REIT-y w Polsce. Jest nowa propozycja, wprowadzenie specjalnych spółek

REIT-y w Polsce. Jest nowa propozycja, wprowadzenie specjalnych spółek / Shutterstock

Podczas gdy amerykańskie REIT-y wypłacają miliardy dywidend, Polska wciąż nie stworzyła ram prawnych dla tego obiecującego sektora. Brak regulacji oznacza, że polscy inwestorzy muszą szukać możliwości za granicą, tracąc szansę na rozwój lokalnego rynku nieruchomości komercyjnych. Czy nadchodzi moment, w którym Polska nadrobi zaległości?

REIT-y amerykańskie wypłaciły swoim akcjonariuszom ponad 110 mld USD dywidend w 2023 r. Ich łączna kapitalizacja na listopad br. przekracza zaś 1,5 biliona dolarów. Sektor ten generuje ogromne zyski na całym świecie, podczas gdy w Polsce wciąż pozostaje niezrealizowanym potencjałem i tematem debat prawnych. Czy polscy inwestorzy będą mogli korzystać z tych możliwości?

Czym są REIT-y?

REIT-y, czyli real estate investment trusts, to specjalnie skonstruowane spółki inwestycyjne, które umożliwiają lokowanie kapitału w nieruchomości komercyjne, tj. biurowce, centra handlowe czy mieszkania na wynajem. Ich kluczową cechą jest wypłata zysków w formie dywidend, co sprawia, że są szczególnie atrakcyjne dla inwestorów poszukujących stabilnych dochodów pasywnych. Według raportu “Economic contribution of REITs in the United States in 2023” autorstwa firmy EY, w 2023 roku amerykańskie REIT-y wypłaciły swoim akcjonariuszom około 110,8 mld USD dywidend. National Association of Real Estate Investment Trusts podaje z kolei, że ich łączna kapitalizacja na listopad 2024 roku przekroczyła 1,5 biliona dolarów.

Dynamiczny rozwój tej branży w USA jest potwierdzeniem rosnącego zainteresowania wśród inwestorów, którzy dostrzegają stabilność i atrakcyjność tego rodzaju instrumentów finansowych. – Rozwój tego sektora można dostrzec na całym świecie, nie tylko w USA. Podobny trend widoczny jest w Europie i Azji. Inwestorzy doceniają nie tylko stabilne wypłaty, ale również potencjał wzrostu wartości kapitału. W wielu krajach coraz więcej firm wprowadza struktury REIT-ów, aby umożliwić lokalnym inwestorom korzystanie z korzyści związanych z dywersyfikacją portfela i dostępem do profesjonalnie zarządzanych nieruchomości.

REIT-y przyczyniają się do zwiększenia płynności rynku nieruchomości oraz wspierają rozwój infrastruktury komercyjnej. Dodatkowo, globalne megatrendy, takie jak urbanizacja i wzrost klasy średniej, stymulują popyt na nowe powierzchnie biurowe, handlowe i mieszkaniowe, co wzmacnia potencjał rozwoju sektora w długiej perspektywie – mówi dr Grzegorz Mizerski, pomysłodawca i CEO CrowdREIT PLC.

SINN jako odpowiednik REIT-ów

Choć REIT-y w wielu krajach stały się synonimem inwestycyjnego sukcesu, Polska wciąż pozostaje na tej mapie białą plamą. Mimo kilku prób wdrożenia odpowiednich regulacji, krajowy rynek REIT-ów nie istnieje. Plany ich wprowadzenia sięgają wielu lat wstecz. Pierwsza propozycja, zaprezentowana w 2016 roku, dotyczyła Spółek Rynku Wynajmu Nieruchomości (SRWN), ale została szybko wycofana. Kolejny projekt, FINN, dotarł jedynie do pierwszego czytania w Sejmie, gdzie jego dalsze procedowanie utknęło. Z kolei jesienią 2018 r. ustawa o polskich REIT-ach nie została uchwalona, mimo że odpowiedni projekt trafił do Sejmu. Wówczas na przeszkodzie stanęły takie kwestie jak m.in. pandemia koronawirusa.

– Nową propozycją jest wprowadzenie specjalnych spółek zwanych SINN, inwestujących w najem nieruchomości, mających być poniekąd rodzimym odpowiednikiem REIT-ów. Po zapoznaniu się ze szczegółami tego projektu można jednak zakładać, że będzie on kolejną klapą – mówi dr Grzegorz Mizerski.

– Propozycja budzi wiele kontrowersji, głównie z powodu odmienności od międzynarodowych standardów REIT-ów. Wysokie obciążenia podatkowe, ograniczenia w zakresie inwestycji w projekty deweloperskie, czy zaporowe wymagania kapitałowe sprawiają, że model ten będzie mało atrakcyjny dla inwestorów. Przyjęcie takich regulacji może powtórzyć los niemieckich, fińskich czy włoskich REIT-ów, które borykają się z ograniczoną liczbą podmiotów na rynku. Tymczasem przykład Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii pokazuje, że przyjazne regulacje mogą znacząco ożywić sektor i stworzyć warunki do dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości. Niestety, SINN to kolejny przykład tego, jak w Polsce dobre pomysły często przegrywają z brakiem odwagi, wiedzy i konsekwencji w ich wdrażaniu – dodaje.

Czy polskie REIT-y są możliwe?

Potencjał drzemiący w REIT-ach wciąż pozostaje u nas niezrealizowany. Onet.pl szacuje, że polski kapitał stanowi tylko od 2 do 5 proc. wolumenu inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych. Dla porównania, w Czechach ten odsetek wynosi 60 proc.

– Polacy, którzy chcą inwestować w REIT-y, mają do dyspozycji jedynie zagraniczne fundusze. Jednak korzystanie z ofert międzynarodowych często wiąże się z dodatkowymi komplikacjami. Inwestycje w obcej walucie niosą ryzyko kursowe, a systemy podatkowe innych krajów bywają trudne do zrozumienia. Ponadto brak lokalnych podmiotów oznacza mniejsze zaufanie i trudniejszy dostęp do informacji. Polska natomiast już teraz staje się celem zagranicznych spółek, które przejmują najbardziej atrakcyjne nieruchomości. Złote Tarasy, Galeria Mokotów czy liczne centra logistyczne rozsiane po całym kraju to tylko niektóre przykłady. Najwyższy czas, żeby dać możliwość inwestowania w nieruchomości komercyjne polskim podmiotom. Wobec braku sensownych ram prawnych do powstania REIT-ów konkurencyjnych dla ich zagranicznych odpowiedników powstaje nowa inicjatywa CrowdREIT. To projekt oparty na solidnym know-how i wieloletnim doświadczeniu w branży nieruchomości – mówi Piotr Baran, prezes ogólnopolskiego dewelopera PCG SA.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Infor.pl
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia
21 maja 2025

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...