Jak zapłacić niższy podatek za 2023 rok – stosując ulgi i odliczenia podatkowe, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Coraz częściej płacimy wyższy podatek dochodowy, nie wiedząc, że możemy go łatwo obniżyć / Shutterstock

Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

Podatek dochodowy – PIT nie jest już teraz tak wysoki jak jeszcze kilka lat temu. Dzięki obniżeniu stawki pierwszego progu podatkowego z 19 do 12 proc., przesunięciu w górę granicznych kwot dochodu, do którego stosuje się niższą stawkę PIT a przede wszystkim zwiększeniu kwoty wolnej PIT, płacimy coraz mniej daniny jaką jest podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jednak można by często płacić jeszcze mniej gdyby wiedzieć co i jak odliczyć.

Ulgi i odliczenia podatkowe 2023: chcemy z nich skorzystać

Dla możliwości skorzystania z prawa do ulg i odliczeń podatkowych najczęściej kluczowe znaczenie ma poniesienie wydatku w odpowiednim czasie i właściwe go udokumentowanie. By zmniejszyć PIT za 2023 r., choć samo rozliczenie nastąpi między styczniem a kwioetniem 2024 r. istotne jest by wydatek ponieść jeszcze w 2023 r. Mamy na to już tylko miesiąc.
Ważne jest też odpowiednie udokumentowanie – trzeba więc wiedzieć jakie dane powinien zawierać dokument służący do pomniejszenia podatku, czy powinna być to faktura zawierająca dane podatnika czy też wystarczy zwykły paragon itp.

Tymczasem okazuje się, że wiedzy tej nam brakuje. Z badania portalu e-pity – Co Polacy wiedzą o podatkach wynika, że co prawda aż 64% Polaków deklaruje znajomość zasad podatkowych, a co piąty jest zainteresowany tematem ulg i odliczeń podatkowych, ale gdy przychodzi do szczegółów, to tej wiedzy nie ma.

Tylko 38,4% jest w pełni przekonanych, że korzysta z wszystkich możliwych przysługujących im praw.  Rozbieżność w wynikach pokazuje, że nie wiemy, jak przełożyć wiedzę na praktykę. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie trzeba zabiegać o podstawowe zainteresowanie Polaków, bo baza do edukacji już istnieje: co piąty respondent deklaruje duże zainteresowanie tematem ulg i odliczeń podatkowych oraz śledzenie bieżących zmian

– Ponad 50% respondentów z niższym wykształceniem przyznało, że nie zdaje sobie sprawy z możliwości korzystania z dostępnych ulg, podczas gdy wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym odsetek ten wyniósł około 30% wyjaśnia wyjaśnia dr Anna Semmerling, ekspertka z zakresu ekonomii z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku

Brak świadomości dotyczącej najnowszych zmian prawnych związanych z podatkami prowadzi do sytuacji, w której wielu podatników traci na niewykorzystaniu możliwości dokonania odpisów od podatków.

– W obliczu dynamicznych zmian w przepisach podatkowych istotne jest, aby Polacy aktywnie poszukiwali informacji i podnosili swoje kompetencje podatkowe, aby lepiej zrozumieć i wykorzystać dostępne narzędzia optymalizacji podatkowej, czyli oszczędzania w ramach rocznego rozliczenia – dodaje ekspertka.

Jak zapłacić niższy podatek za 2023 rok: skorzystać z ulg i odliczeń

Badanie nasuwa więc wniosek: Polacy chcą wiedzieć więcej o podatkach i dokonywać korzystniejszych rozliczeń, ale nie mają wystarczającej świadomości, by uwzględniać w nich przysługujące im odliczenia. A takie najczęściej wpisujemy w rozliczeniu rocznym, które składamy do 30 kwietnia 2024 roku.
Składając zeznanie podatkowe  nie możemy już zmienić wysokości naliczonego podatku. Możemy jedynie sprawdzić wszystkie nasze dane, dochody, zaznaczyć ulgi, do których mamy prawo ii uzupełnić brakujące informacje.

Natomiast, jeżeli chcemy wpłynąć na to, jak ten podatek będzie wyglądał i wpłynąć na wysokość otrzymanego zwrotu lub obniżyć należny podatek, musimy rozpocząć działania jeszcze w bieżącym roku. Listopad i grudzień 2023 roku to ostatni dzwonek na obniżenie podatku i szansa na zmianę rozliczenia rocznego PIT. Zmiany wprowadzone w tych miesiące będą miały wpływ na to jaki zapłacimy podatek lub jaki otrzymamy zwrot.

Wystarczy, że już teraz sprawdzimy nasze rozliczenie w programie cyfrowym do rozliczeń rocznych PIT, by dowiedzieć się, jaki podatek będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku.

- Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania jeszcze w tym roku przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek - podpowiada Monika Piątkowska, Doradca Podatkowy e-pity.pl.

2023: teraz ponosisz wydatki, pieniądze odzyskujesz w zeznaniu rocznym w 2024

Dzięki możliwości przeprowadzenia symulacji rozliczenia podatku za 2023 ro

Jak więc zapłacić fiskusowi mniej? Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą czy osobą fizyczną, możesz skorzystać z dopasowanych ulg i odliczeń, które pomogą Ci zyskać na rozliczeniu. Jakie działania możesz podjąć, by obniżyć podatek? 

Wystarczy wesprzeć kulturę, szkolnictwo, organizacje pożytku publicznego by pomniejszyć dochód do opodatkowania, a tym samym podatek w ramach odliczenia darowizny. Podobny efekt da poniesienie wydatków i ich odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej – wystarczy, że poprawisz warunki cieplne swojego domu.

Można też w ramach ulgi na rehabilitację opłacić turnus zdrowotny bliskiej osobie – wtedy ona będzie mieć korzyść bezpośrednią a my ten dobry uczynek odliczymy od dochodu, zmniejszając podatek.

Wiedzę na ten temat bez trudu znajdziemy na wielu fachowych portalach – wystarczy skorzystać z odpowiednich kalkulatorów i wyszukiwarek.
Trzeba dodatkowo pamiętać o tym, że później, już przy rozliczeniu rocznym, którym zajmiemy się w pierwszych miesiącach przyszłego roku, by wykorzystać te ulgi i odliczenia musimy je sami uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym za 2024 r. W praktyce oznacza to złożenie PIT-37 lub PIT-36 wypełnionego przez siebie albo skorzystanie z dokumentu przygotowanego przez fiskusa w Internecie, ale tylko po to by go uzupełnić – przed ostateczną akceptacją w sieci.

Infor.pl
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

pokaż więcej
Proszę czekać...