Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

rachunki długi płatność / Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń? / ShutterStock

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

rozwiń >

Czym jest przedawnienie długu?

Przedawnienie długo oznacza termin, po upływie którego dłużnik nie jest prawnie zobowiązany do uregulowania zaległych płatności, a wierzyciel traci prawo do egzekwowania należności. Zarówno wierzyciele jak i dłużnicy muszą być świadomi terminów, które ich obowiązują. Wierzyciele po to, by skutecznie egzekwować dochodzenie swoich roszczeń, a dłużnicy, by mieć świadomość swoich obowiązków oraz terminu przedawnienia swoich długów. W wyjątkowych przypadkach, po rozważeniu interesów stron, sąd może nie uwzględnić terminu upływu przedawnienia roszczenia.

Warunki przedawnienia długu

Aby dług uległ przedawnieniu, muszą być ku temu odpowiednie przesłanki:

  • musi upłynąć określony przez prawo czas,
  • nie mogą zostać podjęte działania prawne, które przerwałyby bieg przedawnienia.

Przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić poprzez:

  • wezwanie do zapłaty,
  • działania skierowane do sądu, w tym m.in. złożenie pozwu, bądź wezwanie do zawarcia porozumienia,
  • zawarcie obustronnej ugody,
  • rozpoczęcie mediacji.

Należy pamiętać, że ignorowanie wiadomości, bądź prób kontaktu wierzyciela nie jest sposobem na przedawnienie długu. Wierzyciel może wykorzystać zapisy o podjętych próbach kontaktu w sądzie.

Jakie są skutki przerwania biegu przedawnienia?

Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. W przypadku, gdy przerwanie przedawnienia następuje poprzez czynności w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.

Terminy przedawnienia długu

W Kodeksie cywilnym przewidziane jest przedawnienie roszczeń majątkowych. W większości przypadków termin przedawnienia wynosi sześć lat. Roszczenia o świadczenia okresowe oraz roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się po trzech latach. Należy pamiętać, że koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba, że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Gdzie znajdę listę długów?

Niespłacone zobowiązania są wpisywane do rejestrów dłużników jak np. BIG - Biuro Informacji Gospodarczej. To utrudnia dłużnikom zaciąganie kolejnych zobowiązań. Jeśli jednak dług zostanie przedawniony, można zażądać usunięcia wpisu o nim. Obecnie w BIG InfoMonitor znajduje się ponad 100 mln informacji o zadłużeniach.

Jak liczyć przedawnienie długu?

Za początek biegu przedawnienia się długu należy liczyć datę, na którą wyznaczono spłatę długu. W przypadku długów podatkowych, jest to data końca roku kalendarzowego, w którym dana należność musi zostać zapłacona. Najlepiej opłacać wszelkie zobowiązania terminowo. W przypadku wystąpienia długu, należy pamiętać, że bieg przedawnienia można bardzo łatwo przerwać.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...