Zasiłek wyrównawczy w 2017 r.

Marta Zdanowska
rozwiń więcej
Zasiłek wyrównawczy w 2017 r. /Fot. Fotolia / fot. Fotolia
Zasiłek wyrównawczy to świadczenie z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Komu przysługuje i ile wynosi w 2017 roku?

Jak do tej pory nie dokonano zmian w zasadach przyznawania zasiłku wyrównawczego w 2017 r. To świadczenie pieniężne ma na celu zrekompensowanie pracownikowi obniżenia jego miesięcznego wynagrodzenia w okresie rehabilitacji w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej a także podczas adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy na stanowisku do tego celu wyodrębnionym i przystosowanym.

Dla kogo zasiłek wyrównawczy?

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi przez okres rehabilitacji zawodowej jeżeli jego sprawność do wykonywania pracy uległa zmniejszeniu. Przyjmuje się, że może to dotyczyć zarówno sprawności psychicznej jak i fizycznej. To, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia takiej rehabilitacji stwierdza lekarz orzecznik ZUS lub wojewódzki ośrodek medycyny pracy.

Zgodnie z art. 25 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek wyrównawczy nie może być przyznany jeżeli pracownikowi przysługuje prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami

Zmniejszenie sprawności pracownika do wykonywania pracy może nastąpić także wskutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy. W takiej sytuacji – prawo do zasiłku wyrównawczego dla ubezpieczonego pracownika również przysługuje, tyle, że jest on wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego – na postawie art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z tym przepisem warunkiem wypłaty zasiłku jest w tym przypadku stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu pracownika, który doprowadził do obniżki wynagrodzenia.

Pamiętać przy tym należy, że zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje jeżeli wypadek nastąpił z winy pracownika lub przyczynił się on do niego w znacznym stopniu poprzez wykonywanie pracy w stanie nietrzeźwości lub odurzenia środkami psychoaktywnymi.

Jeśli chodzi o pozostałe kwestie związane z ustaleniem prawa do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia wypadkowego należy stosować przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt I UK 243/14).

Zobacz serwis: Praca

Okres pobierania zasiłku

Prawo do zasiłku wyrównawczego wygasa wraz z zakończeniem rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy. Możliwe jest także wcześniejsze ustanie tego prawa - jeśli lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych orzeknie, że rehabilitacja stała się niecelowa ze względu na stan zdrowia pracownika.

Okres pobierania zasiłku wyrównawczego nie może trwać dłużej niż 24 miesiące od dnia podjęcia przez ubezpieczonego rehabilitacji zawodowej.

Zasiłek wyrównawczy nie jest wypłacany za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby, pobierania zasiłku macierzyńskiego, sprawowania opieki czy też nieobecności w pracy z innych przyczyn, za które pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

Zobacz: Zasiłki

Ile wynosi zasiłek wyrównawczy?

Wysokość zasiłku wyrównawczego stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy poprzedzających rehabilitację a wynagrodzeniem otrzymywanym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 Nr 60 poz. 636 z późn. zm.)

- ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. 2002 Nr 199 poz. 1673 z późn. zm.)

- wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt I UK 243/14

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Prawo
Darmowe parkowanie w długi weekend majowy. Warszawa da odpocząć kierowcom
30 kwi 2024

Darmowe parkowanie w Warszawie. W tym roku długi weekend majowy ułożył się tak, że przez pięć dni, od środy do godz. 8.00 w poniedziałek, kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania nie muszą płacić za postój.

To była jedna z najgłośniejszych afer III RP. Sprawa Amber Gold wraca na wokandę
30 kwi 2024

Sprawa Amber Gold, jednej z najgłośniejszych afer III RP, wraca na wokandę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Sąd Apelacyjny w Warszawie ma rozstrzygnąć, czy państwo zapłaci odszkodowania poszkodowanym.

Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

pokaż więcej
Proszę czekać...