Komórka podczas lotu

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Pasażerowie będą mogli rozmawiać przez telefony komórkowe podczas lotu.
Pasażerowi linii lotniczych będą mogli rozmawiać przez telefony komórkowe podczas lotu. Przewoźnicy będą musieli w tym celu zamontować specjalne urządzenia oraz uzyskać pozwolenie od Prezesa UKE.

Unia Europejska wypracowała wspólną politykę w zakresie korzystania z telefonów komórkowych w samolocie oraz określiła wspólne wymagania techniczne konieczne do pracy urządzeń instalowanych na pokładach statków powietrznych. Urządzenia te nie powodują zakłóceń urządzeń pokładowych.

Tak było

W tej chwili linie lotnicze nie pozwalały na korzystanie z telefonu komórkowego w samolocie. Spowodowane byłoby to głównie uwarunkowaniami technicznymi. Aparat telefoniczny, który znajduje się na dużej wysokości pracuje z maksymalną mocą, a jego promieniowanie może powodować zakłócenia urządzeń pokładowych. A w związku z tym wpływać na bezpieczeństwo. To może się zmienić.

W Polsce Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przyjął bezpośrednią stosowalność dwóch dyrektyw Wspólnot Europejskich oraz będzie wydawał przewoźnikom pozwolenia na używanie odpowiednich stacji bazowych, dzięki którym telefon będzie pracował na małej mocy.

Jak działa urządzenie

Schemat jest prosty. Urządzenia instalowane w samolotach zbierają sygnały z telefonów komórkowych. Rozmowa wysyłana jest przez satelitę, która z kolei łączy się z operatorem na ziemi. Następuje logowanie do sieci macierzystego operatora sieci komórkowej lub operatora zagranicznego, który zawarł z nim porozumienie. W ten sposób można dokonać dokładnych rozliczeń za rozmowy przeprowadzone w innym kraju. Stworzony został również rejestr, w którym zamieszczona będzie lista statków powietrznych, na których specjalne urządzenie zostało zamontowane.

Za i przeciw

Możliwość prowadzenia swobodnej konwersacji na pokładzie samolotu ma swoich zwolenników i przeciwników. Każdy z pasażerów ma inne oczekiwania. Problem może pojawić się, gdy jedna z osób będzie miała ochotę na drzemkę, a sąsiad na dłuższą rozmowę telefoniczną. Konieczne jest więc stworzenie przez przewoźników lotniczych kompromisu.

Zobacz serwis: Podróż samolotem – poradnik pasażera

Kto decyduje

Decyzje o zamontowaniu urządzenia umożliwiającego rozmowy przez komórkę na pokładzie podejmuje właściciel linii lotniczej. Pozwolenie na jego montaż mogą otrzymać również przedsiębiorcy, którzy zawarli porozumienie z właścicielem danego samolotu i będzie ono dotyczyło konkretnego samolotu. Maszyna musi być oznaczona, aby każdy z operatorów wiedział, gdzie urządzenie się znajduje i od którego mają przyjąć połączenie.

Właściciele zagranicznych samolotów, które przemieszczają się nad terytorium Polski nie muszą występować do UKE o pozwolenie na używanie specjalnego urządzenia. Pod warunkiem, że wykorzystywane będą międzynarodowe uzgodnienia odnośnie zakresy częstotliwości.

Podstawa prawna:

  • decyzja Komisji z dnia 7 kwietnia 2008 r. (2008/294/WE), dotyczącej harmonizacji warunków korzystania z widma radiowego na potrzeby usług łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych (usługi MCA - ang. mobile communication service on air-craft) we Wspólnocie Europejskiej, która reguluje warunki techniczne niezbędne do ograniczania ryzyka szkodliwych zakłóceń naziemnych sieci ruchomych spowodowanych usługami MCA;
  • zalecenia Komisji z dnia 7 kwietnia 2008 r. (2008/295/WE) w sprawie zezwoleń na usługi łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych (usługi MCA) we Wspólnocie Europejskiej.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

Prawo
Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

pokaż więcej
Proszę czekać...