Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Jak wygląda umowa przy leasingu konsumenckim? / inforCMS
Leasing konsumencki może stać się jedną z poważnych alternatyw dla tradycyjnego kredytu samochodowego. Warto więc dowiedzieć się co możemy znaleźć w umowie leasingowej i na co zwrócić uwagę przy leasingu konsumenckim.

Opłata wstępna

Zawierając umowę leasingu konsumenckiego należy pamiętać o obowiązku zapłaty opłaty wstępnej. Jej wysokość zależy od woli stron, jednak standardowo firmy leasingowe przyjmują minimalną opłatę na poziomie 10 proc. wartości przedmiotu leasingu  (np. samochodu).

Od jej wysokości może zależeć wiele rzeczy. Przede wszystkim kwestia formalności. Im wyższa opłata wstępna, tym mniej formalności będzie wymagał przedsiębiorca. Przy 10 proc. opłacie może być to obowiązek przedstawienia dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach, czy wyciągu z konta. Przy dwukrotnie wyższej opłacie, przedsiębiorca może zrezygnować z dokładnego badania historii finansowej klienta.

Oprócz tego wysokość opłaty wstępnej ma swój wypływ na wysokość rat. Im wyższa opłata, tym raty leasingowe będą niższe. Dla osób, które dysponują większym zasobem gotówki może być dogodnym rozwiązanie, ustalenie opłaty wstępnej na wyższym poziomie.

Jeżeli przestaniemy spłacać raty opłata wstępna ulega przepadkowi.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Odpis umowy leasingodawcy i zbywcy

Sama umowa leasingu często jest jedynie elementem bardziej skomplikowanego stosunku prawnego. W większości przypadków leasing opiera się na relacjach prawnych trzech podmiotów. Leasingobiorcy, firmy leasingowej oraz zbywcy przedmiotu leasingu.

Jan zawarł z firmą A umowę leasingu samochodu, który firma A kupiła od importera samochodów B.

W takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że firma leasingowa jest obowiązana wydać leasingobiorcy odpis umowy ze zbywcą (w naszym przypadku umowy między firmą A i B) lub odpisy innych posiadanych dokumentów dotyczących tej umowy. W szczególności dotyczy to dokumentu gwarancyjnego.

Zobacz również: Gwarancja a odpowiedzialność ustawowa sprzedawcy

Jest to istotne zwłaszcza z tego powodu, iż leasingobiorca powinien wiedzieć, jakie uprawnienia przysługują firmie leasingowej z tytułu zakupu przedmiotu leasingu. Co istotne sam klient nie może dochodzić wszystkich praw, jakie przysługują leasingodawcy. W przypadku odstąpienia od umowy może jedynie zażądać od firmy leasingowej złożenia stosownego oświadczenia (art. 7098 ust. 4 Kodeksu cywilnego).

Na mocy umowy ze zbywcą firmie leasingowej przysługuje prawo odstąpienia od umowy z powodu wad rzeczy. Samochód wydany Janowi w leasingu okazał się wadliwy. W takiej sytuacji Jan ma prawo zażądać od firmy leasingowej odstąpienia od umowy ze zbywcą.

Wraz z odstąpieniem od umowy ze zbywcą wygasa również sama umowa leasingu, a korzystający jest zobowiązany zwrócić wszelkie niezapłacone jeszcze raty. Może jednak pomniejszyć je o korzyści jakie firma leasingowa odniosła z tytułu szybszego wygaśnięcia umowy ze zbywcą, jak również umowy leasingu. Jest to zatem rozwiązanie mocno niekorzystne dla samego leasingobiorcy.

Kara umowna

W umowie leasingu może być zastrzeżona kara umowna. Co istotne kara umowna nie może być zastrzeżona na niekorzyść klienta. Wynika to z faktu, iż zastrzega się ją jedynie dla zobowiązań niepieniężnych. Tymczasem do obowiązków korzystającego (czyli leasingobiorcy) należy terminowe spłacanie rat.

Jeżeli kara umowna jest zastrzeżona na niekorzyść korzystającego to taka klauzula jest niezgodna z prawem.

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...