REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
emeryt, emerytura, senior, wypłata
Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

W Polsce wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Po osiągnięciu tego wieku, osoba zainteresowana może złożyć wniosek o emeryturę, jednakże decyzja o przejściu na nią jest dobrowolna.

REKLAMA

Dlaczego dokumenty sprzed 1999 roku są kluczowe dla Twojej emerytury

Przed 1999 r. obowiązywał tzw. stary system emerytalny. Wtedy też emerytura obliczana była na podstawie stażu pracy oraz przeciętnych zarobków. Osoby, które pracowały przez 1999 r. powinny przedstawić ZUS odpowiednie dokumenty potwierdzające zatrudnienie. Na podstawie tych dokumentów, ZUS ustala, ile lat składkowych i nieskładkowych ma dana osoba oraz jakie były jej dochody. Brak dokumentów z tego okresu może skutkować tym, że część pracy lub wynagrodzeń nie zostanie uwzględniona. To zaś może wpłynąć na wysokość wypłacanego świadczenia i je znacząco obniżyć.

Jakie dokumenty warto odnaleźć w domowym archiwum

W domowym archiwum warto poszukać dokumentów, które potwierdzać będą zatrudnienie przez 1999 r. Są to m.in.: świadectwa pracy, umowy o pracę, zaświadczenia, „książeczkowy” dowód osobisty z wpisami o zatrudnieniu, legitymacja ubezpieczeniowa z wpisanymi informacjami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, książeczka wojskowa, czy listy płac. Część z powyższych dokumentów, jest dowodami szczątkowymi, dzięki którym ZUS będzie mógł przeanalizować sprawę. Z informacji zamieszczonej na stronie ZUS wynika, że w przypadku, gdy nie ma się dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, a zakład pracy został zlikwidowany i nie ma możliwości odnalezienia swoich akt osobowych, niektóre okresy zatrudnienia można udowodnić zeznaniami świadków – najlepiej byłych współpracowników. Zeznaniami świadków można udowodnić okresy zatrudnienia:

  • sprzed 15 listopada 1991 r.,
  • po 14 listopada 1991 r., jeśli dokumenty zostały zniszczone wskutek powodzi w 1997 r., 2010 r. lub 2024 r.,
  • jako pracownik młodociany przed 1 stycznia 1975 r., gdy pracodawca nie ma dokumentacji z tego okresu i nie może potwierdzić, że zawierał umowy z pracownikami młodocianymi, albo gdy może potwierdzić zawieranie umów, ale nie może potwierdzić, że zatrudniał konkretną osobę.

Gdzie szukać brakujących dokumentów, gdy firma już nie istnieje

W przypadku, gdy firma została zlikwidowana, a było to przedsiębiorstwo państwowe, dokumentacji można szukać w trzech miejscach. Są to:

  • następca prawny, czyli np. przedsiębiorstwo, które powstało w wyniku zmian organizacyjnych lub przekształceń, spółka prawa cywilnego lub handlowego, która powstała po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa,
  • organ założycielski – najczęściej wojewoda,
  • organ nadrzędny – np. ministerstwo.

Każde województwo posiada archiwum, w którym gromadzi dokumentację ze zlikwidowanych państwowych zakładów pracy. Można skorzystać z bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, która znajduje się na stronie ZUS. W przypadku, gdy osoba zatrudniona była w zlikwidowanej już spółdzielni lub organizacji spółdzielczej, dokumentację przejąć mógł związek rewizyjny (w którym ta spółdzielnia była zrzeszona) lub Krajowa Rada Spółdzielcza. Zaś w przypadku dokumentów pracowniczych ze zlikwidowanych spółek prawa cywilnego lub handlowego zabezpiecza je syndyk masy upadłościowej albo likwidator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak ZUS może pomóc w uzupełnieniu Twojej dokumentacji

W uzupełnieniu dokumentacji pracowniczej może pomóc także ZUS. Zakład może potwierdzić okresy ubezpieczenia przed 1999 r., w przypadku gdy były opłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Zakład może pomóc w przypadku gdy dana osoba:

  • była zatrudniona w gospodarstwie domowym albo gospodarstwach domowych lub przy obsłudze prywatnego domu mieszkalnego albo prywatnych domów mieszkalnych – od 1 lipca 1970 r.,
  • była pracownikiem nieuspołecznionego zakładu pracy albo nieuspołecznionych zakładów pracy, a od 1 stycznia 1990 r. – pracownikiem zakładu pracy albo zakładów pracy, które zatrudniały do 20 pracowników,
  • prowadziła działalność na własny rachunek lub była osobą współpracującą
  • była rzemieślnikiem lub osobą, która z nim współpracowała – od 1 lipca 1965 r.,
  • była taksówkarzem – od 1 lipca 1969 r.,
  • prowadziła działalność handlowo-usługową – od 25 sierpnia 1973 r.,
  • była twórcą i artystą – od 1 stycznia 1974 r.,
  • była adwokatem i wykonywała zawód indywidualnie (poza zespołem adwokackim) – od stycznia 1983 r.,
  • była duchownym – od 1 lipca 1989 r.

ZUS potwierdzi okresy ubezpieczenia oraz podstawę wymiaru składek, w przypadku, gdy w formularzu ZUS ERP-6 zostaną popadnę następujące informacje:

  • w przypadku pracownika: okres pracy, nazwę zakładu pracy lub nazwisko pracodawcy i adres byłego miejsca pracy oraz numer konta płatnika (NKP),
  • w przypadku prowadzenia działalności, współpracy przy prowadzeniu działalności lub wykonywania zawodu wolnego: okres, w którym była prowadzona działalność, i adres miejsca, w którym była prowadzona, numer NKP, adres ZUS, do którego były opłacane składki.

Krok po kroku: proces składania brakujących dokumentów w ZUS

ZUS może, a w określonych przypadkach powinien, ponownie przeliczyć wysokość emerytury. Dzieje się tak, gdy:

  • osoba ubiegająca się o świadczenie nie przedstawiła wszystkich dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia, które mogłyby wpłynąć na jego wysokość,
  • emeryt jest obecnie w stanie udokumentować zarobki sprzed przejścia na emeryturę lub uzyskiwane już po jej przyznaniu,
  • po rozpoczęciu pobierania emerytury kontynuował pracę lub odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne.

W przypadku, gdy dana osoba chciałaby, by ZUS przeliczył jej kapitał początkowy, należy złożyć wniosek w sprawie kapitału początkowego (EKP). Wniosek ten można złożyć w placówce ZUS, wysłać pocztą lub np. poprzez drogę elektroniczną (platforma PUE/eZUS). Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku należy jednak złożyć w placówce ZUS lub wysłać pocztą. Wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego można złożyć w każdej chwili. Nawet w przypadku, gdy dana osoba pobiera już świadczenie.

Ważne

Jeżeli nie złożysz wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego, to ZUS dokona jego przeliczenia w zakresie, w jakim Ci przysługuje z chwilą rozpatrywania Twojego wniosku o emeryturę na nowych zasadach lub o inne świadczenie, na którego wysokość ma wpływ kapitał – przy obliczaniu wysokości tych świadczeń. Jeżeli ZUS ustalił Ci emeryturę na nowych zasadach lub inne świadczenie, na którego wysokość ma wpływ kapitał, przed zmianą przepisów, to na Twój wniosek ponownie obliczy przysługujące Ci świadczenie i uwzględni przeliczony kapitał początkowy.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA