Przedsiębiorca w sądzie, czyli nowe instytucje procedury cywilnej i ich wpływ na prawa i obowiązki stron postępowania cywilnego

Katarzyna Ulma-Raszkowska
Adwokat, Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.
rozwiń więcej
Przedsiębiorca w sądzie, czyli nowe instytucje procedury cywilnej i ich wpływ na prawa i obowiązki stron postępowania cywilnego. / fot. Shutterstock
W dniu 07 lutego 2020 r. upłyną trzy miesiące od dnia wejścia w życie zdecydowanej większości przepisów obszernej nowelizacji procedury cywilnej wprowadzonej ustawą z dnia 04.07.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 6.8.2019 r. poz. 1469). Celem nowelizacji było przede wszystkim usprawnienie postępowań sądowych w sprawach cywilnych. Jeszcze jest za wcześnie by oceniać, czy cel ten został osiągnięty, gdyż dopiero czas i praktyka sądów pokaże czy znowelizowane przepisy przyczynią się do ograniczenia przewlekłości postępowań sądowych.

Ocena ta jest w tym momencie utrudniona również z tego względu, że nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego nie tylko zmodyfikowała znane nam instytucje, lecz również wprowadziła zupełnie nowe regulacje m.in. poszerzono fazę przygotowawczą i wprowadzono plan rozprawy, ustanowiono instytucję nadużycia prawa procesowego, czy też umożliwiono świadkom złożenie zeznań na piśmie. To jednak tylko część zmian wprowadzonych wskazaną nowelizacją, de facto bowiem zmiany dotyczą każdego aspektu postępowania cywilnego i wszystkich jego uczestników.

Nowelizacja w szczególny sposób dotyka podmiotów, których sprawy są rozpatrywane w sformalizowanym trybie postępowania w sprawach gospodarczych. Formalizm tego postępowania przejawia się w m.in. w zaostrzonej prekluzji dowodowej, czy też ograniczeniu dowodu z przesłuchania świadka.

Otóż, co do zasady, powód ma obowiązek powołać wszystkie twierdzenia i dowody już w pozwie, a pozwany - w odpowiedzi na pozew. Nadto w postępowaniu gospodarczym, dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka następuje jedynie w wyjątkowych okolicznościach, a podstawowym dowodem w tym postępowaniu ma być dokument.

Postępowanie gospodarcze wprowadza również dodatkowe wymogi pozwu i odpowiedzi na pozew polegające na konieczności wskazania adresów poczty elektronicznej stron.

Ponadto, w postępowaniu gospodarczym wprowadzono zupełnie nową instytucję procesową, jaką jest umowa dowodowa. Znowelizowane przepisy dają stronom możliwość umownego ograniczenia zakresu postępowania dowodowego. W tym miejscu należy zasygnalizować możliwość wykorzystywania tej regulacji przez silniejszą stronę umowy, która faktycznie ustala jej postanowienia.

Pozytywną stroną postępowania gospodarczego jest jego szybkość, a przynajmniej takie jest założenie. Otóż przewodniczący i sąd są obowiązani podejmować czynności tak, by rozstrzygnięcie w sprawie zapadło nie później niż sześć miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew.

W pewnych sytuacjach możliwe jest uniknięcie rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego. Otóż na wniosek strony, która nie jest przedsiębiorcą lub jest przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, sąd rozpoznaje sprawę z pominięciem przepisów regulujących wyżej wskazany tryb postępowania.

Omawiana nowelizacja wprowadziła szereg zmian i nowych instytucji, dlatego tak istotna jest znajomość nowych przepisów. Nieznajomość ta może bowiem skutkować przegraniem sporu z przyczyn formalnych, mimo iż roszczenie może być w pełni zasadne. Aby tego uniknąć i poznać szczegóły nowelizacji, jak również stosowanie nowych przepisów w praktyce, zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się w dniu 27 lutego 2020 r. w Warszawie.

Szczegóły i rejestracja: Praktyczne warsztaty dla przedsiębiorców "Nowelizacja KPC i jej wpływ na usprawnienie postępowania cywilnego"

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...