed nabyciem danego produktu. Ceny na metkach uwzględniają zazwyczaj włoski podatek od wartości dodanej. Sprzedawca ma obowiązek wydać konsumentowi paragon.

Podatek

Większość towarów i usług jest obłożona we Włoszech 20% podatkiem od wartości dodanej – VAT (imposta sul valore aggiunto – IVA). Stawka podatku VAT na produkty żywnościowe wynosi 10%, a w przypadku chleba 4%.

Formy płatności

Najpopularniejszymi formami płatności są gotówka oraz karty kredytowe i debetowe. Karty kredytowe AmerexCo i Diners są mniej znane. Czeki podróżne są przyjmowane niemal wszędzie. W wielu sklepach można nawet płacić kartą EC.

Wyprzedaże

We Włoszech wyprzedaże odbywają się 2 razy w roku. Terminy wyprzedaży ustala Izba Handlowa.

Typowe godziny pracy sklepów

Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 12:30

                                15.00 – 18.00

Sobota: 09:00 – 12:30

Wiele sklepów jest zamkniętych przez pół dnia w wybranym dniu tygodnia, zwykle jest to poniedziałek przed południem lub środa po południu. W rejonach turystycznych sklepy bywają czynne w niedziele i święta.

Typowe godziny pracy banków

Poniedziałek – Piątek: 08:30 – 13:00

                                15.00 – 16.00

Filie Banku Pocztowego znajdują się w urzędach pocztowych i są czynne w takich samych godzinach.

Godziny pracy urzędów pocztowych

Poniedziałek – Piątek: 08:25 – 13:50

Sobota: 08:30 – 13:00

Kaucja

We Włoszech większość szklanych butelek podlega zwrotowi. Wysokość kaucji jest różna w zależności od rodzaju butelki i wynosi od 15–50 c. Sklepy nie są prawnie zobowiązane do przyjmowania zwrotu podlegających kaucji butelek. Mają pod tym względem wolną rękę.

Informacja turystyczna

www.enit.it

 

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

Prawo
1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

pokaż więcej
Proszę czekać...