Jaka umowa przy remoncie?

Jak zawrzeć umowę o remont mieszkania?
Wybierając fachowca do remontu mieszkania warto zadbać o porządną umowę, która zabezpieczy nas przed fuszerką oraz innymi przykrymi niespodziankami. W takich sytuacjach zawieramy umowę o roboty budowlane.

Remont

Dla wielu Polaków lato to czas wzmożonych prac remontowych. W czasach kiedy dobry fachowiec jest na wagę złota warto zabezpieczyć się odpowiednią umową. W takim przypadku będziemy zawierać umowę o roboty budowlane. Wynika to z treści art. 658 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przepisy dotyczące tej umowy stosuje się odpowiednio przy wykonywaniu remontu budynków.

Na podstawie umowy o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Umowa o roboty budowlane jest umową odpłatną, a jej cecha charakterystyczna, podobnie jak w umowie o dzieło, jest osiągnięcie określonego w umowie rezultatu.

Piszemy umowę

Zawierając umowę warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą jest dokładne określenie stron umowy.

POBIERZ WZÓR: Umowa o wykonanie usług remontowych

Następnym krokiem powinno być dokładne określenie zakresu obowiązków wykonawcy remontu.

Wykonawca zobowiązuje się przeprowadzić następujące prace remontowe:

- gładzie gipsowe we wszystkich pomieszczeniach na parterze budynku,

- malowanie pomieszczeń w całym budynku,

- ułożenie glazury i terrakoty w łazience na I piętrze (zgodnie z załączonym planem)

- instalację nowych drzwi wejściowych

Jeżeli fachowiec określił termin w jakim powinien tego dokonać, warto taki termin zawrzeć w treści umowy.

Dodatkowe postanowienia

Oprócz tego powinniśmy jeszcze zastanowić się nad dodatkowymi postanowienia, które mogą zdopingować wykonawcę w terminowym i prawidłowym wykonaniu zleconych prac. Jednym z rozwiązań jest zastrzeżenie kary umownej.

Zobacz serwis: Usługi

W sytuacji niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, będzie on musiał zapłacić karę umowną niezależnie od tego, czy zamawiający dzieło (w tym wypadku remont) poniósł wskutek tego szkodę. Jest jednak jedno ale.

Zastrzeżenie kary umownej w tzw. „kodeksowej” postaci będzie miało ten skutek, iż w przypadku szkód poniesionych przez zamawiającego dzieło dochodzenie odszkodowania przewyższającego wysokość zastrzeżonej kary umownej nie będzie możliwe.

Co prawda nie zawsze kara umowna będzie wywoływała taki skutek, ale na pełną odpowiedzialność musi już wyrazić zgodę sam przedsiębiorca.

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...