Tylu Polaków musi pożyczać pieniądze na życie w 2024 roku. Opublikowano najnowsze dane

Tylu Polaków musi pożyczać pieniądze na życie w 2024 roku. Opublikowano najnowsze dane / ShutterStock

52 proc. mieszkańców Polski zaoszczędziła w ostatnim miesiącu pieniądze, ale 11 proc. ankietowanych musiało pożyczać na bieżące potrzeby. Tak wynika z badania CBOS przeprowadzonego od 20 do 23 maja 2024 roku, a opublikowanego 13 czerwca 2024 r.

Ilu Polaków musi pożyczać pieniądze na życie? Ilu gromadzi oszczędności?

Jak wynika z badania "Nastroje konsumenckie" Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowanego w czwartek, 40 proc. ankietowanych w ciągu ostatniego miesiąca ograniczało w swoich gospodarstwach domowych wydatki na zaspokojenie bieżących potrzeb, ale 11 proc. przyznało, że musiało pożyczać pieniądze na podstawowe wydatki. 

Jednocześnie 52 proc. respondentów stwierdziło, że w ich rodzinach udało się zaoszczędzić jakieś środki pieniężne - zauważono w raporcie. Dodano, że odsetek tych osób zwiększył się o 5 punktów procentowych względem poprzedniego badania z drugiej połowy lutego br.

Jakiej inflacji się spodziewamy?

W publikacji zauważono, że oczekiwania inflacyjne badanych są mniej optymistyczne niż w przypadku ostatniego badania. Zaznaczono, że 41 proc., czyli wciąż najwięcej badanych (tyle samo co w lutym) uważa, że ceny w ciągu najbliższego roku będą rosły w zbliżonym tempie (do wzrostu w ostatnim roku - PAP), jednak 32 proc., czyli większy odsetek respondentów niż wówczas (w lutym 20 proc.) obawia się szybszego tempa wzrostu cen. Kolejne 17 proc. pytanych uważa, że ceny będą rosły, ale wolniej (26 proc. w lutym), a 3 proc. spodziewa się spadku cen (4 proc. w lutym).

Jak prognozujemy swoje dochody?

Jednocześnie 41 proc. ankietowanych uważa, że dochody w ich gospodarstwach domowych w ciągu najbliższego roku nie zmienią się, 32 proc. ankietowanych liczy na ich wzrost, a 20 proc. spodziewa się ich spadku.

W badaniu CBOS zapytano również o nadzieje lub obawy dotyczące sytuacji finansowej gospodarstw domowych ankietowanych w ciągu najbliższego roku. Większa część respondentów - bo 34 proc. - odpowiedziała, że patrzy na ten aspekt "raczej z nadzieją", a 30 proc. "raczej z obawą". Kolejne 34 proc. pytanych nie ma ani "większych nadziei, ani obaw".

Wskaźnik nastrojów konsumenckich

Autorzy badania przekazali również, że na podstawie wcześniej opisanych odpowiedzi na pytania stworzyli "wskaźnik nastrojów konsumenckich". Wyjaśniono, że wskaźnik ten może przyjmować wartości od 0 – jeśli w żadnym z analizowanych obszarów respondent nie wyraził optymizmu – do 10 – jeśli we wszystkich analizowanych obszarach wyraził optymizm.

Poinformowano, że średnia wartość tego wskaźnika dla ogółu badanych wyniosła 3,8. Był on zatem niższy niż w lutym br. - gdy wynosił 3,9 - ale nie zmienił się względem analogicznego badania z listopada 2023 r. "Można zatem powiedzieć, że przeciętnie ankietowani wyrazili optymizm w mniej więcej 4 obszarach" - podsumowano. Dodano, że najwyższy wskaźnik wyliczono dla grupy wiekowej 18-24 lata, w której wyniósł 5,1 oraz dla ogółu osób zarabiających powyżej 7000 zł netto miesięcznie, wśród których wyniósł 5,2.

 

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 20 do 23 maja 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski - poinformował CBOS. (PAP)

bpk/ mmu/

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Infor.pl
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia
21 maja 2025

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...