REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niepotrzebny spór przed NSA i 55 000 zł skumulowanego świadczenia pielęgnacyjnego

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Około 55 000 zł (niestety bez prawa do odsetek ustawowych). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Podwyżka do 3259 zł: Świadczenie pielęgnacyjne w 2025 r. Śmierć. Dzieci. Świadczenie wspierające

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r.? Komu przysługuje po zmianach? Co z waloryzacją w 2025 r.? Podwyżka do 3259 zł. Śmierć. Dzieci. Świadczenie wspierające 

W 2024 r. ważna decyzja w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego. Czas do 15 sierpnia

Do 15 sierpnia zostanie podjęta decyzja dotycząca kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, która zaczęłaby obowiązywać od 1 listopada 2024 r. Ile wynosi zasiłek i komu przysługuje? Czy będzie podwyżka zasiłku z obecnych 215,84 zł?

Od 1 lipca 2024 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Od 95 zł do 500 zł. Dla kogo i jakie warunki?

Wybraliśmy najważniejsze świadczenia, o które mogą ubiegać się rodzice od 1 lipca 2024 r. Czy trzeba się spieszyć ze złożeniem wniosku? Jakie kryteria muszą zostać spełnione? Czy można wnioski złożyć przez Internet? Oto przydatne informacje! 

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne w 2024 roku. Dla kogo, ile wynosi, jak długo można dostawać? Kiedy najlepiej złożyć wniosek do ZUS?

W sytuacji przedłużającej się choroby i wyczerpania limitu zwolnienia chorobowego można jeszcze złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. To świadczenie przysługuje osobie, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na odzyskanie zdolności do pracy. 

Sąd: świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł dla staruszka 82 lata. Za choroby i nieporadność jak u dziecka

Sąd porównał opiekę nad staruszkiem do opieki nad dzieckiem. To, że dziecko może wykonać samodzielnie niektóre czynności, nie oznacza, że matka może zostawić dziecko bez opieki. Podobnie jest z opieką nad nieporadną, starszą osobą. Nikt nie kwestionuje obowiązku stałej obecności matki przy dziecku, które umie sobie zawiązać buty, skorzystać z toalety, ubrać się, zrobić samodzielnie herbatę. Tymczasem gminy kwestionują konieczność stałej opieki nad niedołężnym staruszkiem poprzez wykazanie, że staruszek może sam zrobić te wszystkie czynności.

Zasiłek opiekuńczy w 2024 i 2025 roku

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Ile wynosi? Jak długo można go pobierać?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

Czy emeryt może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Czy opiekun, który ma ustalone prawo do emerytury lub renty może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne? Jakie są aktualne przepisy? Ile aktualnie wynosi świadczenie pielęgnacyjne?

95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia, 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia, 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia. O taki zasiłek mogą wnioskować rodzice

Od 1 lipca będzie można składać w formie elektronicznej wnioski o zasiłki rodzinne na nowy okres 2024/25. Wnioski w tradycyjnej papierowej formie gminy przyjmą od 1 sierpnia. Ile wynoszą zasiłki rodzinne i kto może je otrzymać? Czy będzie podwyżka świadczeń?

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Rząd nie zwaloryzuje zasiłku rodzinnego. Tylko 95 zł dla osób z dochodem do 674 zł. Kwoty te zostaną z nami na dłużej

Szokuje, że trzeba zarabiać do 674 zł na osobę, by dostać zasiłek rodzinny. Szokuje, że podstawowa kwota tego zasiłku to 95 zł. I szokuje to, że prawdopodobnie nie będzie waloryzacji tych kwot, które w warunkach wysokiej inflacji nie odpowiadają rzeczywistości.

Komunikat rządu: Podwyżka kryteriów dochodowych. 1010 zł dla samotnych. Dla rodzin 823 zł [Zasiłki]

Dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wyniesie 1010 zł (wzrost o 234 zł - o 30%). A dla osoby w rodzinie kryterium wyniesie 823 zł (na osobę). Tu wzrost o 223 zł - o 37%. Coraz więcej wątpliwości co do nowych kryteriów, gdyż 823 zł jest poniżej kryterium socjalnego.

ZUS już wypłaca świadczenia wspierające. Kto może je otrzymać w 2024 roku?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o pierwszych wypłatach świadczeń wspierających. Wpłynęły one na konta 1,5 tys. osób. Jednak nie zawsze osoba niepełnosprawna może otrzymać wsparcie już w 2024 roku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Trzy warianty dla zasiłku pogrzebowego i zasiłku celowego: 2000 zł, 7000 zł i 9000 zł [Nowelizacja]

Zwrot kosztów pogrzebu po zmianach: Wariant 1) 2000 zł to maksymalna kwota zasiłku celowego. Wariant 2) 7000 zł to kwota podwyższonego zasiłku pogrzebowego. Wariant 3) 9000 zł to kwota zsumowana zasiłku pogrzebowego (po podwyżce) i zasiłku celowego.  

Te terminy wpływają na zasiłek dla bezrobotnych

Na te terminy zwróć uwagę, jeśli planujesz zarejestrować się w urzędzie pracy, od nich będzie zależało, czy zostanie Ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych. 

Rząd proponuje: Dodatkowy zasiłek 2000 zł do zasiłku pogrzebowego 7000 zł. Gminy: Nie mamy na to pieniędzy

Rząd podwyższa wysokość zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. Wprowadza jednocześnie nowość w postaci powiązania zasiłku pogrzebowego (7000 zł) z zasiłkiem celowym (do 2000 zł). Ta nowość nie podoba się gminom.

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, który choruje w 2024 roku?

Pracownik może otrzymać wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. W określonych przypadkach warto też pamiętać o świadczeniu rehabilitacyjnym. Oto najważniejsze informacje.

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego. Ile będzie? 300 zł 400 zł? 500 zł?

Dziś zasiłek pielęgnacyjny wynosi jeszcze 215,84 zł miesięcznie. Ile będzie po zbliżającej się waloryzacji? Tego jeszcze nie wiemy - 300 zł? 400 zł? 500 zł?

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Za dwa tygodnie waloryzacja tych zasiłków?

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 roku muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy. A pierwszy termin ustawowy to 15 maj 2024 r.

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

Świadczenie pielęgnacyjne: o 540 zł podwyżki więcej. Dzięki waloryzacji co miesiąc 2988 zł

Świadczenie pielęgnacyjne podlega corocznej waloryzacji. Nie inaczej jest w 2024 r. 

Zasiłek od 1 czerwca: przez 90 dni maksymalnie 1814,90 zł netto, a potem 1425,33 zł [podwyżka, bezrobocie, waloryzacja]

Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. 

Wyższy zasiłek pogrzebowy – projekt nowelizacji

22 marca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł.

Czy pracodawca może kontrolować pracownika na zwolnieniu od psychiatry? Sprawdź, jakie są zasady.

Kontrole prawidłowości korzystanie ze zwolnień są wśród ubezpieczonych owiane złą sławą. Powszechnie przyjmuje się, że z punktu widzenia pracodawcy i ZUS najważniejsze jest to, aby ubezpieczony korzystający z L4 był w domu. Niezdolność do pracy nie musi jednak wiązać się z koniecznością leżenia w łóżku i odpoczywania. Tak jest w przypadku zwolnień wystawianych przez lekarzy psychiatrów, którzy często zalecają swoim pacjentom podejmowanie określonych aktywności ułatwiających im dojście do zdrowia.

ZUS cofa zasiłki. W 2024 r. zapowiada więcej kontroli zwolnień. Czy przekroczy granicę 30 mln zł zakwestionowanych świadczeń?

Jak wynika z informacji przekazanych przez ZUS, ubezpieczeni na potęgę korzystają z lewych zwolnień, a wśród pracodawców rośnie zainteresowanie przeprowadzaniem kontroli w zakresie prawidłowości korzystania z L4.

1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

Zasiłek dla babci i dziadka. To możliwe. Można podzielić się opieką nad chorymi dziećmi ze swoimi rodzicami.

Opieka nad dzieckiem w wieku przedszkolnym bywa trudna zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i wiosną. Jeszcze trudniej jest w sytuacji, gdy rodzice nie mogą liczyć na pomoc niepracujących babci i dziadka. Najmłodsze dzieci chorują często, a powtarzające się nieobecności w pracy zazwyczaj nie są mile widziane przez pracodawców zatrudniających młodych rodziców. Warto wiedzieć, że opieką nad chorym dzieckiem można się dzielić – mogą w niej uczestniczyć nie tylko rodzice dziecka, ale także pracujący dziadkowie.

Czy można łączyć świadczenie wspierające z pomocą dla opiekuna wypłacaną przez gminy?

Co w sytuacji, gdy zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego a opiekun osoby z niepełnosprawnością jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna?

Komunikat ZUS: Nie można łączyć świadczenia wspierającego z ZUS ze świadczeniem z gminy dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

Od 1 stycznia 2024 r. zostało wprowadzone nowe świadczenie dla niepełnosprawnych - świadczenie wspierające, które przyznaje i wypłaca ZUS, po wydaniu decyzji przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. To nowe świadczenie jest przyznawane bezpośrednio osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, a nie jak to było w przypadku świadczeń wypłacanych przez organ gminy – dla jej opiekuna. ZUS informuje też, że obu tych świadczeń nie wolno łączyć, trzeba zdecydować się na jedno z nich.

Zasiłek pogrzebowy z 4000 zł na 6450 zł od 1 lipca 2024 r. A jednak politycy dotrzymają tej obietnicy

Według deklaracji KO zasiłek pogrzebowy zostanie podniesiony do 150% płacy minimalnej. W efekcie od 1 lipca 2024 będzie wynosił 6450 zł. Przed podwyżką świadczenia wynosi 4000 zł. Plany te potwierdziła Lewica w grudniu 2024 r.

Świadczenie wspierające. Od czego zacząć?

Świadczenie wspierające wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Złożenie wniosku do ZUS nie jest jednak pierwszym krokiem do uzyskania świadczenia.

Grypa bez umowy o pracę. Co „chorobowym”?

Zmieniasz pracę, jesteś na wypowiedzeniu i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Także wtedy możesz być na „chorobowym”. Żeby to było możliwe muszą być spełnione określone warunki. 

Świadczenia dla ojca opiekującego się dzieckiem. Nawet 61 tygodni wolnego od pracy

Na jakie świadczenia może liczyć ojciec zajmujący się dzieckiem? Czy może korzystać z takich świadczeń jak matka?  

Zasiłek chorobowy z ZUS - jak uzyskać? Kiedy złożyć wniosek i na jakim formularzu? Uwaga! Można pomniejszyć składki ZUS o wypłacone zasiłki

Choruje każdy, zarówno pracownik, jak i przedsiębiorca. Ale zdecydowana większość z nas ma prawo do zasiłku chorobowego w takim przypadku. Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że samo zwolnienie lekarskie nie wystarczy do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba złożyć wniosek. Pracodawcy, którzy wypłacają zasiłki pracownikom powinni wiedzieć, że mają prawo pomniejszyć składki ZUS na ubezpieczenia społeczne o kwotę wypłaconych świadczeń. Formalności potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego tłumaczy Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r?

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2024.

Nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie do wypłaty zasiłku chorobowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że aby otrzymać zasiłek chorobowy należy złożyć odpowiedni wniosek. Należy wniosek o zasiłek złożyć w odpowiednim terminie, gdyż ulega on przedawnieniu. 

Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy z ZUS?

Zasiłek pogrzebowy jest ważnym świadczeniem dla osób finansujących pochówek swoich bliskich. Czy tylko członkowie rodziny mogą otrzymać świadczenie? Ile wynosi zasiłek? Co w sytuacji, gdy koszty pogrzebu ponosi kilka osób?

Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Zasiłek dla bezrobotnych - co wpływa na jego wysokość?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? W jakiej wysokości? Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Które okresy nie są brane pod uwagę przy jego wyliczaniu?

Kto może otrzymać dodatek na kształcenie i rehabilitację niepełnosprawnego dziecka?

Z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka można otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego. Jakie warunki powinien spełnić rodzic?

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne w okresie ubezpieczenia chorobowego. Sprawdź jak załatwić sprawę przez internet krok po kroku

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne w okresie ubezpieczenia chorobowego? Sprawdź jak załatwić tę sprawę przez internet. Publikujemy co trzeba zrobić krok po kroku. 

Jak uzyskać zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego. Sprawdź jak załatwić sprawę przez internet krok po kroku

Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeśli jeszcze nie wystąpiłeś z wnioskiem zrób to jak najszybciej. Sprawdź jak załatwić tę sprawę przez internet. Publikujemy co trzeba zrobić krok po kroku. 

Wysokość zasiłku chorobowego. Kiedy dostaniesz 100%?

Miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru, w tym również za okres pobytu w szpitalu. A kiedy przysługuje 100%? Sprawdź! 

Świadczenie pielęgnacyjne po śmierci osoby niepełnosprawnej. Zmiana w 2024 r.

Czy po śmierci osoby niepełnosprawnej opiekunowi przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Jakie zmiany przewidziano w tym zakresie?

Zwolnienia lekarskie. 21 tysięcy kontroli ZUS w pierwszym kwartale 2023 r.

Pracownicy ZUS kontrolują zarówno prawidłowość orzekania niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Czy ZUS zapowiada wizytę kontrolera? Co zrobić gdy w trakcie wizyty kontrolera nie było nas w domu?

Choroba podczas urlopu? O tym trzeba pamiętać!

Jeżeli musimy wziąć zwolnienie lekarskie, to warto zadbać o to, by lekarz wystawił je na adres, pod którym będziemy faktycznie przebywać. Pamiętajmy, iż adres zameldowania to nie to samo, co adres zamieszkania.

Zasiłek macierzyński w 2023 roku. Ile wynosi, jak długo się otrzymuje? Kiedy złożyć wniosek?

Co trzeba wiedzieć o zasadach otrzymywania zasiłku macierzyńskiego w 2023 roku? Co się zmieniło w kwietniu? Ile wynosi zasiłek macierzyński? Jak długo otrzymuje się ten zasiłek? Jaki wniosek i kiedy trzeba złożyć o zasiłek macierzyński?

REKLAMA