Przebieg rozprawy-krok po kroku

Anna Sergiej
rozwiń więcej
inforCMS
Dla wielu osób wizyta w sądzie nie kojarzy się najlepiej, nie wiedzą czego się spodziewać, jaki przebieg ma rozprawa i jakie pytania mogą paść podczas przesłuchania.

Pierwszym etapem jest wywołanie sprawy-najczęściej czyni to protokolant. Na Sali sądowej sędzia sprawdza obecność świadków i pozostałych uczestników spotkania.
Ustalona zostaje również kolejność w jakiej świadkowie będą zeznawali.

Prawo do odmowy zeznań

Przed przystąpieniem do przesłuchania świadek zostaje uprzedzony o prawie odmowy zeznań oraz o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. 

Art. 233 §1 kodeksu karnego przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 dla osoby, która składając zeznania - zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę.

Przesłuchanie rozpoczyna się od zadania świadkowi pytań dotyczących m.in. jego personaliów, stosunku do stron, zawodu, oraz tego czy świadek był karany za składania fałszywych zeznań.

Przyrzeczenie

Jeżeli świadek ma składać zeznania, przewodniczący odbiera od niego przyrzeczenie, po pouczeniu go o znaczeniu tego aktu. 

Za zgodą obecnych stron świadek może być zwolniony przez sąd od składania przyrzeczenia.

Rota przyrzeczenia brzmi: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome”.

Następnie przesłuchanie przechodzi w swoją właściwą fazę zaczynającą się od odpowiedzi na pytania przewodniczącego, co i z jakiego źródła wiadomo świadkowi w sprawie.

Sędziowie stosują różne sposoby przesłuchiwania.

Niektórzy umożliwiają swobodne wypowiedzenie się świadka, inni zaś zaczynają bezpośrednio od pytań, po których dopiero umożliwiają świadkowi uzupełnienie pominiętych we wcześniejszej wypowiedzi informacji.

Zeznanie świadka są zapisywane do protokołu. Świadek ma prawo zwrócenia się do sądu o ich uzupełnienie lub sprostowanie. 

Jeżeli zeznania świadków są ze sobą sprzeczne może nastąpić konfrontacja, czyli wyjaśnienie rozbieżności w zeznaniach.

Nieobecność tylko usprawiedliwiona

Idą do sądu należy pamiętać aby stawić się punktualnie, oraz zabrać ze sobą dowód osobisty, bądź paszport, to umożliwi naszą identyfikację.

W sytuacji napotkania nieprzewidywalnych zdarzeń, które uniemożliwią się stawienie w sądzie na czas (np. wypadek na drodze, opóźnienia komunikacji) należy jak najszybciej skontaktować się z sekretariatem sądu i podać przyczynę spóźnienia.

W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa zostanie nałożona na nas kara grzywny.

Prawo
Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

Rehabilitacja z ZUS – choroby układu krążenia. 24 dni w sanatorium. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek
07 maja 2024

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Jakie tematy na maturze z języka polskiego w 2024 r.? Infor.pl publikuje arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi [RELACJA 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego. W artykule arkusze egzaminacyjne (źródło CKE) i odpowiedzi przygotowane przez ekspertów dla czytelników Infor.pl [matura 2024 r. relacja z 7 V 2024 r.]

pokaż więcej
Proszę czekać...