Jak sformułować zapis na sąd polubowny

Adrian Prusik
rozwiń więcej
W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

POBIERZ WZÓR: Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego

Zapis na sąd polubowny

Rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny wymaga uprzedniej umowy stron, co do polubownego załatwienia sprawy. Zapis na sąd polubowny może być zarówno jednym z postanowień umowy łączącej dwa podmioty, jak również być sporządzony, jako odrębna umowa.

Zapis na sąd polubowny ma ten skutek, iż w przypadku wniesienia pozwu lub wniosku do sądu państwowego, zostanie on odrzucony przez ten sąd, jeżeli strona przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy podniesie zarzut zapisu na sąd polubowny.

Aby jednak postępowanie polubowne przebiegało możliwie najsprawniej warto przed sporządzeniem zapisu dowiedzieć się co trzeba, a co można w nim zamieści. Ma to znaczenie o tyle, że w odróżnieniu od sądów państwowych, w sądach polubownych strony mają wpływ na kształt samego postępowania (od języka po prawo właściwe dla sprawy).

Zapis na sąd polubowny może być częścią umowy lub też samodzielną umową.

POBIERZ WZÓR: Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego

Określenie strony

W przypadku zawierania odrębnej umowy o poddaniu sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego należy pamiętać o podstawowych rzeczach, jakie powinny się w niej znaleźć.

Jako, że zapis jest umową koniecznym elementem będzie określenie stron. Sama umowa powinna być sporządzona na piśmie, jak również podpisana przez podmioty które zamierzają się nią związać. Zapis na sąd polubowny będzie skuteczny również w wypadku, gdy został zamieszczony w wymienionych przez strony oświadczeniach, jeżeli da się na ich podstawie ustalić jego treść.

Określenie katalogu spraw i oznaczenie sądu

Jednym z najważniejszych wymagań zapisu jest wskazanie katalogu spraw, które będą rozpatrywane w sądach polubownych przez strony. W treści umowy należy dokładnie oznaczyć przedmiot sporu (ewentualnie stosunek prawny), z którego spór wynikł lub może wyniknąć.

Skuteczność zapisu wymaga, by prawo do wytoczenia powództwa przed sąd polubowny było przyznane obu stron. Zapis musi być źródłem uprawnień dwóch podmiotów, na zasadach równości stron.

Oprócz tego należy również oznaczyć sąd polubowny, przed którym będzie toczyła się sprawa.

Co można zawrzeć w zapisie

Wskazane powyżej składniki powinny być zawarte w poprawnie spisanej umowie. Oprócz tego treść zapisu na sąd polubowny może regulować wiele kwestii związanych z kształtem postępowania. Wynika to z podstawowych zasad sądownictwa polubownego, które pozostawiają stronom możliwość regulowania konkretnych aspektów procedury rozstrzygania sprawy. W szczególności może to dotyczyć:

  • oznaczenia języka lub języków postępowania, jako że sprawa przed sądem polubownym nie musi toczyć się w języku polskim;
  • wskazanie liczby arbitrów, sposobu ich powołania oraz ich wynagrodzenia;
  • określenie miejsca arbitrażu oraz prawa właściwego na podstawie którego zapadnie rozstrzygnięcie;
  • określenia trybu postępowania;
  • określenie wynagrodzenia arbitrów;
  • wyłączenia możliwości zabezpieczenia roszczenia;

Zobacz również serwis: W sądzie

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...