REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS: Członek rodziny może dostać emeryturę po zmarłym. Ale musi złożyć wniosek. W jakim terminie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ale uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

Podwójne pieniądze z jednego zatrudnienia. Taka możliwość jest tylko raz w życiu. Sprawdź, jak dobrze przejść na emeryturę

Tablice trwania życia, trzynasta i czternasta emerytura oraz waloryzacja kapitału – to wszystko, obok stażu pracy i wysokości zarobków, które były uzyskiwane, ma wpływ na wysokość emerytury, jaka zostanie przyznana wnioskującemu. Jak zyskać jeszcze więcej? Można dostać dodatkowe świadczenie.

Już ponad 1700 zł dostaną rodzice z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, w jakiej sytuacji przysługuje to świadczenie

Już ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

ZUS: Emerytura wyższa o ponad 250 zł, 300 zł, a nawet o 580 zł. Dlaczego? Wskaźnik waloryzacji w 2024 roku

W czerwcu 2024 r. (jak co roku o tej porze) Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzuje składki zgromadzone na kontach i subkontach osób ubezpieczonych czyli przyszłych emerytów. Kwoty zapisane na kontach są podstawą obliczenia wysokości świadczenia (emerytur i rent) po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

REKLAMA

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Od 1 września 2024 r. wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Kto skorzysta?

Przepisy o emeryturze stażowej wchodzą w życie od 1 września 2024 roku. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) przedstawił porównanie obu świadczeń.

Emerytury cudzoziemców. Większość ubezpieczonych w ZUS to obywatele Ukrainy i Białorusi

Emerytury cudzoziemców. W ogólnej liczbie ubezpieczonych w ZUS cudzoziemcy stanowią 7 proc. osób. Najliczniejszą grupą od wielu lat są obywatele Ukrainy. Na koniec pierwszego kwartału 2024 r. stanowili oni 67 proc. wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7 proc. wszystkich ubezpieczonych, a ich liczba wyniosła 762,2 tys. Kolejną dużą grupą obcokrajowców są obywatele Białorusi.

REKLAMA

Emerytury dla matek z co najmniej 4 dzieci. Jakie zasady przyznawania?

Emerytury dla matek z co najmniej 4 dzieci. Jest to stosunkowo nowe świadczenie przyznawane z ZUS, które funkcjonuje pod nazwą "rodzicielskie świadczenie uzupełniające". Jakie są aktualne zasady przyznawania świadczenia "Mama 4+"?

3516,95 zł – taka była wysokość przeciętnej emerytury w pierwszym kwartale 2024 r.

3516,95 zł – taka była wysokość przeciętnej emerytury w pierwszym kwartale 2024 r. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS. Najliczniejszą grupą ubezpieczonych obcokrajowców są obywatele Ukrainy.

Od czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do emerytury i renty. Jaki wzrost limitów zarobkowych?

Od 1 czerwca 2024 roku zmieniają się limity dla dorabiających emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Limity dorabiania do emerytury i renty są teraz wyższe, a więc można aktualnie więcej dorobić bez obawy przed obniżeniem lub zawieszeniem świadczenia.

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne. Na tej podstawie ZUS ustali, czy wypłacił Twoje świadczenie w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Kiedy 14 emerytura w 2024 roku? Ministerstwo podało termin wypłaty i wysokość minimalnego świadczenia

14 emerytura ma być wypłacana w 2024 roku we wrześniu. Taki termin zaproponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu. Ile będzie wynosiła czternasta emerytura w 2024 roku?

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach. Po osiągnięciu wieku 55. w przypadku kobiet i 60. w przypadku mężczyzn

Część osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

258,00 zł miesięcznie - taki dodatek mogą dostać emeryci. Sprawdź, co musi zrobić senior, by podreperować swój budżet.

Pomimo wzrostu wysokości emerytur i przyznawania trzynastych i czternastych świadczeń, sytuacja finansowa pobierających je osób wciąż jest w większości przypadków trudna. Emeryci chętnie korzystają więc ze wszystkich świadczeń, które mogą poprawić ich sytuację. Jednak aby uzyskać prawo do części z nich, trzeba spełniać szereg warunków.

1620,67 zł trafi w kwietniu 2024 na konta seniorów. Nie tylko ZUS wypłaca trzynastki. Sprawdź, kto dostanie przelew

Rolnicy otrzymują trzynastkę z kwietniowym świadczeniem. Jest ona równa wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku.

Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

Kiedy 13 emerytura 2024 KRUS? Ile będzie wynosić?

13 emerytura z KRUS wypłacana będzie w kwietniu, w terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Trzynastka z KRUS wynosi 1 780,96 zł brutto.

Ile 13 emerytura netto 2024? Kiedy wypłata?

13 emerytura w 2024 roku wynosi 1620,67 zł netto, czyli "na rękę". ZUS przyzna ją automatycznie, a więc nie trzeba składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty "trzynastki" już pod koniec marca.

Rząd wprowadzi dodatkową waloryzację. To nie to samo co druga waloryzacja emerytur. Wiesz, czym się różnią?

Jeżeli inflacja przekroczy 5%, to waloryzacja jaką otrzymają  emeryci i renciści, nie będzie drugą waloryzacją w 2024 r. Będzie dodatkową waloryzacją. Czym to się różni? Waloryzacja trwale zmienia podstawę dla kolejnych waloryzacji - przechodzi na kolejny rok (tu z 2024 r. na 2025 r.). Dodatkowa waloryzacja nie ma tej cechy - dodatkowa waloryzacja nie przechodzi z 2024 r. na 2025 r. 

Emerytury z zagranicy wciąż budzą wątpliwości. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na interpelację w sprawie wypłacania emerytur zagranicznych obywatelom Polski, którzy pobierają również świadczenie krajowe.

Czy odprawa emerytalna podlega opodatkowaniu? To zależy, czy dopilnowano terminu jej wypłaty.

Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

Ile można dorobić do świadczenia przedemerytalnego w 2024 roku?

Przekroczenie określonych limitów może skutkować zawieszeniem lub zmniejszeniem wysokości wypłacanego świadczenia przedemerytalnego. Jakie są zatem aktualne progi?

2024 r: Dlaczego nie ma waloryzacji kwotowej 250 zł jak w 2023 r.?

Waloryzacja 2024 r.: Najniższa emerytura 1780,96 zł. Podwyżka o 192,52 zł.

W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 32]

Wdowa otrzyma w 2024 roku prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało? I czy rząd D. Tuska rzeczywiście, to wprowadzi.

Waloryzacja emerytur 2024 - ile procent? Jest już wskaźnik

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. - poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przy takiej wartości wskaźnika całkowity koszt waloryzacji świadczeń wyniesie około 43,6 mld zł.

Emerytury stażowe: Kobieta 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat [nowy projekt w Sejmie]

W sejmie nowy projekt o emeryturach stażowych. Złożyła go Lewica. 

Wcześniejsze emerytury 2024. Już obowiązują zmiany w emeryturach pomostowych. Więcej osób ma prawo do tego świadczenia

Od początku 2024 roku obowiązują zmiany ustawy o emeryturach pomostowych. Na ich podstawie z wcześniejszego świadczenia emerytalnego będą mogły skorzystać osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r. 

MRiPS: Renta wdowia etapami. Nie w całości w 2024 r. Co roku większa wartość. To "model kroczący"

Minister A.Dziemianowicz-Bąk: wprowadzimy rentę wdowią w "modelu kroczącym". Co to jest model kroczący?

ZUS wypłaci wszystkie emerytury i renty przed Świętami Bożego Narodzenia. W grudniu niektórzy dostaną dodatkowo emeryturę albo rentę za styczeń 2024 r.

Jak w każdym roku emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 25 grudnia, otrzymają emerytury i renty jeszcze przed świętami. Do końca grudnia 2023 r. świadczenia te zostaną wypłacone osobom, których termin wypłaty przypada na 1 stycznia 2024 r. 

Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

Podniesienie wieku emerytalnego to konieczność. K.Bosak: niezależnie kto będzie w Polsce rządził, to nas to niestety nie ominie

K.Bosak: niezależnie kto będzie w Polsce rządził, to podniesienie wieku emerytalnego nas nie ominie. Co z wiekiem emerytalnym w Polsce? Jak długo będziemy pracować?

Czy trzeba składać wniosek o wypłatę 14 emerytury?

Szacunkowo czternastkę otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów. Czy trzeba składać wniosek o wypłatę 14 emerytury? Sprawdź stanowisko ZUS.

Jeśli pobierasz emeryturę w wysokości 3500 zł to czternastka wyniesie 2050 zł. Ile kto dostanie 14. emerytury

Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których świadczenie główne, np. emerytura lub renta, nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przy czym aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto.

14. emerytura - znamy daty przelewów. Sprawdź kiedy dostaniesz przelew!

Minister M. Maląg oraz Prezes ZUS prof. G. Uścińska poinformowały o wypłatach 14. emerytury. Sprawdź kiedy dostaniesz przelew!

2650 zł wyniesie 14. emerytura we wrześniu 2023 r. Resort pracy poinformował, że trwają prace nad projektami rozporządzeń w tej sprawie

Resort pracy poinformował, że trwają prace nad projektami rozporządzeń czternastych emerytur. Zgodnie z rządową informacją czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu, a ich wysokość wyniesie 2650 zł brutto.

Zmiany w emeryturach od 1 stycznia 2024 r. Wzrost składki z 500 zł do 840 zł.

Zmiany w emeryturach już niedługo. Prezydent podpisał ustawę. Sprawdź co się zmienia!

14 emerytura 2023 r.- dostaniesz mniej niż myślisz.

14 emerytura ma być wypłacona we wrześniu. W 2022 r. była zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych - ZUS pobierał od niej tylko składkę zdrowotną. W tym roku zwolnienie już nie obowiązuje więc osoby uprawnione do tego świadczenia dostaną je pomniejszoną dodatkowo o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Moment złożenia wniosku emerytalnego ma wływ na wysokość wypłacanej przez ZUS emerytury. Który miesiąc jest najkorzystniejszy?

Ile wynoszą emerytury po ostatniej waloryzacji?

Przeciętna emerytura wypłacona przez ZUS w marcu tego roku wyniosła 3 482,63 zł, natomiast w marcu 2022 roku było to 2903,85 zł. Oznacza to wzrost o 578,78 zł rok do roku.

Najwyższe i najniższe emerytury. Skąd się biorą?

Ponad 40 tys. zł wynosi najwyższa emerytura w Polsce, najniższa to tylko dwa grosze. Praca bez umowy lub na umowę o dzieło, od której nie odprowadza się składek, bezpłatne urlopy, ciągłe zwolnienia lekarskie są gwarancją niskiej emerytury. Tylko wieloletnie gromadzenie składek na indywidualnym koncie emerytalnym zapewnia wysokie wypłaty z ZUS po przejściu na emeryturę.

Zwolnienia i bezpłatne urlopy to droga do niższej emerytury

Chcesz mieć wysoką emeryturę – pracuj legalnie i długo. O wysokości wypłat, które będą wpływały co miesiąc na twoje bankowe konto gdy przejdziesz na emeryturę, decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest jednak to ile zgromadziłeś na swoim indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło.

Wzrosła liczba uczestników PPK. Ile osób przybyło po autozapisie?

Z informacji przekazanych przez Polski Fundusz Rozwoju wynika, iż w ostatnich 2 miesiącach liczba uczestników PPK wzrosła o 718 tys.

REKLAMA