Przekształcenia szpitali to nie patologia

Dominika Sikora
rozwiń więcej
Ponad 60 szpitali działa już w formie spółek prawa handlowego. Wcześniej były publicznymi zakładami opieki zdrowotnej. Większościowe udziały w nich należą do samorządów, a pacjenci są leczeni w ramach NFZ.

Rozmawiamy z RENATĄ JAŻDŻ-ZALESKĄ, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych

• Czy przekształcenie szpitali w spółki jest tożsame z ich prywatyzacją?

- Oczywiście, że nie. Zmiana formy prawnej funkcjonowania szpitala to nie prywatyzacja. To właściciel szpitala, czyli samorząd, zdecyduje, do kogo będą należeć udziały w spółce.

• A czy samorządy nie będą jednak chciały pozbywać się balastu, za jakie można uznać zadłużone placówki medyczne?

- Nie będą, bo ich posiadanie i zapewnienie ich funkcjonowania jest integralną częścią strategii działania samorządu. Ponadto samorząd ma zapisane ustawowe obowiązki zapewnienia mieszkańcom dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz profilaktyki. Nie może ich po prostu zostawić bez odpowiedniej opieki medycznej.

• W Polsce działa już ponad 60 ZOZ przekształconych w spółki. W ilu z nich większościowe udziały należą do samorządów?

- W szpitalach, które należą do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych (OSNSS), 100 proc. udziałów lub akcji posiadają właśnie samorządy. Są też takie placówki, których kapitał został zdywersyfikowany i do samorządu należy 51 proc. udziałów. Najważniejsze są jednak warunki umowy między samorządem i grupą kapitałową.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Szpitale samorządowe

• Czy w którejkolwiek z nich doszło do ograniczenia w dostępie świadczeń zdrowotnych dla pacjentów?

- Szpitale działające w formie spółek prawa handlowego prowadzą działalność w oparciu o kontrakty z NFZ. W tym całym zamieszaniu dookoła ustaw zdrowotnych wszyscy zapominają o fakcie, że to NFZ decyduje, jaki rodzaj świadczeń ma wykonywać konkretna placówka. Szpitale nie mają więc możliwości wybierania sobie działalności medycznych, które chcą wykonać, a których nie. Nie świadcząc jednych usług, nie mogą wykonywać również innych.

Z tego, co mi wiadomo, żaden ZOZ przekształcony w spółkę nie ograniczył swojej działalności. Wszystkie prowadzą dokładnie taką samą działalność, jaką prowadziły, będąc SP ZOZ. Na przykładzie naszej placówki mogę stwierdzić, że od chwili przekształcenia szpitala w spółkę rozszerzyliśmy działalność o świadczenia, których wcześniej nie wykonywaliśmy. Mieszkańcy naszego regionu mają więc zapewniony dodatkowo dostęp do świadczeń z zakresu kardiologii inwazyjnej, dializ, proktologii, gastroenterologii.

Wykonujemy też endoskopowe badania przewodu pokarmowego i bierzemy udział w programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ. W niedalekiej przyszłości zamierzamy poszerzyć działalność z zakresu okulistyki oraz tomografii komputerowej.

• W kontekście szpitali-spółek bardzo często mówi się o tym, że będą w swojej działalności ograniczać się do leczenia łatwych i przynoszących zysk schorzeń?

- Przyznam, że to bardzo irytujące stwierdzenie. Mam wrażenie, że od jakiegoś czasu na siłę chce się udowodnić wszystkim, że to, co dobrze funkcjonuje, czyli szpitale w formie spółek, jest przejawem jakiejś patologii. Jesteśmy wręcz ganieni za to, że inwestujemy w rozwój, infrastrukturę, kapitał ludzki, że pacjenci, którzy u nas się leczą, są zadowoleni z jakości usług. Chyba wszystkim się podoba, że zadłużone szpitale nie mają za co leczyć pacjentów, nie stać ich na inwestycje w sprzęt, a komornicy zajmują ich konta. Dlatego jeszcze raz podkreślam, każdy szpital-spółka działa w oparciu o zawarty kontrakt z NFZ. Obowiązują nas takie same zasady podpisywania umów z Funduszem, jak SP ZOZ. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek wybieraniu świadczeń bardziej opłacalnych, a odrzucaniu mniej zyskownych. Wszystkie nasze szpitale działają w systemie ostrodyżurowym z pełnym zapleczem diagnostycznym i anestezjologicznym. A to, że w jednym szpitalu jest szpitalny oddział ratunkowy czy oddział intensywnej terapii, a w innym nie - to są decyzje wojewody i konsultantów wojewódzkich.

• A czy pobieracie państwo opłaty od chorych.

- Pacjenci w szpitalach-spółkach, które mają podpisane kontrakty z NFZ, nie ponoszą żadnych kosztów. Oczywiście istnieje możliwość świadczenia usług komercyjnych pacjentom, ale tylko takich, na których wykonywanie szpital nie ma podpisanej umowy z NFZ.

• Sama zmiana formy prawnej wystarczy, aby placówki medyczne się nie zadłużały?

- Oczywiście, że nie. Nie jest to złoty środek, który rozwiąże wszystkie problemy placówek medycznych. Powodzenie całego przedsięwzięcia zależy od wielu czynników - polityki zdrowotnej prowadzonej przez konkretny samorząd terytorialny zaczynając, a na zmianach w mentalności myślenia pracowników i osób zarządzających ZOZ kończąc.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Oddłużenie SP ZOZ

• Ale przecież zdarzały się sytuacje, że wierzyciele przekształcanych szpitali nie mogli dochodzić roszczeń, bo proces likwidacji SP ZOZ rozłożono na kilkanaście lat. W praktyce oznacza to brak szans dla wierzyciela na odzyskanie długu?

- Za realizację zadań związanych ze spłatą zobowiązań SP ZOZ odpowiada likwidator. Okres likwidacji nie może trwać wiecznie. Przecież w projekcie ustawy, wprowadzającej przepisy z zakresu ochrony zdrowia, oddłużenie SP ZOZ dotyczyć będzie tylko zobowiązań publicznoprawnych. Pozostałe zadłużenie pozostanie. Okres przejściowy będzie czasem do poprawy kondycji finansowej szpitala przed ustawowym przekształceniem. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że następuje przekształcenie szpitala i spółka startuje z ujemnym bilansem. Właściciele szpitali muszą więc już dzisiaj myśleć o zabezpieczeniu środków finansowych na spłatę zadłużenia.

Rozmawiała DOMINIKA SIKORA

• RENATA JAŻDŻ-ZALESKA

od 2003 roku prezes Powiatowego Centrum Zdrowia NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku. Wcześniej pełniła również funkcję naczelnika wydziału zdrowia i opieki społecznej w samorządzie powiatowym

Infor.pl
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy
18 maja 2025

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

Zabronią nam budowy domów na własnej działce? Wszystko przez zmianę przepisów
18 maja 2025

Czy to możliwe, że tysiące działek stracą charakter budowlany? Boją się tego ich właściciele. Skąd te obawy? Chodzi o decyzje o warunkach zabudowy, które tylko do końca tego roku będą wydawane bezterminowo. Od stycznia 2026 roku okres ich ważności wyniesie pięć lat. Ta zmiana przepisów powoduje, że na samorządy spadła lawina wniosków o tak zwane wuzetki.

Jedzenie z dostawą do domu ma coraz więcej zwolenników. Co hitem tegorocznych zamówień
18 maja 2025

Sushi na romantyczną kolację, pączki do kawy. Tak zamawiali Polacy z dowozem na początku 2025 roku. Popyt na jedzenie z dostawą do domu rośnie także dlatego, że zmieniają się obyczaje - teraz wyjątkowe okazje celebrujemy właśnie w domu.

Jak szybko wypłacić pieniądze z konta zmarłego bez postępowania spadkowego. To może być prawie 200 tys. złotych. Da się to zrobić w prosty sposób
18 maja 2025

Jak nie przysporzyć bliskim finansowych kłopotów po własnej śmierci? Niektórzy już za życia wykazują się dużą zapobiegliwością. Nie tylko stawiają sobie nagrobki, ale także wydają dyspozycje dotyczące bankowego konta, dzięki czemu, bez postępowania spadkowego, rodzina zyskuje szybki dostęp do dużej sumy pieniędzy. Nie wszyscy o takiej możliwości wiedzą. Jak to zrobić?

Czy 18.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
18 maja 2025

Trzeba pilnie uzupełnić zapasy w lodówce i w spiżarni, pierwsze od dawna pytanie: czy dziś jest niedziela handlowa lub obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. To kwestia decydująca: można na zakupy wybrać się do galerii handlowej, Lidla, Biedronki lub sklepu innej sieci dyskontowej albo nie ma co wybierać, bo możliwa jest tylko Żabka.

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV [Transmisja na żywo]
18 maja 2025

W niedzielę 18 maja nastąpi uroczysta inauguracja pontyfikatu Leona XIV. O godz. 10:00 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, i pasterz Kościoła katolickiego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka.

Nie musisz rezygnować z dotychczasowej pracy, żeby jednocześnie otrzymywać emeryturę! Jest na to legalny sposób, o którym nie powie Ci „głośno” ZUS
18 maja 2025

Kontynuowanie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy (u którego wykonywano pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury) – powoduje zawieszenie tej emerytury, nawet w odniesieniu do osób, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny (czyli – 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn). Istnieje jednak bardzo prosty sposób na obejście przepisów, który pozwala na kontynuowanie dotychczasowej pracy i jednoczesne pobieranie świadczenia emerytalnego. Dzięki niemu – emeryci nie muszą wybierać pomiędzy dalszym pozostawaniem w stosunku zatrudniania i otrzymywaniem wynagrodzenia, a zrezygnowaniem z pracy i uzyskiwaniem wyłącznie emerytury.

ZUS daje na to czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło tych ważnych dokumentów
17 maja 2025

Jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej mają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, przypomina ZUS. Formalności należy dopełnić w dokumencie za kwiecień.

Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży
16 maja 2025

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wybory na Prezydenta RP [RELACJA NA ŻYWO]
18 maja 2025

Dziś w godzinach 7:00-20:00 odbędzie się głosowanie na Prezydenta RP.

pokaż więcej
Proszę czekać...