Proste zęby, to nie zawsze proste warunki umowy!
06 mar 2023
Niewidoczne nakładki prostujące mają zmienić uśmiech w kilka miesięcy. Ich reklamy zachęcają do zakupu - cena i wygoda wydają się być atrakcyjne w porównaniu do standardowego leczenia, co wzbudza duże zainteresowanie konsumentów. Europejskie Centrum Konsumenckie (ECC-Net) radzi, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zwarciu umowy.
Zamrożenie cen prądu 2023 dla gospodarstw domowych – jak sprawdzić swoje zużycie?
09 sty 2023
Rachunki za prąd, które mieszczą się w granicach limitu, nie wzrosną. Ceny energii elektrycznej po przekroczeniu limitu, będą rozliczane według zamrożonych stawek 2022 r.
Abonament RTV - kto płaci, dlaczego i ile?
09 sty 2023
Konieczność płatności abonamentu RTV w Polsce od wielu lat wzbudza wiele kontrowersji. Kto powinien go opłacać i w jakiej wysokości według przepisów prawa?
Sprzedawca energii lub gazu wypowiada umowę - co robić?
20 gru 2021
Co dzieje się po otrzymaniu wypowiedzenia umowy na sprzedaż energii lub gazu? Jak wybrać nowego sprzedawcę?
Roszczenia z umowy o świadczenie usług
23 lut 2017
Przedsiębiorcy oraz konsumenci zawierają liczne umowy o świadczenie usług. Jakie roszczenia przysługują nam w przypadku nienależytego wykonania usługi lub braku opłaty za jej świadczenie?
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r.
31 sty 2017
Dnia 8 lutego 2017 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o usługach płatniczych. Jest to akt prawny implementujący dyrektywę PE i Rady nr 2014/92/UE w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.
Usługi szewskie – jakie masz prawa?
23 lut 2012
Oddając buty do szewca zawieramy z nim umowę o dzieło. Treść umowy będzie decydować o naszych uprawnieniach m.in. w sytuacji złego wykonania usługi.
Pismo w sprawie współdziałania
18 paź 2011
Jeżeli do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego, a tego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, iż po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od umowy.
Informacja o przeszkodach - BEZPŁATNY WZÓR
18 paź 2011
Jeżeli materiał dostarczony przez zamawiającego nie nadaje się do prawidłowego wykonania dzieła albo jeżeli znajdą się inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu, przyjmujący zamówienie powinien niezwłocznie zawiadomić o tym zamawiającego.
Umowa zlecenia - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Umowa o roboty budowlane - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
Umowa o świadczenie usług - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Umowa o świadczenie usług to często występująca w obrocie prawnym, acz nie występująca w kodeksie cywilnym, umowa. Postanowienia takiej umowy należy wzorować na przepisach dotyczących umowy zlecenia.
Umowa o wykonanie usług remonowych - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Umowa o roboty remontowe jest umową jaką inwestor zwiera z wykonawcą. Jej przedmiotem jest dokonanie remontów. Co do zasady wykonawcy za jego prace należy się wynagrodzenie.
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Wzór umowy wypowiedzenia o świadczenie usług telekomunikacyjnych.
Wezwanie do usunięcia wad - WZÓR PISMA
18 paź 2011
Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin.
Wypowiedzenie zlecenia przez przyjmującego - WZÓR PISMA
18 paź 2011
Umowę zlecenia można wypowiedzieć. Może to uczynić i dający zlecenie i przyjmujący zlecenie. Pobierz bezpłatny wzór pisma wypowiadającego umowę.
Wypowiedzenie umowy o dzieło przez przyjmującego - WZÓR PISMA
18 paź 2011
Umowę o dzieło może wypowiedzieć zarówno przyjmujący zamówienie jak i zamawiający. Najlepiej jednak uczynić to na piśmie. Pobierz wzór pisma wypowiadającego umowę.
Umowa o prace projektowe - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Umowa o prace projektowe to umowa zawierana pomiędzy inwestorem a architektem. Przedmiotem takiej umowy jest sporządzenie projektu architektonicznego. Postanowienia takiej umowy należy wzorować na przepisach dotyczących umowy o dzieło.
Umowa o zaprojektowanie i wykonanie mebli - WZÓR
18 paź 2011
W ramach umowy jedna strona zobowiązuje się wykonać prace projektowe i montażowe. Zaprojektowanie i wykonanie mebli to wykonanie dzieła. Sama umowa jest umową o dzieło
Umowa o dzieło z wynagrodzeniem kosztorysowym - WZÓR
18 paź 2011
W umowie o dzieło wynagrodzeniem może być określone na kilka sposobów. Wynagrodzenie może być określone w zryczałtowanej wysokości lub w formie kosztorysu.
Umowa o wykonanie remontu łazienki - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Na podstawie umowy Wykonawca zobowiązuje się wykonać remont łazienki. Strony określają zakres prac, kwestie wynagrodzenia, czy dostarczenia materiałów niezbędnych do remontu.
Umowa z adwokatem - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Umowa zawierana między klientem a adwokatem lub radcą prawnym. Strony mogą się umówić na prowadzenie wszystkich spraw klienta jak również na dokonanie konkretnej czynności. Pobierz bezpłatny wzór umowy.
Umowa o zaprojektowanie i wykonanie strony internetowej - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Umowa o dzieło. Określa m.in. wymagania dotyczące projektowanej strony internetowej, wynagrodzenie oraz termin wykonania.
Umowa przewozu - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
W umowie Przewoźnik zobowiązuje się za wynagrodzenie, do przewozu towarów Nadawcy. Towary powinny zostać określone w załącznikach do umowy. Pobierz bezpłatny wzór umowy przewozu.
Umowa przewozu międzynarodowego - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
W umowie określone są zasady dotyczące współpracy umawiających się stron w zakresie przewozu międzynarodowego. Pobierz bezpłatny wzór umowy.
Wypowiedzenie umowy zlecenia przez dającego zlecenie - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Dający zlecenie może wypowiedzieć umowę zlecenia w każdym czasie. Musi jednak uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom.
Wypowiedzenie umowy o dzieło przez zamawiającego - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Umowę o dzieło może wypowiedzieć zarówno przyjmujący zamówienie jak i zamawiający. Zamawiający musi jednak pamiętać o zapłacie umówionego wynagrodzenia. Może jednak pomniejszyć je o to co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu nie wykonania dzieła.
Przedawnienie roszczeń z umowy z operatorem – cz. 2
04 paź 2011
Roszczenia operatora względem abonentów przedawniają się po upływie trzech lat. Jak jednak obliczyć ten okres? Jakie okoliczności mogą wpływać na okres przedawnienia roszczenia?
Przedawnienie roszczeń z umowy z operatorem
04 paź 2011
Roszczenia operatora podlegają przedawnieniu. Początek biegu okresu przedawnienia wyznacza data wymagalności roszczenia o zapłatę rachunku.
Umowa o świadczenie usług - WZÓR UMOWY
30 wrz 2011
Umowa o świadczenie usług to często występująca w obrocie prawnym, acz nie występująca w kodeksie cywilnym, umowa. Postanowienia takiej umowy należy wzorować na przepisach dotyczących umowy zlecenia.
Umowa agencyjna - WZÓR UMOWY
30 wrz 2011
Umowa agencyjna jest wykorzystywana w działalności gospodarczej. W ramach umowy agent zobowiązuje się do pośredniczenia przy zawieraniu umów z klientami dającego zlecenie.
Vademecum umowy o dzieło
26 lip 2011
Umowa o dzieło to jedna z powszechniej zawieranych umów w życiu codziennym. Warto więc dowiedzieć się jak poprawnie zawierać umowy o dzieło. Co należy zawrzeć w umowie, a także jakie prawa przysługują stronom umowy o dzieło?
Czy mechanik może wykonać dodatkowe naprawy?
25 lip 2011
Mechanik dokonuje naprawy samochodu na podstawie umowy o dzieło. Na jakich warunkach mechanik może dokonać dodatkowych napraw i żądać dodatkowego wynagrodzenia?
Vademecum: umowy w usługach
06 lip 2011
Naprawa butów, szycie garnituru, czy projektowanie mebli. Wszystkie te usługi są świadczone na podstawie umowy. Jakie umowy zawiera się w usługach? Jakie prawa mają strony takich umów? Czytaj o tym w Vademecum.
Jaka umowa przy remoncie?
21 cze 2011
Wybierając fachowca do remontu mieszkania warto zadbać o porządną umowę, która zabezpieczy nas przed fuszerką oraz innymi przykrymi niespodziankami. W takich sytuacjach zawieramy umowę o roboty budowlane.
Jakie są podstawy do reklamacji w umowie o dzieło?
14 mar 2011
Umowa o dzieło jest umową rezultatu, w której wykonawca zobowiązuje się, że dany rezultat nastąpi. W sytuacji nieprawidłowego wykonania umowy zamawiający może skorzystać z określonych uprawnień.
Wykonawca może zażądać od inwestora gwarancji terminowej zapłaty
01 gru 2010
Każdy wykonawca będzie miał prawo żądać od inwestora udzielenia gwarancji terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonane usługi budowlane. To efekt zmian w Kodeksie cywilnym, które weszły w życie w kwietniu 2010 r.
Źle wykonane dzieło. Czy można żądać poprawek?
03 lis 2010
Zamówiłem u stolarza szafkę pod umywalkę do łazienki. Nie wykonał on zamówienia tak, jak mu to poleciłem. Stolarz próbował następnie usunąć wadę mebla i odpowiednio go dopasować, co moim zdaniem jeszcze pogorszyło stan szafki, gdyż wady tej nie da się usunąć. Co mogę zrobić?
Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?
12 paź 2010
Określenie stron umowy o dzieło zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego może być pomocne przy kwalifikacji danej umowy. Podstawą kwalifikacji jako umowy o dzieło będzie jej treść, nie tytuł.
Jak zabezpieczyć się przed wadami wykonanego dzieła?
27 wrz 2010
Umowa o dzieło zawierająca szczegółowe postanowienia pozwoli nam, w możliwe dostateczny sposób, zabezpieczyć się na wypadek wad wykonanego dzieła.
Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia
23 wrz 2010
Mechanik nie może żądać wyższego wynagrodzenia za dodatkową naprawę, którą wykonał bez zgody zamawiającego. Dla bezpieczeństwa warto zawsze sporządzić pisemną umowę.
Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?
23 wrz 2010
Oddając samochód do naprawy warto uprzednio spisać z mechanikiem pisemną umowę. Jednak nawet bez takiej pisemnej umowy, nie jesteśmy na straconej pozycji.
Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?
23 wrz 2010
Sporządzając umowę o dzieło powinniśmy dokładnie rozważyć jak najlepiej zabezpieczyć nasze interesy. Najlepiej wyposażyć umowę w szczegółowe postanowienia.
Gdy usługa zostanie niewłaściwie wykonana
10 sie 2010
Przy zawieraniu umów dotyczących wykonania usług nie zastanawiamy się co w sytuacji, gdy dana usługa zostanie źle wykonana. Sprawdź jakie prawa przysługują w takiej sytuacji.
Jak sporządzić umowę o zaprojektowanie i wykonanie mebli?
15 lip 2010
Zaprojektowanie i wykonanie mebli na zamówienie będzie się odbywało na podstawie umowy dzieło. Przy jej podpisaniu warto również określić warunki techniczne.
Jak odpowiada wykonawca za wadliwie wykonaną umowę o dzieło?
30 cze 2010
Umowa o dzieło należy do grupy umów rezultatu. Oznacza to, iż przyjmujący zamówienie odpowiada za efekt finalny, a nie za należyte staranie. Taki rezultat powinien być określony w umowie.
Czy zastrzeganie kary umownej przy remoncie się opłaca?
22 cze 2010
Zastrzeżenie kary umownej w umowie z firmą remontową może zdyscyplinować wykonawcę. Z drugiej strony, jeżeli nic innego nie wynika z postanowień umownych, kara umowna ogranicza również odpowiedzialność przedsiębiorcy za poniesione przez nas szkody.
Co się dzieje w wypadku śmierci zleceniodawcy?
16 lut 2010
Każda ze stron umowy może umrzeć. Śmierć jest czym naturalnym. Dlatego też ustawodawca licząc się z nią stworzył specjalne przepisy o odnoszące się do dalszych losów umowy po śmierci jednej ze stron.
Czy osoba trzecia może wykonywać umowę zlecenia?
16 lut 2010
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania na rzecz dającego zlecenie dokonać określoną czynność prawną. Co jednak w wypadku gdy przyjmujący zlecenie nie może wykonać swojej pracy. Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w przepisach kodeksu cywilnego.
Kiedy można odstąpić od umowy zlecenia?
16 lut 2010
Od umowy zlecenia jak od większości umów można odstąpić. Ważne jest jednak aby pamiętać o tym jakie konsekwencje wiążą się z takim posunięciem. Sytuacje te opisane są w przepisach kodeksu cywilnego.