Jak zlikwidować konto

Likwidacja konta w banku. / inforCMS
Coraz więcej osób decyduje się na przeniesienie konta osobistego do innego banku. Niektórych jednak spotyka za to niezasłużona kara.

Przy zmianie banku konsumenci często zmuszeni są do ponoszenia dodatkowych kosztów. Dzieje się tak, gdy posiadacz rachunku nie dopilnuje rozwiązania umowy o prowadzenie ROR w poprzednim banku.

Przeczytaj umowę

Rzadko kiedy zamykając konto mamy pod ręką umowę o prowadzenie rachunku bankowego. A jeśli nawet umowę mamy, to np. zawiera ona klauzulę, zgodnie z którą zasady rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego zawarte są w regulaminie konta. Regulamin zaś dostaliśmy (albo i nie) jako załącznik do umowy.

Warto zatem przed zamknięciem konta przeczytać podpisaną z bankiem umowę. Przestudiować zapisy regulaminu, dotyczące likwidacji konta. Postanowienia regulaminów są najczęściej skomplikowane. Dobrze jest więc poświęcić ich analizie więcej czasu.

Odwiedź bank

Klient, który oświadczył przez telefon, że zamyka rachunek pozostaje w przekonaniu, że ma problem z głowy. Natomiast formalnie, bez wypowiedzenia na piśmie bank egzekwuje swoje prawa. Nalicza np. opłaty za prowadzenie rachunku.

Dlatego zamykając rachunek warto przejść się osobiście do banku. Pozwoli to wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Uzyska się wtedy więcej informacji. Pracownik banku powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania. Można wtedy również sporządzić na piśmie porozumienie o rozwiązaniu umowy.

Podpisz porozumienie z bankiem

Aby korzystać z dobrodziejstw nowego konta osobistego bez żadnych kłopotów, powinniśmy wcześniej rozwiązać umowę z poprzednim bankiem.

Najlepiej podpisać porozumienie o rozwiązaniu umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego na piśmie.

Potwierdzenie takie powinno zawierać:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • strony jakie je zawarły porozumienie (klient i bank),
  • oświadczenie, że umowa o prowadzenie rachunku bankowego zostaje rozwiązana,
  • oświadczenie banku, że klient pokrył wszystkie opłaty,
  • podpisy

Podpisując taki protokół zabezpieczamy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami banku.

Zwróć się do nowego banku

Ostatnio coraz częściej zmieniamy ROR na zasadzie przeniesienia konta. W rzeczywistości wiąże się z tym rozwiązanie starej umowy i następnie podpisanie kolejnej, w nowym banku. Najczęściej to nowy bank bierze na siebie czynności związane z załatwieniem formalności.

Warto zatem zwrócić się do nowego banku z prośbą o pomoc przy przeniesieniu konta. Pracownicy nowego banku znają procedury bankowe i mają doświadczenie w tym zakresie. Będą mogli zatem w wielu kwestiach pomóc.

Przeniesienie konta w tej procedurze może spowodować zaliczenie stażu posiadacza ROR w poprzednim banku. Z tym zaś wiążą się liczne przywileje, np. przy ustalaniu wysokości marży za przyznanie kredytu.

Prawo
Już 30 emerytów wygrało. ZUS musi przeliczyć im emerytury. Przykładowo o 2800 zł w górę. Kolejni emeryci czekają [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.
11 maja 2025

Emeryt wywalczył ponowne przeliczenie emerytury i podwyżkę o około 2800 zł miesięcznie. Tak znaczna podwyżka wynika z wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2025 r. (sygn. akt VII U 1462/24). Wyrok w wykonaniu innego wyroku - tym razem Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Spór dotyczył ponownego przeliczenia emerytury niesłusznie pomniejszonej o korzyści z emerytury wcześniejszej. Takie pomniejszenie pokrzywdziło co najmniej 150 000 osób w okresie od 2013 r. do dzisiaj.

Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja
10 maja 2025

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy
10 maja 2025

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]
10 maja 2025

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
11 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
11 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

pokaż więcej
Proszę czekać...