REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
obywatele Ukrainy, RPO
Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

rozwiń >

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje: nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, zajął zdecydowane stanowisko w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (druk sejmowy nr 1492, projekt UD249). W obszernej opinii skierowanej do podsekretarza stanu w MSWiA, Macieja Duszczyka, Rzecznik wskazuje na szereg rozwiązań, które mogą prowadzić do poważnego naruszenia praw cudzoziemców i znacząco utrudnić ich funkcjonowanie w Polsce. Apeluje o wnikliwe przeanalizowanie jego uwag w toku dalszych prac legislacyjnych, które właśnie rozpoczęły się w Sejmie. Poniżej przedstawiamy kluczowe zagrożenia zidentyfikowane przez RPO.

REKLAMA

Przedłużenie zawieszenia terminów w sprawach pobytowych

REKLAMA

Jednym z najbardziej niepokojących przepisów projektu jest propozycja przedłużenia aż do 4 marca 2026 roku tzw. "spoczywania terminów" w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez wojewodów. Dotyczy to kluczowych dla cudzoziemców spraw, takich jak udzielanie zezwoleń na pobyt czasowy, stały czy pobyt rezydenta długoterminowego UE. RPO pisze tak: "Projekt przewiduje przedłużeniu do 4 marca 2026 r. okresu, w którym nie rozpoczyna się - a rozpoczęty ulega zawieszeniu - bieg terminów na załatwienie spraw dotyczących udzielenia zezwoleń na pobyt czasowy, pobyt stały, pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub cofnięcia tych zezwoleń oraz zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę lub zmiany zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji w postępowaniach prowadzonych przez wojewodę".

Rzecznik Praw Obywatelskich od dawna podkreśla, że mechanizm ten, choć wprowadzony w wyjątkowych okolicznościach, w praktyce pozbawia cudzoziemców fundamentalnych praw. Oznacza on, że przez kolejne lata nie będą oni mogli skorzystać z żadnych środków prawnych, aby zaskarżyć bezczynność urzędu czy przewlekłość postępowania. W praktyce urzędy nie będą związane żadnymi terminami na rozpatrzenie wniosków, a cudzoziemcy stracą możliwość dochodzenia swoich praw do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki. Przedłużenie tego stanu na niemal cztery lata (licząc od jego pierwotnego wprowadzenia) tworzy systemowy paraliż i odbiera cudzoziemcom gwarancje proceduralne.

Najsłabsi bez wsparcia – likwidacja mobilnej rejestracji numeru PESEL

Projekt ustawy zakłada całkowitą likwidację niezwykle istotnego udogodnienia – możliwości składania wniosków o numer PESEL UKR i pobierania odcisków palców w miejscu pobytu osoby, która z powodu stanu zdrowia lub niepełnosprawności nie może osobiście stawić się w urzędzie gminy.

Dla wielu osób schorowanych, z ciężkimi niepełnosprawnościami czy seniorów o ograniczonej mobilności, była to jedyna droga do uzyskania numeru PESEL UKR. Numer ten jest absolutnie kluczowy, gdyż warunkuje legalność pobytu, dostęp do świadczeń socjalnych, opieki zdrowotnej i rynku pracy. Usunięcie tej możliwości, w połączeniu z wymogiem "niezwłocznego" złożenia wniosku, może stworzyć barierę nie do pokonania dla najbardziej potrzebujących. W konsekwencji osoby te mogą zostać pozbawione ochrony i wsparcia, które gwarantuje im ustawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie pomocy w zakwaterowaniu zbiorowym

Nowelizacja wprowadza dwie istotne zmiany dotyczące Ośrodków Zbiorowego Zakwaterowania (OZZ), które zdaniem RPO mogą ograniczyć dostępność pomocy.

  1. Zakończenie przyjmowania nowych osób: Projekt zakłada, że po 31 października 2025 roku do OZZ nie będą przyjmowane nowe osoby (z wyjątkiem tzw. grup wrażliwych). Rzecznik ostrzega, że jest to rozwiązanie przedwczesne. Wiele osób, w tym ofiary przemocy, osoby w kryzysie psychicznym czy te o niskich dochodach, wciąż może potrzebować tej formy wsparcia, nie będąc w stanie samodzielnie wynająć mieszkania na rynku komercyjnym. Ponadto, w razie nagłego zaostrzenia konfliktu w Ukrainie i nowej fali uchodźców, system pozbawiony elastyczności OZZ nie będzie gotowy na ich przyjęcie.
  2. Zwiększenie minimalnej liczby mieszkańców: Zmiana definicji OZZ, poprzez podniesienie minimalnego progu z 10 do 20 mieszkańców, doprowadzi do zamknięcia mniejszych, często lepiej zintegrowanych z lokalną społecznością placówek. Może to skutkować ograniczeniem dostępności zakwaterowania w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich, zmuszając uchodźców do migracji do dużych aglomeracji, gdzie o pomoc i mieszkanie jest znacznie trudniej.

Jednorazowe zezwolenie na pobyt – brak elastyczności wobec zmieniającej się sytuacji

Projekt zakłada, że specjalne zezwolenie na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 42a ustawy pomocowej, będzie mogło być udzielone obywatelowi Ukrainy tylko jeden raz. RPO krytykuje to rozwiązanie jako niedostosowane do dynamicznej i nieprzewidywalnej natury migracji. Sytuacja życiowa, zawodowa czy rodzinna uchodźców może ulegać zmianom, wymagając elastycznego podejścia prawnego. Dotychczasowa możliwość wielokrotnego ubiegania się o to zezwolenie dawała im poczucie stabilności i bezpieczeństwa prawnego. Ograniczenie tej możliwości może zwiększyć ryzyko nieuregulowanego pobytu i wepchnąć wiele osób w "szarą strefę".

Zawieszenie terminów w sprawach o ochronę międzynarodową – zagrożenie dla konstytucyjnych praw

Najpoważniejsze zastrzeżenia Rzecznika budzi propozycja zawieszenia do 4 marca 2026 roku terminów na rozpatrywanie przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej (statusu uchodźcy). Jest to, zdaniem RPO, sprzeczne z obowiązującymi standardami prawa krajowego i międzynarodowego.

Ważne

Terminowe rozpatrzenie wniosku o azyl jest fundamentalną gwarancją proceduralną. Proponowane zmiany nie tylko wyłączają stosowanie przepisów o bezczynności czy przewlekłości organu, ale także całkowicie zamykają drogę do kontroli sądowej w tym zakresie. Podważa to zasadę odpowiedzialności państwa za prawidłowe i sprawne działanie administracji.

REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że takie rozwiązanie budzi poważne wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP, w szczególności z art. 45 ust. 1 (prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez sąd) oraz art. 77 ust. 2 (ustawowy zakaz zamykania drogi sądowej w celu dochodzenia naruszonych praw i wolności).

W podsumowaniu, Marcin Wiącek wzywa projektodawców do głębokiej refleksji i uwzględnie nia przedstawionych uwag, aby nowelizacja ustawy realnie służyła pomocy, a nie stwarzała nowe bariery i problemy dla osób uciekających przed wojną.

W podsumowaniu, Marcin Wiącek wzywa projektodawców do głębokiej refleksji i uwzględnienia przedstawionych uwag, aby nowelizacja ustawy realnie służyła pomocy, a nie stwarzała nowe bariery i problemy dla osób uciekających przed wojną.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

REKLAMA

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

REKLAMA