Interes publiczny przy ochronie konkurencji i konsumentów

A.P.
rozwiń więcej
paragraf, prawo /Fot. Fotolia
Prezes UOKiK może podjąć działania względem przedsiębiorcy jeżeli stwierdzi naruszenie interesu publicznego. Istnienie UOKiK nie wyklucza wystąpienia przeciwko podmiotowi ograniczającemu konkurencję z roszczeniem cywilnoprawnym.

Przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zostały wprowadzone w celu osiągnięcia jakościowych walorów gospodarki (takich jak wzrost produkcji, rozwój technologiczny, czy obniżka cen) dzięki ustanowieniu mechanizmów zachowania konkurencji rynkowej.

Zobacz: Dlaczego konkurencja jest chroniona?

Podstawowym organem państwa, którego celem jest dbanie o zachowanie zdrowych zasad konkurencji rynkowej jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To właśnie UOKiK a mówiąc konkretniej Prezes Urzędu będzie podejmował działania względem przedsiębiorców, którzy swoimi działaniami doprowadzają do ograniczenia konkurencji, czy też naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Bardzo często działania te przybierają postać nakładania srogich kar finansowych, na podmioty, które poprzez swoje bezprawne działanie naruszają mechanizmy rynkowe.

Z prawnego punktu widzenia to Prezes Urzędu jest centralnym organem państwa. Sam Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi jedynie obsługę Prezesa Urzędu.

Rola Prezesa UOKiK sprowadza się często do podejmowania działań względem podmiotu, który z uwagi na swoją dominującą pozycję rynkową, może zachowywać się w sposób niezależny od konsumentów czy konkurentów narzucać im niekorzystne warunki.

Zakład energetyczny, który ma ponad 70 proc. udział w rynku dystrybucji energii zmusza swoich odbiorców do akceptacji klauzul umownych zabraniających nabywanie energii od innych podmiotów w czasie trwania umowy. Taka klauzula będzie prowadziła do ograniczenia konkurencji poprzez wprowadzenie bezprawnych barier wejścia na rynek.

Interes publiczny

Wymogiem podjęcia działań przez Prezesa UOKiKu jest jednak takie naruszenie zasad rynkowych, które będą prowadziły do naruszenia interesu publicznego. Wynika to z treści art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Naruszenie takiego interesu będzie miało miejsce wówczas, gdy skutkami działań sprzecznych z przepisami obu ustaw dotknięty został "szerszy krąg uczestników rynku", a nie tylko jeden podmiot, względnie gdy działania te wywołały na rynku inne niekorzystne zjawiska (patrz: wyrok Sądu Najwyższego o sygn. I CKN 527/01).

Kwestie naruszenia interesu publicznego będą rozpatrywane w odniesieniu do konkretnego przypadku. Jeżeli zatem jakiś przedsiębiorca dopuści się działań względem tylko jednego podmiotu, to najczęściej dojdzie do naruszenia jedynie interesu prywatnego, a nie interesu publicznego.  Jeżeli jednak to naruszenie miałoby swoje negatywne przełożenie na konkurencję rynkową (np. w sytuacji gdy na rynku są jedynie dwa podmioty), wtedy też dojdzie do naruszenia interesu publicznego.

W sytuacji, gdy naruszony został jedynie interes prywatny poszkodowany podmiot będzie miał możliwość sformułowania roszczeń cywilnoprawnych.

W odniesieniu do konsumentów, naruszeniem interesu publicznego będzie sytuacja, gdy naruszenie będzie skierowane do szerokiego, nieokreślonego kręgu podmiotu. W takiej sytuacji dojdzie do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, które to są częścią interesu publicznego.

Działaniem skierowanym do nieokreślonego kręgu konsumentów będzie stosowanie wzorca umownego z klauzulami niedozwolonymi przez danego przedsiębiorcę. Wynika to z faktu, iż każdy jest lub może być potencjalnym klientem. W takiej sytuacji zachodzi naruszenie interesu publicznego.

Zobacz: Kiedy praktyka rynkowa jest agresywna?

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...