reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Zasiłek wyrównawczy 2017 – wniosek, dokumenty

Zasiłek wyrównawczy 2017 – wniosek, dokumenty

Do otrzymania zasiłku wyrównawczego przez okres rehabilitacji zawodowej uprawniony jest pracownik, którego sprawność do wykonywania pracy uległa zmniejszeniu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby otrzymać to świadczenie?

Zasiłek wyrównawczy ma na celu zrekompensowanie pracownikowi obniżenia jego miesięcznego wynagrodzenia w okresie rehabilitacji w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej a także podczas adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy na stanowisku do tego celu wyodrębnionym i przystosowanym (nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące).

Zasiłek ten jest wypłacany przez pracodawcę (płatnika składek na ubezpieczenie chorobowe) jeżeli zgłosił on do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. W innym razie zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o zasiłek wyrównawczy

We wniosku o zasiłek wyrównawczy należy wpisać dane świadczeniobiorcy, dane płatnika składek, okres na jaki wnioskuje się o przyznanie zasiłku a także numer rachunku bankowego świadczeniobiorcy. Formularz wniosku dostępny jest na stronie ZUS.

Dokumenty potwierdzające prawo do zasiłku

Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:

  • orzeczenie lekarza orzecznika ZUS albo lekarza wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy o potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej,
  • zaświadczenie pracodawcy albo zakładowego lub międzyzakładowego ośrodka rehabilitacji zawodowej o okresie rehabilitacji zawodowej lub przyuczenia do określonej pracy, a także zaświadczenie o wysokości miesięcznego wynagrodzenia uzyskanego w tym czasie,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami

Jeśli konieczność rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową pracownikowi przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego (a nie chorobowego). W takim wypadku do wskazanych wyżej dokumentów należy dołączyć także:

  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej została spowodowana wypadkiem przy pracy,
  • decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego, jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej została spowodowana chorobą zawodową.

Zasiłek wyrównawczy jest wypłacany w ciągu 30 dni od daty złożenia przez świadczeniobiorcę odpowiednich dokumentów potwierdzających prawo do zasiłku.

Zasiłek wyrównawczy nie jest wypłacany za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby, pobierania zasiłku macierzyńskiego, sprawowania opieki czy też nieobecności w pracy z innych przyczyn, za które pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Prawo do niego w ogóle nie przysługuje zaś pracownikowi uprawnionemu do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zobacz serwis: Praca

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 Nr 60 poz. 636 z późn. zm.)

- ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. 2002 Nr 199 poz. 1673 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama