Areszt wojskowy jako kara wymierzana żołnierzom

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
rozwiń więcej
Areszt wojskowy został uregulowany w art. 322, 329 i 330 Kodeksu karnego./Fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Przepisy karne w części wojskowej wymieniają areszt wojskowy jako jedną z kar przewidzianą dla żołnierzy. Ile może trwać areszt wojskowy i kiedy jest wymierzany?

Podstawa prawna i wymiar aresztu

Areszt wojskowy został uregulowany w art. 322, 329 i 330 Kodeksu karnego (dalej: k.k.). Zgodnie z art. 322 § 2 k.k. wymiar kary aresztu wojskowego wynosi od 1 miesiąca do 2 lat i jest wymierzany w miesiącach i latach. Aby nie niepotrzebnie nie dublować przepisów ustawy karnej, ustawodawca przyjął, że do kary aresztu wojskowego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kary pozbawienia wolności (art. 322 § 1 k.k.). Areszt wojskowy odbywa się w zakładzie, który jest do tego przeznaczony. Istotnym jest fakt, że w czasie odbywania kary aresztu wojskowego, skazany podlega szkoleniu wojskowemu, co wynika z treści art. 322 § 3 k.k.

W tym miejscu celem rozwiania wątpliwości, należy zwrócić uwagę, na osobę żołnierza. Otóż zgodnie z art. 115 § 17 k.k. żołnierzem jest osoba pełniąca czynną służbę wojskową, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie.

Polecamy: Kodeks kierowcy

Kara zamienna

Ustawodawca przewiduje możliwość stosowania zamiennej kary aresztu (art. 329 k.k.) lub zamiennej kary ograniczenia wolności (art. 330 k.k.).

Zamienna kara aresztu może być orzeczona, w sytuacji gdy, przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat, zaś wymierzona kara nie byłaby wyższa niż 2 lata pozbawienia wolności.

Z kolei zamienna kara ograniczenia wolności może być orzeczona w przypadku, gdy kara aresztu wojskowego, wymierzona za przestępstwo, nie jest surowsza niż rok.

Przestępstwa za które grozi areszt wojskowy:

W części wojskowej ustawy karnej ustawodawca uregulował przestępstwa, które dotyczą żołnierzy. Na dzień publikacji artykułu kara aresztu może być orzeczona za następujące przestępstwa:

- samowolne oddalenie (art. 338 k.k.)

- dezercji (art. 339 k.k.)

- odmowy pełnienia służby (art. 341 k.k.)

- samouszkodzenia lub podstępu (art. 342 k.k.)

- niewykonanie rozkazu (art. 343 k.k.)

- czynnej napaści (art. 345 k.k.)

- zmuszenia przełożonego (art. 346 k.k.)

- znieważenia przełożonego (art. 347 k.k.)

- skierowanych względem innego żołnierza (art. 348 k.k.) oraz żołnierza państwa sprzymierzonego, jeżeli państwo zapewnia wzajemność (art. 349 k.k.)

- poniżenia i znieważenia (art. 350 k.k.)

- naruszenie nietykalności cielesnej (art. 351 k.k.)

- popełnione względem żołnierzy młodszych stopniem albo równym stopniem o krótszym okresie służby (art. 353 k.k.)

- nieostrożności z bronią (art. 354 k.k.)

- wypadku (art. 355 k.k.)

- naruszenie obowiązku (art. 356 k.k.)

- nietrzeźwości (art. 357 k.k.)

- dysponowania uzbrojeniem (art. 358 k.k.)

- utraty uzbrojenia (art. 359 k.k.)

- niszczenia uzbrojenia (art. 360 k.k.)

- użycia statku (art. 361 k.k.)

- użycia pojazdu (art. 362 k.k.)

Polecamy serwis: Prawo karne

Prawo
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy
07 maja 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek
07 maja 2024

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

pokaż więcej
Proszę czekać...