Zasiłek wyrównawczy - 2019 r.
02 paź 2018
Zasiłek wyrównawczy to świadczenie wypłacane przez ZUS lub pracodawcę ubezpieczonemu, pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo zmniejszeniu, na skutek poddania się rehabilitacji lub przyuczenia do określonego zawodowego. Ile w 2019 r. wyniesie zasiłek wyrównawczy, przez jaki okres będzie przysługiwał i jak go uzyskać?
Zasiłek wyrównawczy 2017 – wniosek, dokumenty
20 kwi 2017
Do otrzymania zasiłku wyrównawczego przez okres rehabilitacji zawodowej uprawniony jest pracownik, którego sprawność do wykonywania pracy uległa zmniejszeniu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby otrzymać to świadczenie?
Zasiłek wyrównawczy w 2017 r.
18 kwi 2017
Zasiłek wyrównawczy to świadczenie z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Komu przysługuje i ile wynosi w 2017 roku?
Zasiłek wyrównawczy a wypadek przy pracy
01 mar 2012
Do zasiłku wyrównawczego ma prawo ubezpieczony będący pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy.
Kto wypłaca zasiłek wyrównawczy
31 gru 2011
Zasiłek wyrównawczy dla pracowników, którzy poddali się rehabilitacji zawodowej wypłaca zakład pracy, w którym prowadzona jest rehabilitacja zawodowa, lub międzyzakładowy ośrodek rehabilitacji zawodowej. Co ważne wydatki ponoszone z tytułu wypłaty zasiłków wyrównawczych finansowane są przez ZUS i nie podlegają limitowaniu.
Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy?
08 gru 2011
W świetle obowiązujących przepisów zasiłek wyrównawczy nie przysługuje pracownikowi pobierającemu emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy spowodowane m.in. chorobą zawodową bądź też sprawowaniem opieki.
Dodatek wyrównawczy to nie zasiłek wyrównawczy
29 lis 2011
Dodatek wyrównawczy często mylony jest z zasiłkiem wyrównawczym. Podstawą wypłacania dodatków wyrównawczych jest kodeks pracy. Natomiast zasiłek wyrównawczy wypłacany jest z ubezpieczenia chorobowego, któremu pracownik podlega obowiązkowo.
Czym jest rehabilitacja zawodowa uprawniająca do zasiłku wyrównawczego
29 lis 2011
Rehabilitacja zawodowa pozwala na adaptację lub przyuczenie się do określonej pracy pracownika ze zmniejszoną sprawnością do pracy. Za czas rehabilitacji zawodowej pracownikowi przysługuje zasiłek wyrównawczy.
Zasiłek wyrównawczy Vademecum
25 wrz 2011
Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje pracownikowi, który na przechodzi rehabilitację zawodowa na skutek obniżonej sprawności do pracy. Wysokość zasiłku wyrównawczego to różnica pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem pracownika w czasie rehabilitacji zawodowej.
Kiedy ustaje prawo do zasiłku wyrównawczego?
31 sty 2011
Prawo do zasiłku wyrównawczego powstaje od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Kiedy zaś ustaje prawo do tego świadczenia?
Co należy wiedzieć o zasiłku wyrównawczym?
31 sty 2011
Zasiłek wyrównawczy jest niejako rekompensatą dla pracownika, który musi się poddać rehabilitacji zawodowej. Zasiłek wyrównawczy przysługuje, jeśli miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Jak złożyć wniosek o zasiłek wyrównawczy?
20 gru 2010
Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik musi się poddać rehabilitacji. W tym czasie, jego pensja ulega zmniejszeniu. W ramach rekompensaty może on ubiegać się o zasiłek wyrównawczy.
W jakiej wysokości przysługuje zasiłek wyrównawczy dla kobiety w ciąży
15 paź 2010
Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje on m.in. pracownicy , która w czasie ciąży lub w okresie karmienia dziecka wykonuje pracę szkodliwą i uciążliwą dla zdrowia. Wysokość zasiłku stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.
Zasiłek dla pracownicy w ciąży w Hiszpanii
24 cze 2009
Pracując w Hiszpanii warto wiedzieć, że podobnie jak w innych krajach europejskich kobiety w ciąży mają prawo do specjalnego zasiłku.
Kto ma prawdo do zasiłku wyrównawczego
02 paź 2008
Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem, które przysługuje tylko ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Pracownik musi mieć obniżone wynagrodzenie. Zmniejszenie wynagrodzenia musi wynikać z faktu poddania się rehabilitacji zawodowej na skutek częściowej utraty sprawności do pracy.
Kiedy zasiłek wyrównawczy wliczamy jako przychód do podstawy innych świadczeń
03 wrz 2008
Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy będzie brane pod uwagę Twoje wynagrodzenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie miałeś prawo do zasiłku wyrównawczego, to okres jego pobierania nie będzie traktowany jak okres niezdolności do pracy.
Jak oblicza się zasiłek wyrównawczy przy przepracowanym niepełnym miesiącu
03 wrz 2008
Zasiłek wyrównawczy przysługuje Ci również za okresy, w których przepracowałeś tylko część miesiąca, wskutek nieobecności w pracy.
Jak oblicza się wysokość zasiłku wyrównawczego
03 wrz 2008
Zasiłek wyrównawczy zależy od średniego miesięcznego przychodu, który osiągnąłeś w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację zawodową. Zależy także od wynagrodzenia jakie otrzymujesz w czasie rehabilitacji.
Jak ubiegać się o zasiłek wyrównawczy
03 wrz 2008
Jeżeli jesteś pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej lub przyuczenia do określonej pracy z powodu uszczerbku na zdrowiu, przysługuje Ci prawo do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli musiałeś poddać się rehabilitacji zawodowej z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, zasiłek wyrównawczy będzie Ci przysługiwał z ubezpieczenia wypadkowego.
Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy
01 wrz 2008
Jest kilka okoliczności, w których zasiłek wyrównawczy nie będzie Ci przysługiwał, mimo poddania się rehabilitacji zawodowej. Od tych okoliczności zależy nabycie i zachowanie prawa do zasiłku.