Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać? / Shutterstock

Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

Z małej chmury duży deszcz

Budynki wielorodzinne, wspólnoty mieszkaniowe czy placówki publiczne są użytkowane przez większą liczbę osób, co naraża je na sporo niespodziewanych awarii i uszkodzeń. Zdarzenia, które na pierwszy rzut oka wydają się prozaiczne, mogą być przyczyną poważnych konsekwencji finansowych i przysporzyć wielu niepotrzebnych i czasochłonnych problemów, których można uniknąć dzięki systematycznym przeglądom. 

- Duże i kosztowne naprawy mogą być spowodowane naprawdę niewielkimi usterkami. Dowodzi tego historia jednej ze szkół. Doszło w niej do zalania siedemnastu pomieszczeń z powodu dwóch niedużych uszkodzeń – pękniętego wężyka ciepłej wody oraz uszkodzenia w kotle warzelnym w kuchni. Skutkiem było zalanie dużej części budynku na trzech kondygnacjach oraz ogromne koszty remontu przekraczające wartość 50 000 złotych. Ubezpieczenie od takich ryzyk jak pożar, zalanie czy przepięcia to podstawa, szczególnie w budynkach, które eksploatuje kilkadziesiąt czy kilkaset osób dziennie. Odpowiednia polisa pozwala na dostosowanie ochrony do potrzeb, rodzaju i funkcji zarządzanej nieruchomości. Drugą bardzo istotną kwestią jest pilnowanie terminów przeglądów oraz konserwacja i systematyczna kontrola instalacji – mówi Agata Kozieł, dyrektor Działu Ubezpieczeń Korporacyjnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Przegląd obiektu to podstawa

Obiekty budowlane powinny być poddawane okresowej kontroli przez właściciela lub zarządcę w całym okresie ich użytkowania. W zależności od rodzaju, powinny być przeprowadzane w różnych odstępach czasu: 

  • Kontrola okresowa przeprowadzana co najmniej raz w roku, dotyczy elementów budynku oraz instalacji narażonych na szkodliwy wpływ zjawisk atmosferycznych oraz niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Obejmuje także instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska, instalacje gazowe oraz przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) czy instalacje fotowoltaiczne.
  • Kontrola okresowa przeprowadzana co najmniej raz na 5 lat obejmuje sprawdzenie stanu technicznego i przydatności do użytkowania budynku, jego estetyki oraz otoczenia. Wykonywany jest również kompleksowy przegląd instalacji hydraulicznej, elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
  • Okresowe, co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada. Kontrola konieczna jest w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych nieruchomościach o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2, osoba dokonująca kontroli jest zobowiązana zawiadomić właściwy organ o jej przeprowadzeniu.
  • Bezpiecznego użytkowania. Ta kontrola jest przeprowadzana w razie wystąpienia zjawisk takich jak: uderzenie pioruna, bardzo silnych wiatrów, intensywnych opadów, pożarów czy powodzi, w wyniku których doszło do uszkodzenia obiektu budowlanego.

- Najważniejszym i koniecznym działaniem prewencyjnym są systematycznie i rzetelnie wykonywane przeglądy. Bardzo istotny jest również audyt każdego obiektu budowlanego wykonywany co pięć lat, ponieważ obejmuje kontrolę instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej, co oznacza, że sprawdzany jest zarówno obiekt jak i infrastruktura go otaczająca. Nadszedł sezon grzewczy, zatem do całej listy punktów do skontrolowania dochodzą jeszcze piece. To bardzo ważne, żeby po okresie gwarancyjnym były serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji. To również jeden z wymogów ubezpieczycieli. Trzeba także pamiętać o odpowiednim doborze wysokości sumy ubezpieczenia i systematycznej jej aktualizowaniu. Ze względu na wysoką inflację i rosnące ceny, powinna bazować na wartości odtworzeniowej, a nie księgowej brutto – dodaje Agata Kozieł z Saltus Ubezpieczenia.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo budynku

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo budynków oraz prawidłowe ich eksploatowanie ponosi właściciel lub zarządca działający w jego imieniu.  To on dba o odpowiednie ubezpieczenia, monitorowanie stanu mienia, jego użyteczność oraz pilnowanie terminów przeglądów. W praktyce oznacza to, że musi podejmować decyzje, które służą optymalnemu wykorzystaniu zasobów, minimalizacji kosztów i zapewnieniu efektywności działań chroniąc jednocześnie nieruchomość przed skutkami kradzieży czy zniszczenia.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Prawo
Ważna decyzja o przyszłej emeryturze do końca lipca 2024 roku dla milionów ubezpieczonych w ZUS. Kto nie musi składać oświadczenia?
14 maja 2024

ZUS informuje, że miliony osób, które urodziły się po 1968 roku, może w najbliższych miesiącach zdecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy przekazywana do OFE. „Okno transferowe” otworzyło się w kwietniu, a decyzję należy podjąć do końca lipca tego roku. 

Narkobiznes "Małpy" upadł. Szef gangu zatrzymany
14 maja 2024

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali Mariusza Z., znanego jako "Małpa", szefa gangu handlującego narkotykami. "Małpa" był poszukiwany listem gończym, a podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli narkotyki i plantację marihuany.

Przedsiębiorcy z Marywilskiej 44. ZUS oferuje pomoc po pożarze
13 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że we wszystkich placówkach ZUS w Warszawie przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru hali targowej na Marywilskiej 44 mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy.

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego.
13 maja 2024

W szkołach będzie nowy przedmiot. Praktyczne lekcje i debaty oksfordzkie. Trwają prace zespołu eksperckiego nad podstawą programową edukacji obywatelskiej.

Więcej osób otrzyma świadczenia z pomocy społecznej. Będą też zmiany w prawie autorskim. We wtorek posiedzenie rządu.
13 maja 2024

We wtorek, 14 maja 2024 r. odbędzie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który z opóźnieniem wprowadzi unijne dyrektywy, a także propozycją zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych
13 maja 2024

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych. Zainteresowanie jest ogromne, a pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju.

Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego. Będzie nowa ustawa o zawodzie psychologa
13 maja 2024

Obecna ustawa o zawodzie psychologa niezgodna z prawem europejskim, dlatego toczą się prace nad projektem nowego aktu prawnego. Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego – między innymi takie wymogi będą stawiane psychologom.

Więcej osób dostanie dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. Zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.
13 maja 2024

Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa będą dostępne dla szerszej grupy pracowników. Zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym
13 maja 2024

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Samochody z napędem alternatywnym. Będzie zwrot kosztów używania ich dla celów służbowych. Sprawdź kiedy.
13 maja 2024

>Będzie można dostać zwrot kosztów używania dla celów służbowych prywatnych samochodów z napędem alternatywnym. Projekt ustawy będzie przyjęty jeszcze w drugim kwartale 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...