Zakupy świąteczne: Wielkanoc 2025. Zastaw się a postaw się wciąż działa i przez niekontrolowane zakupy można popaść w długi?

oprac. Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Czy przez zakupy poprzedzające Wielkanoc można wpaść w długi / Shutterstock

Święta to czas refleksji i rodzinnych spotkań – ale też coraz częściej impuls do nieprzemyślanych wydatków. Szokować może okoliczność, iż co trzeci Polak zna kogoś, kto przez święta popadł w długi. Tylko nieliczni proszą o pomoc.

Z danych B2 Impact wynika, że choć większość Polaków deklaruje finansową ostrożność, co trzeci zna kogoś, kto z powodu świątecznych zakupów wpadł w spiralę zadłużenia. I choć rozwiązania są na wyciągnięcie ręki – zaledwie 26 proc. badanych rozważyłoby kontakt z firmą zarządzającą wierzytelnościami, by odzyskać kontrolę nad finansami.

Tymczasem większość respondentów szukałaby pomocy przede wszystkim na własną rękę: 55 proc. ograniczyłoby codzienne wydatki, a 48 proc. poszukałoby dodatkowego źródła dochodu.

Wielkanocne wydatki 2025: co druga rodzina redukuje w tym roku świąteczne wydatki

Jak wynika z badania “Wielkanocny portfel/wydatki Polaków” przeprowadzonego na zlecenie B2 Impact, 43 proc. respondentów stara się oszczędzać na święta, choć dopuszcza pewne ustępstwa.
Co piąty trzyma się sztywnego budżetu, a 13 proc. otwarcie deklaruje, że nie zamierza się ograniczać – bo święta to dla nich czas wyjątkowy, kiedy można sobie pozwolić na więcej. Dla nich Wielkanoc to czas, który zasługuje na wyjątkową oprawę – nawet jeśli oznacza to dodatkowe obciążenie finansowe.

Sposób planowania wydatków wielkanocnych różni się w zależności od płci, wieku i miejsca zamieszkania.
Kobiety częściej niż mężczyźni planują ścisły budżet (22 proc. wobec 18 proc.) i ogólnie są bardziej zdyscyplinowane finansowo, jeśli chodzi o świąteczne wydatki.

Dzięki takiemu podejściu Polki są w stanie zostawić sobie pewien margines na dodatkowe zakupy. Dotyczy to prawie połowy, bo 46 proc. z nich w stosunku do 39 proc. panów.

Świąteczne wydatki a stare długi

Powszechne jest dziś korzystanie z produktów kredytowych – aż 65 proc. respondentów zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek formę zadłużenia.
Wśród nich ankietowani wskazali: kredyt gotówkowy (19 proc.), kartę kredytową (15 proc.), kredyt hipoteczny (11 proc.), pożyczkę od rodziny lub znajomych (7 proc.), debet w koncie (7 proc.) oraz pożyczkę zaciągniętą poza bankiem (6 proc.).

Choć nie wszystkie te zobowiązania mają bezpośredni związek ze świętami, znacząco wpływają na ogólną, codzienną kondycję finansową gospodarstw domowych.
Mimo to aż połowa zapytanych osób z aktywnymi zobowiązaniami twierdzi, że nie wpływają one w żaden sposób na decyzje zakupowe związane z Wielkanocą, a 6 proc. planuje zaciągnięcie kolejnej pożyczki właśnie z tej okazji. Pozostali stawiają w okresie przedświątecznym na wydatki z bieżących dochodów (76 proc. odpowiedzi) oraz z oszczędności (12 proc. wskazań).

Co ciekawe, im młodsza grupa wiekowa, tym większa otwartość na zaciąganie “świątecznych” pożyczek. Wśród osób w wieku 18-24 lata planuje je 17 proc. ankietowanych, a w przedziale 25-34 lata - 13 proc. konsumentów.
Zdecydowanie ostrożniejsi są Polacy w wieku 45 lat i więcej, wśród których jedynie 3 proc. myśli o zaciąganiu pożyczek na zakupy wielkanocne.

– Dane pokazują, że samo posiadanie zobowiązań finansowych nie skłania, także młodszych konsumentów, do bardziej zachowawczych decyzji w okresie świątecznym. Niepokojące jest to, że część Polaków zadeklarowała gotowość do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania – mówi Anna Woźniak, rzeczniczka prasowa B2 Impact.
– To sygnał, że nawyki konsumenckie nadal rywalizują z refleksją finansową. W tym kontekście ważna jest edukacja finansowa oraz dostępność rzetelnych informacji o możliwościach wsparcia i skutecznego wyjścia z zadłużenia – dodaje ekspertka.

Długi – wstydliwa sprawa, to utrudnia proszenie o i skorzystanie z pomocy

Większość ankietowanych deklaruje, że świąteczne zakupy nie wpływają na ich decyzje finansowe.
Co ciekawe, już 27 proc. badanych przyznaje, że zna kogoś, komu święta przyniosły poważniejsze problemy ze spłatą zobowiązań, a dla 13 proc. były one bezpośrednim punktem zapalnym trudności finansowych.

I choć 65 proc. Polaków zgadza się, że należy ograniczać wydatki i unikać dalszego zadłużania, nadal część społeczeństwa decyduje się na zwiększenie wydatków na świąteczne zakupy mimo posiadanych zobowiązań.
Jednakże za wzięciem kredytu na święta jest tylko 7 proc. ankietowanych, o ile można go potem spłacić. Z kolei zaledwie 4 proc. nie przejmuje się zadłużeniem argumentując, że ważniejsze jest celebrowanie świąt. Tak niskie wartości mogą wskazywać na rosnącą świadomość finansową – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności odpowiedzialnego zarządzania budżetem, nawet w okresach wzmożonych wydatków.
Gdy pytamy, co zrobiliby w sytuacji problemów finansowych, Polacy najczęściej wskazują na ograniczenie codziennych wydatków (55 proc.) i poszukiwanie dodatkowego dochodu (48 proc.).

Dopiero co czwarty badany (26 proc.) rozważyłby kontakt z wierzycielem w celu renegocjacji warunków spłaty. Zaledwie 13 proc. wskazało firmę zarządzającą wierzytelnościami z profesjonalnymi doradcami jako realne źródło pomocy.
Badanie B2 Impact pokazuje również niską świadomość odnośnie dostępnych form wsparcia w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań. Aż 41 proc. ankietowanych nie potrafi określić, jaka forma pomocy byłaby dla nich najbardziej odpowiednia.
Wśród wskazywanych rozwiązań najczęściej pojawiały się: przypomnienia o płatnościach (27 proc.), możliwość renegocjacji warunków spłaty (21 proc.) i kontakt z firmą windykacyjną (9 proc.). Co ciekawe, na to ostatnie rozwiązanie najbardziej otwarte są najmłodsze grupy wiekowe. Deklaruje to co czwarty ankietowany w wieku 18-24 lata.

– Wiele osób traktuje zadłużenie jako temat wstydliwy, coś z czym trzeba się mierzyć po cichu. A zadłużenie może przytrafić się każdemu. Kontakt z firmą zarządzającą wierzytelnościami jest pierwszym krokiem do uporządkowania sytuacji finansowej – mówi Anna Woźniak.
– Trzeba po prostu zacząć rozmawiać. Mamy profesjonalnych doradców, którzy w ze zrozumieniem podchodzą do tematu zadłużenia, bo dotyczy on wszystkich naszych klientów. To jest nasza codzienność - pomoc w znalezieniu optymalnego dla dwóch stron rozwiązania. – dodaje rzeczniczka prasowa B2 Impact.

Choć Polacy wykazują ostrożność w zarządzaniu domowym budżetem, wyniki badania wskazują na potrzebę zwiększenia świadomości w zakresie dostępnych metod wsparcia.
Wiedza o renegocjacji warunków spłaty czy możliwościach kontaktu z wierzycielem może w przyszłości pomóc wielu osobom uniknąć poważniejszych problemów finansowych – nie tylko w okresie świątecznym.

Infor.pl
Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci
21 maja 2025

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa
21 maja 2025

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji
21 maja 2025

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

A na Dzień Matki wspólny wyjazd i noclegi w hotelu ze SPA: jak to zorganizować
21 maja 2025

Zamiast kwiatów czy biżuterii – wspólny wyjazd. Najlepiej tam, gdzie można się zrelaksować, zadbać o ciało i duszę oraz po prostu… pobyć razem. Coraz więcej osób wybiera taką właśnie formę świętowania Dnia Matki.

pokaż więcej
Proszę czekać...