Jak bezpiecznie kupować na aukcjach internetowych

Kupowanie na aukcja internetowych - za czy przeciw? / inforCMS
Aby uniknąć problemów związanych z dokonywaniem zakupów na e-aukcjach, warto być mądrym przed szkodą. Należy dokładnie sprawdzić towar i wiarygodność sprzedawcy, a także zabezpieczyć swój komputer i konto na portalu aukcyjnym.

Coraz więcej osób korzysta z aukcji internetowych - jak wynika z badań Money.pl, bierze w nich udział już 44 proc. internautów. Serwisy aukcyjne zarejestrowały już około 4 milionów użytkowników - największą popularnością cieszą się Allegro, Świstak, Ebay i Aukcje 24.

W ramach e-handlu Polacy najchętniej kupują książki (36,6 proc.), telefony komórkowe i akcesoria GSM (25,5 proc.), płyty (20,5 proc.) oraz kosmetyki (18,2 proc.). Niestety, nadal zbyt często mają problemy z tego typu zakupami.

Sprawdź, co kupujesz

Za nim przystąpi się do licytacji, warto dokładnie zapoznać się z opisem kupowanego przedmiotu.

Należy sprawdzić przede wszystkim - jaka jest forma zapłaty, koszt przesyłki, warunki transportu, opakowanie towaru oraz czy istnieje możliwość zwrotu itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości, można zadać pytanie sprzedającemu - korzystając z e-maila na portalu aukcyjnym lub telefonicznie.

Czasami może się zdarzyć, że sprzedający wysyła inny towar, niż zamawiany. Dlatego warto korzystać z usługi sprawdzenia zawartości przesyłki przez odbiorcę. Przy takiej usłudze do paczki z towarem można zajrzeć przed zapłaceniem za nią (w Poczcie Polskiej kosztuje to tylko 5 zł).

Jeśli zakup dotyczy rzeczy wartościowej, warto skorzystać z przesyłki z zadeklarowaną wartością - pozwoli to ograniczyć straty, jeśli przesyłka zaginie lub zostanie zniszczona podczas dostarczania.

...i od kogo

Przed dokonaniem zakupu na aukcji należy dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedającego.

Warto przyjrzeć się komentarzom wystawionym przez innych kupujących portalu aukcyjnego, gdyż mówią one wiele o jakości i terminowości obsługi.

Jeśli niektóre komentarze są negatywne, należy sprawdzić, czego dotyczą i jak odpowiedział na nie sprzedawca. Duża liczba pozytywnych komentarzy nie gwarantuje, rzecz jasna, bezpiecznej transakcji. Szczególnie, jeśli zostały wystawione w związku ze sprzedażą tylko tanich produktów.

Oszuści internetowi często najpierw dokonują legalnej sprzedaży tanich towarów po to, aby zebrać wiele pozytywnych komentarzy, a następnie wyłudzają pieniądze od klienta, sprzedając towar drogi.

Warto również śledzić wewnętrzne fora dyskusyjne, zakładane przez portale aukcyjne.

Lepiej unikać zawierania transakcji z osobami, które przesyłają towar wyłącznie po uprzednim przelaniu przez kupującego pieniędzy na wskazany rachunek. Jeżeli sprzedawca jest z tej samej miejscowości, warto umawiać się na osobisty odbiór towaru.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Osoby kupujące na aukcjach internetowych powinny zapewnić bezpieczeństwo swego konta. Na portalu aukcyjnym zdarzają się bowiem oszustwa polegające na podszywaniu się pod sprzedawcę lub kupującego za pomocą użycia kont, na jakich są zarejestrowani użytkownicy aukcji. Dlatego należy korzystać z programów antyszpiegowskich i antywirusowych.

Hasło potrzebne do zalogowania się na koncie nie może być zbyt proste - np. nazwisko użytkownika. Jeśli korzystamy z kawiarenki internetowej, należy pamiętać o wylogowaniu się z serwisu aukcyjnego.

Warto gromadzić korespondencję wymienianą ze sprzedającym - może przydać się w razie sporu.

Warto korzystać z takich serwisów aukcyjnych, które oferują systemy ochrony kupujących - np. zwrot wpłaconej kwoty, gdy kupujący nie otrzymał towaru.

Co zrobić, gdy cię oszukano

Jeśli uważasz, że zostałeś oszukany przez aukcyjnego sprzedawcę, przede wszystkim najpierw upewnij się, czy rzeczywiście doszło do oszustwa - jeśli np. nie otrzymałeś w terminie towaru, najpierw skontaktuj się ze sprzedającym. Może okazać się, że opóźnienie wynika z winy dostawcy - np. poczty.

W sytuacji, gdy rzeczywiście doszło do oszustwa aukcyjnego, należy zgłosić się na policję.

Warto dobrze udokumentować całą sprawę, przedstawiając potwierdzenie dokonania zapłaty za towar i korespondencję ze sprzedającym. Policja lub prokuratura powinna zakończyć czynności sprawdzające w ciągu 30 dni i przesłać poszkodowanemu postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.

Jeżeli transakcja była ubezpieczona, należy złożyć w portalu aukcyjnym wniosek o zwrot pieniędzy i wskazać w nim jednostkę policji i sygnaturę akt sprawy (sygnatura znajduje się na zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia). W przypadku, gdy transakcja nie została ubezpieczona, warto wytoczyć w procesie karnym powództwo adhezyjne - czyli dochodzić zwrotu pieniędzy od oszusta w procesie karnym.

SPRAWDŹ, ZANIM KUPISZ

• Regulamin sprzedaży danego portalu aukcyjnego

• Co kupujesz - dokładne parametry produktu

• Od kogo kupujesz - jak inni oceniają sprzedającego, czy można się z nim skontaktować

• Walutę, w jakiej podano cenę (przy zakupach za granicą)

• Sposób zapłaty

• Całkowity koszt zakupu (razem z wszelkimi podatkami i opłatami, kosztem przesyłki)

• Sposób dostarczenia towaru (w tym sposób zapakowania)

• Czy istnieje możliwość zwrotu - jeśli tak, w jakim terminie i w jaki sposób

• Czy sprzedający odpowie na twoje pytanie

• Czy możesz się ubezpieczyć na wypadek nieotrzymania przesyłki

• Czy portal oferuje systemy bezpiecznej płatności (np. tzw. opcje depozytowe)

• Czy masz odpowiednio zabezpieczony komputer - aby nikt nie mógł podszyć się pod twoje konto

Prawo
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...