REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek mieszkaniowy 380 zł od 2024 r. dostanie więcej osób. Komu przeleją na czynsz, kto dostanie pieniądze do ręki

Dodatek mieszkaniowy to często jedyny sposób, by nie popaść w zadłużenie z powodu nieopłacanego w terminie czynszu
Dodatek mieszkaniowy to często jedyny sposób, by nie popaść w zadłużenie z powodu nieopłacanego w terminie czynszu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki wzrostowi o ponad 12 proc. progów dochodowych, zwiększy się grono osób, które mogą starać się o dodatek mieszkaniowy od marca 2024 r. Ponieważ świadczenie to przyznawane jest na sześć miesięcy z prawem do aplikowania o wsparcie wiele razy, o dodatek mieszkaniowy ba początku przyszłego roku będą mogły wnioskować także osoby, które w 2023 dodatek utraciły ze względu na wzrost dochodów.

Aktualnie średnia wysokość dodatku wynosi 250-380 zł miesięcznie. Ponieważ dodatki są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, dla rodzin stanowią dużą ulgę w opłatach czynszowych.

REKLAMA

Dodatek mieszkaniowy: kiedy przelew na czynsz, a kiedy wypłata

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem z pomocy społecznej dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Choć przyznawany jest na sześć miesięcy, wniosek o dodatek mieszkaniowy można ponowić i korzystać z takiej pomocy przez dłuższy czas. Trzeba jednak spełniać kryterium dochodowe.

Zgodnie z przepisami ustawy o dodatkach mieszkaniowych, dodatek taki co do zasady wypłacany jest zarządcy budynku lub osobie uprawnionej do pobierania należności za zajmowany lokal mieszkalny.

Są jednak przypadki, w których pieniądze trafiają bezpośrednio do rąk wnioskodawcy. Tak jest wówczas gdy mają charakter ryczałtu za brak instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody lub gazu przewodowego.

REKLAMA

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez gminę, mającym na celu dofinansowanie do wydatków mieszkaniowych ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego. Jest to świadczenie dla osób, których sytuacja finansowa pogorszyła się lub, które ze względu na swoje niskie dochody i stan majątkowy nie są w stanie ponosić bieżących wydatków za lokal, w którym zamieszkują i prowadzą swoje gospodarstwo domowe. Dodatek mieszkaniowy przysługuje w związku z zamieszkiwaniem w jednym lokalu mieszkalnym albo zajmowaniem jednego lokalu mieszkalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest w drodze decyzji administracyjnej przez: prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Od decyzji można się odwoływać do samorządowego kolegium odwoławczego.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy można złożyć w ośrodku pomocy społecznej albo urzędzie gminy w miejscu zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć:

 • deklarację o dochodach gospodarstwa domowego według wzoru uchwalonego przez radę gminy właściwą dla miejsca zamieszkania,
 • dokumenty potwierdzające wysokość ponoszonych wydatków związanych z zajmowaniem mieszkania lub domu.

Dodatek mieszkaniowy: tylko dla właściciela mieszkania?

Aby uzyskać uprawnienie do dodatku mieszkaniowego, należy spełnić trzy podstawowe warunki.

Po pierwsze – posiadać tytuł prawny do zajmowanego lokalu, bowiem dodatek mieszkaniowy może być przyznany zarówno właścicielom mieszkania jak i najemcom lub podnajemcom, o ile zamieszkują w danym lokalu.

Po drugie nie można przekraczać odpowiedniego progu dochodowego. W okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

 • w gospodarstwie jednoosobowym – 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku,
 • w gospodarstwie wieloosobowym – 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Trzeci warunek dotyczy samego mieszkania – jego powierzchnia powinna spełniać określone kryteria. Maksymalna powierzchnia użytkowa lokalu, która uprawnia do korzystania z dodatku mieszkaniowego nie może przekraczać:

 • dla jednej osoby do 45,50 m²,
 • dla dwóch osób  do 52,00 m²,
 • dla trzech osób  do 58,50 m²,
 • dla czterech osób do 71,50 m²,
 • dla pięciu osób do 84,50 m²,
 • dla sześciu osób do 91,00 m².

I tak dalej – kryteria metrażowe są ustalone aż dla rodzin składających się z dziesięciu osób.

Trzeba też wiedzieć, że w przypadku, gdy w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju bez względu na liczbę osób zamieszkujących powierzchnię normatywną powiększa się o 15 m². O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Dodatek mieszkaniowy w 2024 roku: jakie nowe progi dochodowe

REKLAMA

Jak stanowią przepisy ustawy o dodatkach mieszkaniowych, progi dochodowe, od których uzależniona jest możliwość otrzymywania dodatku mieszkaniowego są ściśle uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W ustawie budżetowej na 2024 rok zapisano, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 r. wzrośnie o 12,3 proc. w stosunku do 2022 r. Stąd wiadomo, że progi te wzrosną w 2024 r., choć dokładne dane poznamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego w lutym 2024 r.

W 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 6 346,15 zł. Od tej podstawy naliczane były progi dochodowe, które w związku z tym wynoszą obecnie 1 903,85 zł dla rodzin wieloosobowych i 2 538,46 zł dla gospodarstw jednoosobowych.

Jeśli prognoza z ustawy budżetowej spełni się dokładnie jak wynoszą wstępne obliczenia, to przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, od którego ustalane będą progi dochodowe dla dodatków mieszkaniowych na 2024 r. wyniesie 7 126,72 zł. A w konsekwencji:

 • Próg dochodowy dla gospodarstw osób samotnych w 2024 r. wzrośnie do 2 138,02 zł – jako 30 proc. z 7 126,72 zł.
 • Próg dochodowy dla gospodarstw wieloosobowych w 2024 r. wzrośnie do 2 8 50,70 zł – jako 40 proc. z 7 126,72 zł.
Reklama

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ann idea
  2023-11-28 04:05:57
  Progi tak da ustawione aby niewiele mógł skorzystać osób a szczególnie emerytów , proszę sprawdzić jaka jest średnia emerytura i ile osób ją pobiera . Ile jest emerytów z dochodami mniejszymi niż najniższe krajowe wynagrodzenie , i przy tych kryteriach nie będą mogli z dopłaty skorzystać? Kryterium powinno odpowiadać najniższemu wynagrodzeniu .
  1
 • Ja
  2023-11-27 19:07:13
  Jest błąd w artykule panie " redaktorze" 40 procent wynagrodzenia jest dla gospodarstw jednoosobowych a 30 procent dla wieloosobowych !!! U pana jest odwrotnie
  3
 • Basia 75 L
  2023-11-28 09:30:09
  Najwięcej korzysta właściciel z którym mieszkają młodzi ,którzy podają ukryte dochody niskie, np.na zlecenia dochód niski , lub wcale nie pracujące 20 -30-40-stolatkowie i nie pracujące żony rencistów - przy emerytach , czym więcej osób tym niższy mają dochód i metraż co Ważne zawsze pasuje , dostają mieszkaniówka lenie lub wykorzystujący ten dodatek w większości , pytam rodzeństwo 30-40-latki przy ojcu renciście z niską rentą ,dlaczego nie pracujecie na stałe -legalnie umowa , nie warto idp. bo mamy po 10 lat pracy co najmniej do emerytury dostać , i teraz zarobi się więcej na czarno , a za 2,700 nie będziemy pracować ,ale mieszkaniowe ojciec bierze , bo renta niską ma , ,a wniosek że gdyby nie mieszkali z ojcem rencista to ojciec nie dostał by mieszkaniówki, pomimo że głodową renta , bo do otrzymania mieszkaniówki liczy się metraż, i to ważne metraż aby wielu samotnych rencistów -emerytow z głodowymi świadczeniami nie dostali pomocy jak te mieszkaniówki bo zwykle w tych dawnych starych blokach z dużej płyty w miastach czy we wioskach nawet w najgorszej miejscowości daleko od głównych dróg ,są bloki mieszkalne a mieszkania niemal każde to 50-55 metra wielkość ,a na jedną osobę dali 45,5 metra , i takiemu stary człowiek w tej biedzie żyje już w tym mieszkaniu do śmierci ,bo przeżył w nim te 50 juz lat ,Powinni już dawno zmienić metraż lub nie brać pod uwagę , bo nikogo obcego taki nie bierze do siebie na ten metraż , i dostają zwykle ci których dorosłe dzieci bez rodzin mieszkają przy rodzicu , a taki taka samotni z np.1980zlzgr.renty czy emerytury już nie dostanie pomocy żadnej z nikąd bo mieszkanie za duży metraż , a dziś nie łatwo na zadupiu sprzedać takie mieszkanie z 55m.we wsi a cena zwykle do 50 tys. a kupić kawalerkę w mieście to sporo kosztuje ,
  0
 • Basia
  2023-11-29 11:51:26
  Nie pracuje a emerytura niska renta socjalna niska a chodzenie i zalatwianie na pusto.tylko wywiady robia o rodzinie a pomocy nic.spoldzielnie nie maja zadnej kontroli.jak naliczaja.ile osob potrzebnych w tej spoldzielni.oby wlasciciel nie oplacal utrzymania pracownikow i budynku..kontrole potrzebne.ze czynsz.1100 zl za 60 m.mieszkanie.to siostra w warszawie placi 950 zl za 68 m mieszkanie.to cos nie tak.tu miasto male.100 km od warszawy. Na postach pisze to ludzie odp.ze ja klamnie.a ja z zalem pisze Nie stac mnie na tak wysokie czynsze.co sie porobilo.boze boze.
  0
 • Basia
  2023-11-29 11:40:59
  Progi dochodowe czynsz.1100 zl za 60 m mieszkanie ja place.z woda.i doplata w maju 1500 doplacilam.w sokolow podl ul kosowska 71..3 osoby zamieszkuje i uzywa.1 osoba chora umiarkowanie. Ze rozlozyc to na 12 miesiecy.to prosze obliczyc.ile ja zaplace czynszu.okropnie duzo a dochod minimalnie przekroczy.i nie mam ulgi.ze nie zycie tylko wegetacja..
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Obywatel
  2024-02-11 18:39:08
  Brutto czy netto?
  0
 • M.M.
  2024-02-05 15:46:04
  Witam wszystkich! Moim zdaniem jest pomyłka w tekście... Końcówka tekstu, tj. dwa ostatnie myślniki są na odwrót. Powinno być: 2138,02 dla gospodarstw wieloosobowych oraz 2850,70 dla osób samotnych. Pozdrawiam M.M.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
VAT od taksy notarialnej – RPO apeluje o zmiany. Obywatele płacą za dużo - zyskują notariusze i budżet państwa. Czy rząd Tuska i Sejm X. kadencji zatrzymają nieprawidłową praktykę notariuszy?

Już od ponad 28 lat notariusze doliczają VAT do taksy notarialnej. Zdaniem Ministra Finansów jest to nieprawidłowe ale resort finansów nie podjął żadnych działań - ani w celu zmiany przepisów, ani w celu zmiany praktyki notariuszy. Także zdaniem prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązujące prawo nie pozwala na podwyższenie wynagrodzenia notariusza o VAT. Poprzedni rząd ani Sejm poprzednich kadencji nie załatwiły tej sprawy mimo licznych wystąpień RPO. Teraz 29 lutego 2024 r. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości i przewodniczących komisji praw człowieka w Sejmie i Senacie. Sprawę zainicjował portal infor.pl, kierując prośbę o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 roku.

J. Grabiec i A. Bodnar o uchwale w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Celem projektu uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego jest uporządkowanie sytuacji prawnej w Polsce. Dziś nie mamy TK, ten organ nie spełnia konstytucyjnych reguł - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.

381,78 zł czy 387,00 zł składki zdrowotnej zapłacą od 1 lipca przedsiębiorcy? Czy składka wzrośnie razem z minimalnym wynagrodzeniem?

Minimalna składka zdrowotna jest ustalana na rok składkowy trwający od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Jednak jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy to oznacza, że od 1 lipca wzrośnie razem z nim?

Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

REKLAMA

W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. Drugim przykładem w artykule są podwyżki dodatków u policjantów.

REKLAMA

Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

REKLAMA