Frakcje w Parlamencie Europejskim

Katarzyna Wilimborek
rozwiń więcej
PE - frakcje polityczne./ fot. Fotolia
Parlament Europejski stanowi reprezentację polityczną wyborców. Z uwagi na jego ponadnarodowy charakter, deputowani zasiadają w nim w grupach politycznych, zwanych inaczej frakcjami zorganizowanymi na podstawie ideologiczno-programowej. Narodowość posłów odgrywa drugorzędną rolę.

Tworzenie frakcji

Regulamin Parlamentu Europejskiego stanowi, iż jego członkowie mogą łączyć się w grupy według kryterium podobieństwa poglądów politycznych. Każda grupa polityczna składa się z posłów wybranych w co najmniej jednej piątej państw członkowskich. Minimalna liczba posłów konieczna do utworzenia grupy politycznej wynosi 20.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Poszczególne frakcje w PE

Obecnie w PE wyróżniamy 7 frakcji politycznych oraz grupę posłów nie należących do żadnego ugrupowania.

  • Grupę Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów (PPE-ED) tworzy 285 członków Europejskiego Parlamentu, co stanowi około 36% całego Parlamentu. Jest to największe ugrupowanie, istniejące od 1953 roku.

Grupa zrzesza Chrześcijańskich Demokratów, Konserwatystów i inne ugrupowania polityczne centrum i centroprawicy z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. W programie partii znajdziemy m.in. postulaty dotyczące poszanowania praw człowieka, rządów prawa, szerokie stosowanie zasady subsydiarności.Do grupy przynależy 15 deputowanych narodowości polskiej, głównie z Platformy Obywatalskiej.

  • Kolejna co do wielkości grupa zrzeszająca 217 deputowanych to Grupa Socjalistyczna w Parlamencie Europejskim(PSE). Wśród członków znajduje się 9 Polaków przeważnie wywodzących się z koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy. Partia została założona w 1953 roku. Należą do niej przedstawiciele partii o rodowodzie socjalistycznym i socjaldemokratycznym. Wśród postulatów programowych znajdziemy m.in. walkę z biedą, bezrobociem i wykluczeniem, pomoc grupom słabszym oraz budowę społeczeństwa dobrobytu.
  • Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy(ALDE) tworzy 99 członkow, w tym 6 Polaków głównie z Partii Demokratycznej. Powstała ona, podobnie jak poprzednie dwa ugrupowania w 1953 roku. Partia postuluje umacnianie współpracy w ramach Unii, oparcie jej na idei federalizmu. Opowiada się za reformą gospodarki europejskiej, tak by stała się ona bardziej stabilna i konkurencyjna.
  • 44 osobowa Grupa Unii na rzecz Europy Narodów (UEN) jest czwartę co do wielkości frakcją w PE. Prawie połowa członków(20 osób) to Polacy głównie z Prawa i Sprawiedliwości. Partia o orientacji konserwatywnej i eurosceptycznej powstała w 1999 roku. Statut grupy zawiera postulaty według których Unia Europejska powinna umacniać fundamenty cywilizacji łacińskiej w Europie, w tym poszanowanie dla osoby ludzkiej, szanować tradycję, suwerenność, demokrację i tożsamość narodów Europy.
  • Grupę Zielonych / Wolnego Przymierza Europejskiego (V/ALE) tworzą 43 deputowani, walczący o decentralizację władzy, zwiększenie uprawnień PE, otoczenie opieką uchodźców i imigrantów. W jej szeregach brak jest Polaków.
  • Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica(GUE/NGL) to 41 członków(nie ma wśród nich Polaków), opowiadających się za oparciem UE na zasadach subsydiarności i solidarności. Priorytetem jest zapewnienie równych praw wszystkim osobom mieszkającym na terytorium Unii.
  • Najmniej liczne ugrupowanie polityczne w PE to Grupa Niepodległość/Demokracja(IND/DEM). Zrzesza ono 22 członków , w tym 3 z Polski. Została założona w 1999 roku przez skrajnych przeciwników procesu integracji europejskiej.

Polecamy serwis: Wybory

Frakcje polityczne a partie krajowe

Frakcja polityczna to ugrupowanie zrzeszające deputowanych z różnych krajów i różnych partii narodowych. Elementem odróżniającym grupy polityczne od ich krajowych odpowiedników jest brak podziału na koalicję rządzącą i opozycję, wynika to ze specyfiki unijnego systemu instytucjonalnego.

Frakcje stanowią istotny czynnik integracji, przyczyniając się do formowania europejskiej świadomości.

Zadaj pytanie na: Forum

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...