Skierowanie do sanatorium 2025: teraz wystawi je Twój lekarz rodzinny! Sprawdź, co się zmieniło

Artur Sadziński
Dziennikarz i redaktor od 2017 roku. Pisze o prawie, polityce i finansach – jasno, konkretnie i z myślą o czytelniku.
rozwiń więcej
Skierowanie do sanatorium 2025: teraz wystawi je Twój lekarz rodzinny! Sprawdź, co się zmieniło / Od 1 lipca 2025 r. łatwiej o skierowanie do sanatorium. Sprawdź, co się zmieniło / shutterstock

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia upraszcza zasady kierowania pacjentów do sanatorium. Od 1 lipca 2025 r. więcej lekarzy może wystawiać i zatwierdzać skierowania, co ma skrócić kolejki i zmniejszyć liczbę odrzuceń. Dodatkowo na skierowaniach pojawi się nowa informacja – o trybie leczenia.

Zmiany w przepisach: kto może teraz kierować do sanatorium?

Dotychczas skierowania na leczenie uzdrowiskowe zatwierdzali wyłącznie lekarze specjalizujący się w balneologii, rehabilitacji medycznej lub medycynie fizykalnej. Od 1 lipca 2025 r. obowiązują nowe zasady, zgodnie z którymi uprawnienia te zyskali także:

  • lekarze rodzinni,
  • interniści,
  • reumatolodzy,
  • ortopedzi.

Warunkiem jest ukończenie przez nich kursu z zakresu podstaw balneologii.

Dzięki temu większa liczba lekarzy będzie mogła samodzielnie ocenić zasadność leczenia sanatoryjnego i dopasować jego profil do potrzeb konkretnego pacjenta. Ma to znacznie usprawnić proces i odciążyć specjalistów, których niedobór był dotąd głównym powodem opóźnień.

Nowy obowiązek: informacja o trybie leczenia

Każde skierowanie wystawione po 1 lipca 2025 r. musi zawierać dodatkową informację: czy leczenie uzdrowiskowe ma się odbywać w trybie:

  • stacjonarnym – z zakwaterowaniem w sanatorium,
  • ambulatoryjnym – bez noclegu, np. dla osób mieszkających w pobliżu uzdrowiska.

Ten zapis ma służyć lepszemu dopasowaniu formy terapii do sytuacji życiowej i zdrowotnej pacjenta. Wcześniej wybór trybu odbywał się zazwyczaj dopiero na etapie decyzji NFZ.

Cel zmian: krótsze kolejki i mniej skarg pacjentów

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że przed nowelizacją niemal 25 proc. skierowań było rozpatrywanych z przekroczeniem 30-dniowego terminu. W niektórych województwach (aż w czterech!) ponad 70 proc. skierowań trafiało do rozpatrzenia po czasie.

Głównym powodem był niedobór lekarzy specjalistów, którzy oceniali zasadność leczenia i ustalali jego zakres. Rozszerzenie uprawnień na innych lekarzy ma przeciwdziałać tym opóźnieniom i odciążyć wojewódzkie oddziały NFZ.

Skierowania sprzed 1 lipca 2025 r. nadal ważne

Dobra wiadomość dla osób, które już posiadają skierowania do sanatorium: dokumenty wystawione przed 1 lipca 2025 r. zachowują ważność i będą realizowane na dotychczasowych zasadach.

Nie ma potrzeby ponownego umawiania się do lekarza, ani ponownego wystawiania skierowania. Zmiany nie mają charakteru wstecznego – obowiązują jedynie nowe dokumenty.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2025 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. 2025 poz. 1346) weszło w życie 1 lipca 2025 r.

Infor.pl
Doręczenia w postępowaniu administracyjnym. Co się zmieniło od 13 lipca 2025 r.?
22 lip 2025

Nowe przepisy dotyczące doręczeń wypełniają lukę, która istniała w dotychczasowej regulacji. Czy doręczanie pism przez organy będzie łatwiejsze?

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie
22 lip 2025

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Samochód dla niepełnosprawnego. Jak przystosować? Ile to kosztuje? Czy PFRON to finansuje?
22 lip 2025

Jak wygląda samochód dla osób z niepełnosprawnością? Jak można go zakupić lub przerobić na potrzeby niepełnosprawnego kierowcy, lub pasażera? Czy PFRON oferuje na to dofinansowanie i jakie są dostępne ulgi podatkowe? W najnowszym przewodniku na 2025 rok omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z adaptacją samochodu: od kosztorysu, przez formalności, aż po pomoc finansową ze strony państwa.

31 lipca to ostatni dzień, żeby zyskać wyrównanie! Kto nie zdąży, ten straci nawet kilkaset złotych!
22 lip 2025

Od 1 lipca 2025 ZUS rozpoczął wypłaty nowego świadczenia – tzw. renty wdowiej, czyli możliwości łączenia własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną. Aby otrzymać świadczenie już za lipiec, trzeba złożyć wniosek w terminie do 31 lipca 2025 roku. Inaczej przepadnie nawet kilkaset złotych!

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem
22 lip 2025

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

Renta wdowia nie dla wszystkich. ZUS masowo odmawia wypłat – powody budzą kontrowersje
22 lip 2025

Choć renta wdowia miała poprawić sytuację seniorów po stracie małżonka, wiele osób słyszy od ZUS „nie”. Powód? Często szokujący – za wysoka emerytura, zbyt wczesne przejście na rentę rodzinną, a nawet ponowne małżeństwo. Nowe świadczenie okazuje się pułapką dla tysięcy wnioskodawców. Sprawdź, kto i dlaczego nie dostanie ani złotówki.

BGK chce ściśle współpracować z KAS
22 lip 2025

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Więcej nauczycieli z prawem do świadczenia kompensacyjnego? Teraz to przeciętnie prawie 4200 zł
22 lip 2025

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż w maju 2025 r. nauczycielskie świadczenie kompensacyjne pobierało 10,8 tys. osób. Sejm pracuje nad zmianą w przyznawaniu kompensówek, tak aby mogło je pobierać więcej osób. Jak jest obecnie?

Dodatek dopełniający do renty socjalnej w 2025 roku – komu przysługuje i jak go otrzymać?
22 lip 2025

Od 1 stycznia 2025 r. osoby pobierające rentę socjalną mogą otrzymać nowe świadczenie: dodatek dopełniający. Przysługuje on osobom całkowicie niezdolnym do pracy i jednocześnie niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ile wynosi dodatek dopełniający netto, dla kogo jest przeznaczony, czy trzeba złożyć wniosek, jakie dokumenty dołączyć i czy świadczenie jest opodatkowane?

Nielegalne wyścigi w stolicy zakończyły się nałożeniem mandatów na łączną kwotę blisko 75 tys. zł
22 lip 2025

Funkcjonariusze stołecznego garnizonu policji przeprowadzili kolejną akcję skierowaną przeciwko osobom biorącym udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. W wyniku podjętych działań ujawniono liczne wykroczenia drogowe, za które mundurowi nałożyli aż 185 mandatów karnych. Łączna kwota grzywien wyniosła blisko 75 tysięcy złotych.

pokaż więcej
Proszę czekać...