REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
emeryt, emerytura, senior, wypłata
Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

W Polsce wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Po osiągnięciu tego wieku, osoba zainteresowana może złożyć wniosek o emeryturę, jednakże decyzja o przejściu na nią jest dobrowolna.

REKLAMA

Dlaczego dokumenty sprzed 1999 roku są kluczowe dla Twojej emerytury

Przed 1999 r. obowiązywał tzw. stary system emerytalny. Wtedy też emerytura obliczana była na podstawie stażu pracy oraz przeciętnych zarobków. Osoby, które pracowały przez 1999 r. powinny przedstawić ZUS odpowiednie dokumenty potwierdzające zatrudnienie. Na podstawie tych dokumentów, ZUS ustala, ile lat składkowych i nieskładkowych ma dana osoba oraz jakie były jej dochody. Brak dokumentów z tego okresu może skutkować tym, że część pracy lub wynagrodzeń nie zostanie uwzględniona. To zaś może wpłynąć na wysokość wypłacanego świadczenia i je znacząco obniżyć.

Jakie dokumenty warto odnaleźć w domowym archiwum

W domowym archiwum warto poszukać dokumentów, które potwierdzać będą zatrudnienie przez 1999 r. Są to m.in.: świadectwa pracy, umowy o pracę, zaświadczenia, „książeczkowy” dowód osobisty z wpisami o zatrudnieniu, legitymacja ubezpieczeniowa z wpisanymi informacjami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, książeczka wojskowa, czy listy płac. Część z powyższych dokumentów, jest dowodami szczątkowymi, dzięki którym ZUS będzie mógł przeanalizować sprawę. Z informacji zamieszczonej na stronie ZUS wynika, że w przypadku, gdy nie ma się dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, a zakład pracy został zlikwidowany i nie ma możliwości odnalezienia swoich akt osobowych, niektóre okresy zatrudnienia można udowodnić zeznaniami świadków – najlepiej byłych współpracowników. Zeznaniami świadków można udowodnić okresy zatrudnienia:

  • sprzed 15 listopada 1991 r.,
  • po 14 listopada 1991 r., jeśli dokumenty zostały zniszczone wskutek powodzi w 1997 r., 2010 r. lub 2024 r.,
  • jako pracownik młodociany przed 1 stycznia 1975 r., gdy pracodawca nie ma dokumentacji z tego okresu i nie może potwierdzić, że zawierał umowy z pracownikami młodocianymi, albo gdy może potwierdzić zawieranie umów, ale nie może potwierdzić, że zatrudniał konkretną osobę.

Gdzie szukać brakujących dokumentów, gdy firma już nie istnieje

W przypadku, gdy firma została zlikwidowana, a było to przedsiębiorstwo państwowe, dokumentacji można szukać w trzech miejscach. Są to:

  • następca prawny, czyli np. przedsiębiorstwo, które powstało w wyniku zmian organizacyjnych lub przekształceń, spółka prawa cywilnego lub handlowego, która powstała po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa,
  • organ założycielski – najczęściej wojewoda,
  • organ nadrzędny – np. ministerstwo.

Każde województwo posiada archiwum, w którym gromadzi dokumentację ze zlikwidowanych państwowych zakładów pracy. Można skorzystać z bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, która znajduje się na stronie ZUS. W przypadku, gdy osoba zatrudniona była w zlikwidowanej już spółdzielni lub organizacji spółdzielczej, dokumentację przejąć mógł związek rewizyjny (w którym ta spółdzielnia była zrzeszona) lub Krajowa Rada Spółdzielcza. Zaś w przypadku dokumentów pracowniczych ze zlikwidowanych spółek prawa cywilnego lub handlowego zabezpiecza je syndyk masy upadłościowej albo likwidator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak ZUS może pomóc w uzupełnieniu Twojej dokumentacji

W uzupełnieniu dokumentacji pracowniczej może pomóc także ZUS. Zakład może potwierdzić okresy ubezpieczenia przed 1999 r., w przypadku gdy były opłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Zakład może pomóc w przypadku gdy dana osoba:

  • była zatrudniona w gospodarstwie domowym albo gospodarstwach domowych lub przy obsłudze prywatnego domu mieszkalnego albo prywatnych domów mieszkalnych – od 1 lipca 1970 r.,
  • była pracownikiem nieuspołecznionego zakładu pracy albo nieuspołecznionych zakładów pracy, a od 1 stycznia 1990 r. – pracownikiem zakładu pracy albo zakładów pracy, które zatrudniały do 20 pracowników,
  • prowadziła działalność na własny rachunek lub była osobą współpracującą
  • była rzemieślnikiem lub osobą, która z nim współpracowała – od 1 lipca 1965 r.,
  • była taksówkarzem – od 1 lipca 1969 r.,
  • prowadziła działalność handlowo-usługową – od 25 sierpnia 1973 r.,
  • była twórcą i artystą – od 1 stycznia 1974 r.,
  • była adwokatem i wykonywała zawód indywidualnie (poza zespołem adwokackim) – od stycznia 1983 r.,
  • była duchownym – od 1 lipca 1989 r.

ZUS potwierdzi okresy ubezpieczenia oraz podstawę wymiaru składek, w przypadku, gdy w formularzu ZUS ERP-6 zostaną popadnę następujące informacje:

  • w przypadku pracownika: okres pracy, nazwę zakładu pracy lub nazwisko pracodawcy i adres byłego miejsca pracy oraz numer konta płatnika (NKP),
  • w przypadku prowadzenia działalności, współpracy przy prowadzeniu działalności lub wykonywania zawodu wolnego: okres, w którym była prowadzona działalność, i adres miejsca, w którym była prowadzona, numer NKP, adres ZUS, do którego były opłacane składki.

Krok po kroku: proces składania brakujących dokumentów w ZUS

ZUS może, a w określonych przypadkach powinien, ponownie przeliczyć wysokość emerytury. Dzieje się tak, gdy:

  • osoba ubiegająca się o świadczenie nie przedstawiła wszystkich dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia, które mogłyby wpłynąć na jego wysokość,
  • emeryt jest obecnie w stanie udokumentować zarobki sprzed przejścia na emeryturę lub uzyskiwane już po jej przyznaniu,
  • po rozpoczęciu pobierania emerytury kontynuował pracę lub odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne.

W przypadku, gdy dana osoba chciałaby, by ZUS przeliczył jej kapitał początkowy, należy złożyć wniosek w sprawie kapitału początkowego (EKP). Wniosek ten można złożyć w placówce ZUS, wysłać pocztą lub np. poprzez drogę elektroniczną (platforma PUE/eZUS). Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku należy jednak złożyć w placówce ZUS lub wysłać pocztą. Wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego można złożyć w każdej chwili. Nawet w przypadku, gdy dana osoba pobiera już świadczenie.

Ważne

Jeżeli nie złożysz wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego, to ZUS dokona jego przeliczenia w zakresie, w jakim Ci przysługuje z chwilą rozpatrywania Twojego wniosku o emeryturę na nowych zasadach lub o inne świadczenie, na którego wysokość ma wpływ kapitał – przy obliczaniu wysokości tych świadczeń. Jeżeli ZUS ustalił Ci emeryturę na nowych zasadach lub inne świadczenie, na którego wysokość ma wpływ kapitał, przed zmianą przepisów, to na Twój wniosek ponownie obliczy przysługujące Ci świadczenie i uwzględni przeliczony kapitał początkowy.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

REKLAMA

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

REKLAMA