Prawo dożywocia - skuteczny sposób na zabezpieczenie przyszłości?

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska
BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).
rozwiń więcej
Kamila Kosiak-Pawtel
rozwiń więcej
Rafał Tołwiński
Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska
rozwiń więcej
Czym jest prawo dożywocia?
Umowa dożywocia została stworzona przez ustawodawcę w celu finansowego zabezpieczenia osób starszych. Czy jednak stanowi skuteczne zabezpieczenie na przyszłość?

Przez umowę dożywocia właściciel nieruchomości zobowiązuje się do zbycia (sprzedaży, darowizny, zamiany, itp.) nieruchomości, a nabywca w zamian za jej przeniesienie zobowiązuje się zapewnić zbywcy (lub osobie mu bliskiej) dożywotnie utrzymanie. Umowa ta została skonstruowana przez ustawodawcę z założeniem spełniania funkcji alimentacyjnej. Czy jednak stanowi skuteczne zabezpieczenie przyszłości?

Zobacz serwis: Alimenty

Strony umowy dożywocia – czyli kto może zawrzeć umowę dożywocia?

Dożywotnikiem, a więc uprawnionym z umowy dożywocia do dożywotniego utrzymania może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna. Natomiast nabywcą może być dowolny podmiot.

Kwestią wartą podkreślenia jest to, iż uprawnionym do otrzymywania świadczenia jest nie tylko sam dożywotnik, ale również osoby mu bliskie. Istnieje również możliwość zawarcia umowy tylko na rzecz osób bliskich.

Prawo dożywocia jest prawem majątkowym osobistym, a w konsekwencji niezbywalnym (nie może być przeniesione) i niedziedzicznym, wygasa wraz ze śmiercią dożywotnika.

Zobacz serwis: Umowy

Czego może się domagać dożywotnik?

Świadczenia przysługujące dożywotnikowi strony zwykle szczegółowo określają w umowie. Nabywca nieruchomości może być zobowiązany do: przyjęcia dożywotnika jako domownika, dostarczenia mu wyżywienie, ubrania, zapewnienia mieszkanie, opłacenia mediów, a ponadto zapewnić mu pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadającym miejscowym zwyczajom. Rodzaj zobowiązań nabywcy, powinien być - interesie obu stron - szczegółowo opisany w zawartej przez nie umowie.

Świadczeniem, które otrzymuje druga strona jest oczywiście własność nieruchomości. Przeniesienie własności nieruchomości powoduje konieczność zawarcia umowy dożywocia w formie aktu notarialnego.

Zmiana lub rozwiązanie umowy dożywocia

Biorąc pod uwagę szczególny charakter stosunku kreowanego przez umowę dożywocia, która ze swej istoty kreuje i wymaga bliskich relacji między stronami trzeba podkreślić, iż ewentualne spory mogą prowadzić do zmiany umowy, a nawet do jej rozwiązania przez sąd. Zmiana umowy dożywocia jest możliwa w dwóch przypadkach:

  1. jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a nabywcą nieruchomości takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności,
  2. albo wówczas gdy dochodzi do zbycia nieruchomości przez osobę, która nabyła własność i była stroną umowy dożywocia.

Z żądaniem zmiany może wystąpić każda ze stron, wówczas prawo dożywocia zamienia się na dożywotnią rentę.

Rozwiązanie umowy dożywocia przez sąd może nastąpić w wyjątkowych przypadkach, gdy wystąpi z tym nabywca nieruchomości albo dożywotnik, który jest zbywcą nieruchomości. Uprawnienie to nie przysługuje osobie trzeciej, na rzecz której ustanowiono prawo dożywocia.

Plusy i minusy umowy dożywocia

Podsumowując umowa dożywocia może być korzystnym rozwiązaniem dla obu stron zainteresowanych nabyciem nieruchomości.

Po pierwsze, jest to korzystny sposób przeniesienia własności nieruchomości, który przykładowo nad darowizną ma tę przewagę, iż zabezpiecza interesy zbywcy nieruchomości.

W praktyce może np.: zabezpieczyć los rodziców/dziadków, którzy za życia chcą dokonać rozporządzenia swoim majątkiem na rzecz swoich bliskich, a jednocześnie prawnie zagwarantować sobie określone świadczenia alimentacyjne oraz prawo do zamieszkiwania w danym lokalu do końca życia.

Z drugiej strony, jeżeli nabycie następuje w drodze umowy kupna, to zapisy dotyczące dożywocia, w istotny sposób wpływają na cenę płaconą przez nabywcę. Niższa cena jest wówczas traktowana jako element rekompensaty za dodatkowe obowiązki. W praktyce nabywca uzyskuje własność nieruchomości za cenę znacznie niższą niż jej rynkowa wartość. Należy przy tym pamiętać, że umowa dożywocia to umowa nosząca cechę losowości, gdyż całkowity rozmiar świadczeń na rzecz dożywotnika (w praktyce: cena nieruchomości + wartość świadczeń, do których nabywca się zobowiązał) zależy zarówno od długości życia dożywotnika, jak i jego potrzeb.

Należy pamiętać zatem, aby decydując się na zawarcie umowy dożywocia z dużą ostrożnością dokonać wyboru świadczeń oraz jasno i precyzyjnie określić obowiązki i prawa stron w umowie.

Prawo
Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...