W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych/ fot. Shutterstock
Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

Uwagi do projektu - dotyczące m.in. kwestii uzasadnienia ingerencji w samorząd sędziowski - przekazało Rządowe Centrum Legislacji.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji Prawa o ustroju sądów wojskowych - zamieszczonego niedawno na stronach RCL - zasadniczym jego celem jest uporządkowanie zagadnień "związanych z dostosowaniem kształtu kolegiów wojskowych sądów okręgowych do kolegiów funkcjonujących w sądach powszechnych oraz uregulowanie w analogiczny sposób struktury kolegiów sądów wojskowych".

W lutym zeszłego roku weszły bowiem w życie przepisy, które m.in. dokonały zmian w organizacji kolegiów sądów. Wcześniej kolegium sądu apelacyjnego składało się z pięciu członków, wybieranych przez zebranie sędziów sądu apelacyjnego spośród sędziów tego sądu, a także z prezesa sądu apelacyjnego. Kolegium sądu okręgowego składało się zaś z prezesa tego sądu, najstarszego wiceprezesa oraz wybranych przez zebrania sędziów przedstawicieli SO i sądów rejonowych. Po zmianie kolegium sądu apelacyjnego składa się z prezesa SA i prezesów sądów okręgowych z danej apelacji, natomiast kolegium sądu okręgowego jest złożone z prezesa SO i prezesów sądów rejonowych z danego okręgu.

Natomiast w odniesieniu do sądów wojskowych kolegium wojskowego sądu okręgowego nadal składa się z prezesa wojskowego SO oraz sześciu członków, w tym trzech sędziów wojskowego SO i trzech sędziów wojskowych sądów garnizonowych, wybranych spośród sędziów orzekających w sądach działających na obszarze wojskowego sądu okręgowego. W projekcie zaś przewidziano, że kolegium to ma się składać z prezesa wojskowego sądu okręgowego oraz prezesów wojskowych sądów garnizonowych z obszaru właściwości tego wojskowego SO.

Jednocześnie po zmianach ocena kandydatur zgłoszonych na stanowiska sędziów wojskowych i przekazanie tych kandydatur Krajowej Radzie Sądownictwa będzie należało do kolegium, a nie do zgromadzenia sędziów sądów wojskowych. W projekcie nowelizacji przewidziano jednak, że w posiedzeniach kolegium wojskowego SO zwoływanych w celu zaopiniowania kandydatów na stanowiska sędziów wojskowych "mogą uczestniczyć, z prawem udziału w głosowaniu wyłącznie w tych sprawach, delegaci zgromadzenia".

"Takie ograniczenie roli samorządu sędziowskiego, mimo wprowadzenia fakultatywnego uczestnictwa delegatów zgromadzenia z prawem do udziału w głosowaniu w posiedzeniach kolegium wojskowego sądu okręgowego zwoływanych w celu zaopiniowania kandydatów na stanowiska sędziów sądów wojskowych, wymaga szerszego wyjaśnienia w kontekście (...) Konstytucji RP" - zaznaczono w uwagach Rządowego Centrum Legislacji do tej zmiany podpisanych przez prezesa RCL Krzysztofa Szczuckiego.

RCL zaznaczyło, że biorąc pod uwagę, iż "projektowane zmiany stanowią ingerencję w zakres samorządności sędziowskiej, ograniczając zadania organu samorządu sędziowskiego i jego wpływ na wybór sędziów na rzecz odpowiedniego zwiększenia właściwości organu sądu wojskowego składającego się z prezesów sądów powoływanych przez organ władzy wykonawczej – ministra sprawiedliwości, należałoby w uzasadnieniu zdecydowanie więcej miejsca poświęcić wyjaśnieniu" zgodności tych zmian z konstytucją.

Jak wskazało RCL, chodzi o art. 2 konstytucji mówiący o zasadzie demokratycznego państwa prawnego i art. 173 konstytucji, który odnosi się do odrębności i niezależność sądownictwa od innych władz – w tym przypadku od władzy wykonawczej.

Jednocześnie projekt przewiduje, aby z dniem wejścia w życie projektowanej ustawy ustały kadencje dotychczasowych kolegiów wojskowych sądów okręgowych. Ponadto według projektu to nie minister sprawiedliwości, ale minister obrony narodowej, miałby przekazywać KRS projekty planów finansowych dla sądów wojskowych. Zaproponowano, by projektowane zmiany weszły w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.

autor: Marcin Jabłoński

Źródło: PAP

Prawo
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy
20 maja 2024

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody
20 maja 2024

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?
20 maja 2024

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą
20 maja 2024

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej
20 maja 2024

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra
20 maja 2024

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?
20 maja 2024

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota
20 maja 2024

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy
20 maja 2024

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków
20 maja 2024

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...