Co czwarta matka czuje się pomijana zawodowo: Gdzie leży problem?

Co czwarta matka czuje się pomijana zawodowo: Gdzie leży problem? / Shutterstock

Dla wielu kobiet powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to nie tylko logistyczne wyzwanie, ale też walka o równe traktowanie. Aż 25% matek czuje, że ich rozwój zawodowy został zahamowany – mimo kompetencji, motywacji i lojalności wobec firmy. Dlaczego tak się dzieje i co mogą zrobić pracodawcy, by to zmienić?

Łączenie pracy z macierzyństwem wciąż stanowi poważne wyzwanie dla wielu kobiet. Jak wynika z danych GUS[1], w IV kwartale 2024 roku aż 11,7 proc. kobiet pozostawało biernych zawodowo ze względu na obowiązki rodzinne. W przypadku mężczyzn odsetek ten wyniósł jedynie 1,3 proc. Zdaniem ekspertów Michael Page kluczem do zmiany sytuacji może być lepsze przygotowanie pracodawców do powrotu matek po urlopach macierzyńskich.

Macierzyństwo kontra rynek pracy: coraz więcej kobiet wypada z zawodowej gry

Zwiększanie udziału matek w rynku pracy staje się coraz ważniejsze w świetle zmian demograficznych. Badanie „State of Motherhood in Europe 2024”[2], przeprowadzone w 11 krajach, w tym w Polsce, pokazuje, że prawie 27 proc. kobiet postrzega macierzyństwo jako czynnik, który niekorzystnie wpłynął na ich karierę. Co więcej, po narodzinach pierwszego dziecka odsetek kobiet pracujących na pełen etat spada z 74 proc. do 49 proc., a 15 proc. całkowicie rezygnuje z aktywności zawodowej.

Wracającym do pracy matkom towarzyszy wiele obaw. Wśród kobiet biorących udział w badaniu „State of Motherhood in Europe 2024”[3], aż 30 proc. uważa, że ich możliwości uczenia się lub postępy zostały ograniczone. Co czwarta pytana czuła się niedoceniana w porównaniu z kolegami o takich samych kompetencjach. Równie często odnosiły wrażenie, że nie są już częścią zespołu oraz czuły większą potrzebę osiągnięć w swojej firmie. Matki napotykały także trudności na etapie rekrutacji, podczas którego aż 16 proc. z nich wskazało na bycie dyskryminowaną z powodu macierzyństwa.

Matki w pracy to zysk – lojalność, kompetencje i nowa perspektywa dla zespołu

– Matki wracające do pracy często wykazują wysoki poziom motywacji i zaangażowania, a jednocześnie cenią stabilność zatrudnienia, co przekłada się na wzrost efektywności, większą lojalność wobec pracodawcy i mniejszą rotację kadry. Macierzyństwo rozwija także szereg kompetencji miękkich: umiejętność zarządzania czasem, wielozadaniowość czy empatię i odporność na stres. Kobiety wracające po narodzinach dziecka wnoszą też do zespołu nową perspektywę, przyczyniając się do zwiększenia różnorodności i kreatywności w miejscu pracy. Co ważne, powrót matki po urlopie pozwala zachować cenne know-how – znajomość firmy, klientów oraz procedur. Proces ponownego wdrożenia takiej osoby jest zazwyczaj szybszy i mniej kosztowny niż rekrutacja i szkolenie nowego pracownika. Matki są także bardzo dobrze zorganizowane oraz dążą do zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dzięki temu często osiągają bardzo dobre wyniki w krótszym czasie. Pracodawca przyjazny rodzinie jest też lepiej postrzegany na rynku i skuteczniej przyciąga talenty, zwłaszcza wśród kandydatów ceniących wartości społeczne – wyjaśnia Monika Wojciechowska, senior executive manager w Michael Page.

Elastyczność, zaufanie i kontakt – klucze do udanego powrotu po macierzyńskim

Efektywny powrót matek do pracy wciąż bywa wyzwaniem dla wielu firm. Jednocześnie dobrze przeprowadzony przez pracodawcę pozwala utrzymać kompetencje i zaangażowanie. Tym samym przynosząc korzyść całemu zespołowi. Popularnym rozwiązaniem wśród kobiet powracających z urlopu macierzyńskiego jest możliwość elastycznego dopasowania godzin pracy – korzysta z niej aż 46 proc. kobiet[4]. Matki chętnie wybierają również stopniowy powrót do swoich obowiązków zawodowych (35 proc.) oraz pracę zdalną (27 proc.).

– Ważnym wsparciem niewątpliwie jest program „Aktywny Rodzic”, który wszedł w życie w październiku 2024 roku. Dzięki niemu rodzice mogą skorzystać z finansowania opieki nad dzieckiem, np. żłobka, niani czy pomocy rodziny bez dużego uszczerbku na budżecie domowym. To czego powracające z urlopów macierzyńskich matki potrzebują od pracodawcy to przede wszystkim zaufanie i elastyczność. W Michael Page wspieramy zarówno matki jak i ojców oferując dodatkowe dni urlopowe, poza tymi wynikającymi z kodeksu pracy, elastyczne godziny, pracę zdalną czy też szereg benefitów, które można wykorzystać w zależności od potrzeb. Warto jednak pamiętać, że poza samym powrotem do organizacji, jeszcze ważniejszym elementem jest kontakt przełożonego w trakcie trwania urlopu. Pokazuje to, że jej kompetencje są wartościowe dla firmy i zespołu – tłumaczy Monika Wojciechowska.

[1] Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo (wyniki wstępne BAEL) - 4 kwartał 2024 r., GUS, 25.02.2025,  https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-bezrobotni-bierni-zawodowo-wg-bael/pracujacy-bezrobotni-i-bierni-zawodowo-wyniki-wstepne-bael-4-kwartal-2024-r-,12,63.html, dostęp 20.05.2025.

[2] State of Motherhood in Europe 2024, Make Mothers Matter, 18.03.2025, https://makemothersmatter.org/wp-content/uploads/2025/03/MMM-State-of-Motherhood-in-Europe-2024.pdf, dostęp 20.05.2025.

[3] Tamże.

[4] Tamże.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Infor.pl
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie
28 maja 2025

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług
28 maja 2025

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej
28 maja 2025

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Przelałeś pieniądze na złe konto? Liczy się każda minuta – zobacz, jak je odzyskać!
28 maja 2025

Jedna pomyłka, a Twoje pieniądze lądują u nieznajomego. Co wtedy? Zaskakująco wiele zależy od Twojej reakcji. Dowiedz się, jak szybko działać, by odzyskać środki – i jak uniknąć podobnych błędów na przyszłość.

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy
28 maja 2025

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

pokaż więcej
Proszę czekać...