Jak zmotywować pracownika zarobkami

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Pracodawcy, którzy chcą się obronić przed utratą specjalistów powinni zapłacić im pensję wyższą niż konkurencja.
Istnieje wiele sposobów motywowania pracowników, jednak najskuteczniejsze z nich wiążą się z kosztami. Zarobki stanowią bowiem podstawowy bodziec do wzrostu wydajności pracy.
Pracodawca powinien więc zadbać o to, aby jego pracownicy otrzymywali różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia, premie, nagrody lub świadczenia socjalne.

Jaka jest rola wynagrodzenia

Płaca stanowi podstawowy bodziec do wzrostu wydajności pracy. Wynagrodzenie jest ważnym narzędziem zarówno polityki gospodarczej państwa jak i oddziaływania na organizację wewnętrzną zakładu pracy oraz na układ stosunków międzyludzkich w nim, a takie oddziaływania na osobistą wydajność pracy pracownika.

Każdy pracodawca powinien wiedzieć, że na filozofię wynagradzania składają się dwa czynniki:

  • możliwości finansowe pracodawcy oraz
  • efektywność pracownika, którą można mierzyć na różne sposoby (np. sprzedaż w przypadku handlowców, ilość wyprodukowanych urządzeń w przypadku pracowników produkcyjnych).

Dodatki do wynagrodzenia

Motywującym składnikiem wynagrodzenia stałego są stałe dodatki do płacy typu: za pracę w nocy, w weekendy, nadgodziny, uciążliwe warunki pracy. Bardzo istotne jest również utrzymywanie i pogłębianie praktyki stosowania tzw. premii uznaniowych. Premia niewątpliwie spełnia funkcją motywacyjną. Jest składnikiem wynagrodzenia i świadczeniem pieniężnym, które przysługuje pracownikowi po spełnieniu przez niego wyraźnie określonych kryteriów.

Pracodawca może także przyznać pracownikom różnego rodzaju świadczenia dodatkowe, takie jak:

  • nagrody pieniężne - mogą być przyznawane pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu.
  • dochody odroczone, np. udziały w zysku, akcje, obligacje,
  • nagrody dodatkowe,
  • świadczenie socjalne, np. stołówki.

Zobacz także dział: Dodatki i nagrody

Specjaliści sugerują, że idealne proporcje wynagrodzenia to takie, w których 70% stanowi jego stała część, a 30 % część zmienna.

Skuteczne motywatory

Pracodawcy, którzy chcą się obronić przed utratą specjalistów powinni zapłacić im pensję wyższą niż konkurencja oraz zadbać o ich rozwój poprzez organizowanie profesjonalnych szkoleń. Odpowiednio zbudowana motywacja w pracowniku, sprawi, że stanie się on bardziej wydajny, a to sprawi, że finanse włożone w takie szkolenia, staną się świetną inwestycją, która z pewnością się zwróci w najbliższym czasie.

Obok płacy zasadniczej warto oferować najlepszym świadczenia dodatkowe, takie jak subsydia mieszkaniowe, transportowe, poradnictwo prawne, członkostwo w klubach fitness i wiele innych.

Zobacz także dział: Zarobki w Polsce

Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...