REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS daje na to czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło tych ważnych dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ZUS daje na to czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło tych ważnych dokumentów
Tylko kilka dni na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej mają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, przypomina ZUS.
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej mają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, przypomina ZUS. Formalności należy dopełnić w dokumencie za kwiecień.

Obowiązek przekazania bilansu rozliczającego składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 rok dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą firmę, lecz również tych, którzy w ubiegłym roku zawiesili lub zakończyli działalność, a podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu choćby przez jeden dzień. Formalności muszą dopełnić również i ci, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności od stycznia 2025 roku i opłacają podatek na zasadach ogólnych.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Jakie dokumenty należy wypełnić?

Prowadzący jednoosobową działalność, roczne rozliczenie wypełniają w bloku XII na druku ZUS DRA – wyjaśnia Anna Szaniawska z biura prasowego małopolskiego oddziału ZUS. - Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki za inne osoby, na przykład za pracowników czy zleceniobiorców, wypełniają blok III.F na druku ZUS RC.

To już ostatnie dni na roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Jak podkreśla rzeczniczka, zanim przedsiębiorca prześle roczne podsumowanie, powinien sprawdzić, czy przekazał dokumenty rozliczeniowe za wszystkie miesiące roku kalendarzowego czyli od stycznia do grudnia 2024. . Jeśli płaci podatek w formie ryczałtu lub roku składkowego, a więc od lutego 2024 roku do stycznia 2025 roku - jeśli opłaca podatek na zasadach ogólnych. Czasu na złożenie dokumentów zostało już niewiele, trzeba to zrobić do 20 maja.

Nadpłata składki zdrowotnej. O pieniądze trzeba się upomnieć

REKLAMA

Z rozliczenia za cały rok może wyjść nadpłata. Co ważne, o zwrot nadpłaty przedsiębiorca musi się upomnieć, bo ZUS automatycznie tego nie robi. - Wniosek o zwrot nadpłaty( RZS-R) każdy przedsiębiorca znajdzie na swoim profilu na PUE/eZUS w dokumentach roboczych. Dokument należy odesłać do 2 czerwca – wyjaśnia biuro prasowe Zakładu.

Najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który został wskazany we wniosku. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co w sytuacji, kiedy wysokość opłacanej składki zdrowotnej trzeba skorygować?

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je przekazać najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli nie składa takiego wniosku, musi to zrobić do 1 lipca.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie musisz rezygnować z dotychczasowej pracy, żeby jednocześnie otrzymywać emeryturę! Jest na to legalny sposób, o którym nie powie Ci „głośno” ZUS

Kontynuowanie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy (u którego wykonywano pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury) – powoduje zawieszenie tej emerytury, nawet w odniesieniu do osób, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny (czyli – 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn). Istnieje jednak bardzo prosty sposób na obejście przepisów, który pozwala na kontynuowanie dotychczasowej pracy i jednoczesne pobieranie świadczenia emerytalnego. Dzięki niemu – emeryci nie muszą wybierać pomiędzy dalszym pozostawaniem w stosunku zatrudniania i otrzymywaniem wynagrodzenia, a zrezygnowaniem z pracy i uzyskiwaniem wyłącznie emerytury.

ZUS daje na to czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło tych ważnych dokumentów

Jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej mają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, przypomina ZUS. Formalności należy dopełnić w dokumencie za kwiecień.

Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

REKLAMA

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

REKLAMA

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

REKLAMA